• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Samanyolu'ndan bir yıldız daha kaydı

• Konbuyu başlatan ferdesu
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 8
  • Görülen : 3K

ferdesu

Altın
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa800 keman piyano
Akciğer kanseri nedeniyle uzun süredir tedavi gören pop müziği sanatçısı Berkant yaşamını yitirdi. Berkant, Samanyolu şarkısıyla Türk halkının gönlünde taht kurmuştu.

Müziğe orta okul yıllarında piyano çalarak başlayan Berkant, İlk kez 1957 yılında Ankara'da bir düğün salonunda "Üstün Poyrazoğlu Orkestrası" ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu "Jüpiter Kenteti" adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu süreçte tanınmasının ardından TRT Ankara Radyosu'nda program yapmaya başladı. Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının ardından İstanbul'a giderek saksafon öğrendi. 1964'te Ankara'da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 yılında Vasfi Uçaroğlu Orkestrası'na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey ve Teoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 yılında çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa sürede zirveye tırmandı. 1967'de sinema alanında da yer alan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

Berkant'ın seslendirdiği, sözlerini Teoman Alpay'ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey'e ait olan Samanyolu adlı şarkı, 1969 yılında Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter tarafından Oh Lady Mary adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça haline geldi.

Şarkının plağı 1968 yılında 100.000'in üzerinde satarak Türkiye'de ilk kez "platin plak" ödülünü kazandı.

allah rahmet eylesin.tüm sanat camiasının başı sağ olsun.acılı ailesine allah sabırlar versin.üzüntümüz büyük.

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=Ht_lvJ4g6b0"]
http://www.youtube.com/watch?v=Ht_lvJ4g6b0​
[/ame]

Cevap: Samanyolu'ndan bir yıldız daha kaydı

Allah rahmet eylesin nur içinde yatsın üstadımız

Allah rahmet eylesin.

Allah rahmet eylesin...bir tarihte ork.sı gelmemiş o da rahmetli y.doğulu yu aramış,y.doğulu o saatde kimseyi bulamayınca beni aradı...bende o sıralar Bakırköy civarına takılıyordum.anımsadığım kadarıyla rahmetli y.doğulu nun bir benzin istasyonunun üstünde 2. kat da müzik dershanesi vardı...bende tek başıma bir gitarla gazinoda ne yapacam abi dedim...birini aradı gele gele bir darbukacı...Ya Allah Rızası için gidin şu adama eşlik edin dedi...Walla gidip ettik...(hala gülüyorum...)
neyse mekanları cennet olsun...iyi insanlardı...iyi müzisyenlerdi....

Allah rahmet eylesin.

allah rahmet eylesin

ALLAH rahmet eylesin :( bu aralar çok yıldız kaydı :(

vay bee idolumuz uçtu gitti ha.ilkokul 5.sınıfa giderken hayranı olmuştum.allah rahmet eylesin......

ah kızlar şarkısıyla tanımıştım ilk kez.....

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri