• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Selâmlar Trakya Müzik Ailesi!

balasagun

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland BK-5 OR
Selâmlar Trakya Müzik Ailesi,
Forumda bir tanışma bölümü bulamadığım (varsa bile gözden kaçırdığım) için buraya yazmayı uygun gördüm, bir yanlışlık söz konusuysa da yetkililer sanırım gerekli yere taşırlar.
Bu satırların yazarı 40 yaşını bitirmek üzere olan bir akademisyen. Müzikle bağlantısı ise ilkokul, ortaokul ve lisede müzik derslerinden epeyce başarılı olmaktan ve lise THM korolarında, gruplarında önce ritm sonra da bağlama çalmaktan öteye gitmiyor... Şimdi de tutturmuş, bir klavye merakı baş göstermiş, bu merakı, bu heyecanı bir türlü önleyemiyor fakat halihazırda bir klavyesi yok, ara ara eşinin dostunun arkadaşlarının değişik kalite ve modellerdeki klavyelerine şöyle bir dokunmuşluğu var, hepsi o...
Her zaman ve her konuda yaptığı gibi, bir işe girişmeden önce internetin nimetlerinden faydalanmayı, o konuyu enine boyuna araştırmayı sever. "Kendime nasıl bir klavye alsam, ne yapsam, ne etsem?" soruları onu döndü dolaştırdı Trakya Müzik sitesine getirdi. Bir baktı ki, klavye konusunda her ne varsa burada konuşuluyor, tartışılıyor. O da buraya demirlemeyi tercih etti ve günlerdir yüzlerce sayfada yüzlerce konuyu okudu. Bugün de forumla olan irtibatını daha da sağlamlaştırmak için üye olmaya karar verdi ve şimdi de karşınızda...
Peki, bu dostunuz o kadar sayfayı karıştırdı da, acaba herşeyi anladı mı? Elbette hayır... Sadece bütçesini de düşünerek seçeneklerini aşağı yukarı şu şekilde belirledi: Roland BK-5 OR ve KORG PA 500 TR... Her iki modelin de eksilerini, artılarını, objektiflik ve subjektiflik skalasında gezinen yüzlerce yoruma, görüşe bakarak anlamaya çalıştı... Fakat kafasındaki birkaç konuyu halledemedi:
1) Bu iki model de kutusundan çıktığı şekliyle içerisinde barındırdığı sesler, ritmler vb. diğer özellikleriyle beni tatmin eder mi?
2) Dinlediğim demolar, sonradan farklılaştırılmış seslerden mi oluşuyor, bunlar beni yanıltıyor olabilir mi?
3) Güncellemedir, setlerdir, bu konuları çok iyi anlayamadım. Evinde stresini atmak, keyifli vakitler geçirmek için klavye arayışında olan birini bu konular ne kadar çok ilgilendirir (örneğin ses editlemek, ritm yazmak...)? Ben istiyorum ki orgum, beni ekstra bir çabaya sokmadan istediklerimi bana sunsun, dediğim gibi profesyonel bir müzsyen değilim, ayrı bir kulvardayım (buradaki pek çok arkadaş da benim gibi sanırım)
4) Videolarda bazen cihazı, usb takılı vaziyette görüyorum. Bu ekstra bir masraf mı, yoksa cihazla birlikte sunulan bir özellik mi?
Şimdilik aklıma gelenler bunlar... Alacağım cevaplar ve görüşler doğrultusunda önümüzdeki haftalarda kararımı netleştirip, bütçemi de doğrultup güzel bir klavye edineceğim inşallah...
Biliyorum, uzun yazıları okumak kolay değil ve iticiliği olur belki ama bunu bir başlangıç olarak kabul edin lütfen, aklımda ne varsa bir anda sunuvereyim dedim...
Zengin içeriğe sahip bu doyurucu forumda aradıklarımı bulacağımı umarak, hepinize selâm ve saygılarımı sunarım...

Cevap: Selâmlar Trakya Müzik Ailesi!

Hoşgeldiniz sorunuzu cevaplandırmak isterdim ama bi acemi piyanist e göre zor sorular var 2 cihazda güzel kullanım kolaylığı olarak korg pa500tr diyorum çalmayı öğretir.demolarımı demo bölümünden dinleyebilirsiniz iyi formlar...

foruma hos geldiniz umarim yakinda kavusursunuz klavyenize tabiki Roland BK5-or derim kendi adima nacizane ...
ekrani biraz ufak ama sonucta bir muzik aletinde aranan ilk sey degil ekran ben duymak istediklerimi aliyorum yollanan demolarindan o bakimdan tavsiyem bu yonde olacak...
Not :Fatih Kardesimin elinde var bir tane almayi dusunurseniz forumdan ulasabilirsiniz sifir durumda cihazi uygun fiyata almis olursunuz tabi satma fikrini degistirmediyse :D

Moderatör tarafında düzenlendi:

Selam abi, hosgeldin. Ben pa500tr den memnunum. Senin gibi amatorum bende, evde kendi kendime takiliyorum. Kullanmasi pratik.

Benim demolari dinleyebilirsin. Tamaminda standart ritimler, sesler ve setler kullandim. Orgun uzerinde ne varsa fabrikasyon onu kullandim. Bk 5 or da guzel alet. Ikisininde demolarini dinle, hatta gidip dene kullanmayi. Hangisini seversen ;)

ama sadece evde hobi amacli kullanacaksan pa500tr fazlasiyla yeterli

trakya sitesine hoşgeldiniz
en sağlıklı kararı deneyerek verebilirsiniz hocam,bence deneme fırsatı bulmaya bakın derim,
nedenmi
kimi arkadaşlarımızın bk 5 daha çok hoşuna gider onu söyler
kimi arkadaşlarımız pa500tr daha çok hoşuna gider onu söyler,

sonuç olarak hepimizin tarzları tonları duyguları farklıdır,şimdi buradan herkes bk5 derse,diyelimki aldınız, daha sonra bi yerde pa500tr dinlediniz pa500tr daha çok hoşunuza gitti veya pa500tr aldınız bi yerde bk5 dinlediniz bk5 daha çok hoşunuza gitti,
keşke dememek için bizzat denemelisiniz sayın hocam,
bence duygularınızı dinleyin,
inşallah gönlüne göre olanı bulursun,

hoş geldniz. ikisinide almayın bence.....varsa temiz pa80 düşünün

pa500tr ile bk5 arasında kalsam düşünmeden bk5 alırım, bence 2.el bi a2000 de düşünebilirsiniz, piyasada 2700 civarı atan arkadaşlarımız var

ne amaçla kullanacağınıza bağlı ilk öncelikle ama bana sorarsanız temiz bi pa80 veya pa800 den şaşmayın orta yollu olarak yok bütçem var derseniz tyros3 pa2x pa3x diyebilirim saygılar

slm öncelikle hoşgeldiniz sitemize benim tavsiyem biraz bekleyip pa 600 ü deneyerek almanızaceleniz yoksa tabi dinlediğim kadarıyla roland bk5 or da güzel alet ama benim en çok merak ettiğim alet pa 600

Samimi ve yardımsever fikirler için herkese teşekkür ederim. Fakat şu konuya açıklık getirmem gerekir. Kesinlikle kullanılmış bir ürün (her ne olursa olsun) almak gibi bir düşüncem yok. Dolayısıyla alacağım alet sıfır olacak. İlk mesajımdaki iki seçeneği yakın takibe aldım. Özellikle bu iki modelle ilgili demoları elimden geldiğince dinlemeye çalışıyorum.
Bugün Roland BK-5 OR'yi yakından görme şansım oldu. Hakikaten kompakt sayılabilecek bir cihaz. Hoparlörler, ev kullanıcıları için oldukça yeterli geldi bana. Hatta cihazı tanıtan arkadaş sesi ancak yarı seviyede açmasına rağmen basslar tizler fena değildi. Kullanıma ilişkin birkaç konuyu hızlıca gösterdi, fakat tabi cihazı keşfetmek daha uzun zaman alır gibi. İlk intibalarım gayet olumlu olmakla birlikte birkaç gün sonra Korg PA 500 TR'yi de görmek üzere işyerinden ayrıldım (o sırada mağazada PA 500 TR yoktu). Uygun olduğum bir gün gidip onu da göreceğim...
Bu arada fikrini paylaşmak isteyen değerli forum katılımcılarına, THM ve TSM, ucundan pop ağırlıklı Türkçe müziğin yanısıra Batı ses ve ritmlerine de ilgi duyduğumu söylemeliyim. Hatta alacağım klavyede Rus müziği ses ve ritmleri, altyapısı (örneğin "Katyusha" gibi güzel parçalar için) ve Hint ezgileri için altyapı olursa benim ilgimi daha çok çeker...
Bahsettiğim modellerden bu saydıklarıma yatkınlık bakımından hangi model öne çıkıyor? Deneyen, bilen varsa ve paylaşırsa bu bilgilere hakikaten çok ihtiyacım olacak...
İyi akşamlar...