• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Senin Olmaya Geldim - Roland Bk-5 Or

roland_xp

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
Roland BK-5 Or ile ilk buluştuğum gün ve ısınma esnasında kayda aldığımız bir eser.Ufak detoneler ve kaçmalar var muhakkak zaten bu bir ilk deneyimdi.

Roland BK-5 Or ile İlk izlenimlerimi söylemem gerekirse
- İlk Göze Çarpan Olumsuz Tarafları
* Küçük ekran ve buna bağlı program esnasında serileşememe
* Küçük klavye. Hatalı çalma ve detone olmaya müsait klavye ölçüsü.
* Ritim varyasyonlarında geçiş yaparken istesende istemesende atak yaparak geçiş yapması bunu engellemek için bir fonksiyon bulunmaması
* Üzerinde bulunan fonksiyon tuşlarının sadelik yakalanacak diye alakasız dizilişi
* Koma tuşlarının oyuncak hissi vermesi
* Ritim yazma zorluğu. Aslında çok kolay gibi dururken hata yapmaya çok müsait bir programlama yapısı. diğer marka orglarda bulunan hata düzeltme fonksiyonlarının bulunmaması.
* Nevale eksikliği
* Yine ekran küçükliğinden ve dokunmatik olmamasına bağlı sesten sese geçişte zorluk ritim bulmakta zorluk USB içinde kaybolma çok seri olmayan programlama ve yapı eksikliği
* Orgun genel yapılandırma ayarlarının çok kısıtlı ve hissedilebilir eksiklerin bulunması
* Sample yüklenememesi

Göze Çarpan Olumlu Tarafları
* 1 Terebayt'a kadar USB desteği
* APP STORE da bir uygulama bulunması
* IPAD desteği ve kablosuz çalıştırma
* Tamamen Türkçe menüye sahip olması
* MP3 player desteği
* Küçük olmasına rağmen güçlü hoparlörlere sahip olması
* Hafif ve kolay taşınabilir yapısı
* Video ve TV ile sekron çalışabilmesi
* Bu alet için özel bir web sitesinin bulunması ve ücretsiz olarak paylaşımların yapılabilmesi.
* One touch olayının daha anlaşılabilir bir hale gelmesi
* Ücretsiz ritim indirebilme
* Geçmişteki Roland modellerinin ritimlerini okuyabilmesi
* İçerisinde bulunan çipe bağlı olarak sample'lerin ve ritimlerin direk üzerinde yüklü olmasından dolayı açılışın çok hızlı yaklaşık 8-9 sn. olması ve hard drive olarak kullanmış olduğunuz harici belleği kullanması.

Kısacası arkadaşlar Roland BK-5 Or varolan 2.ci klavyenizin yanına kullanabileceğiniz yada müzik okulunuzda ders vermek isteyebileceğiniz bir alet görevi için biçilmiş kaftan olabilir fakat canlı müzik programınızda,yada sağlam bir düğün programında müzik piyasası içerisinde iddia ettikleri gibi Türk müzisyenleri için geliştirilmiş ve Roland'ın geçmişteki o efsanevi günlerini yakalayabileceği bir alet olma aşamasında ne yazıkki bu haliyle bu beklentileri karşılayamamaktadır.Ama ilerleyen yıllar içerisinde piyasadaki müzisyenlerin de görüşlerini dikkate alarak gerçek bir dizayn gerçek bir ergonomi göz önüne alınır ve geliştirmeler yapılabilirse alet umud vadedebilir. Hem bir bilgisayar programcısı hemde bir müzisyen olarak benim kısaca incelemem bu.
Bu video'nun dışında da bir kaç video çektik ilerleyen günlerde bunları da paylaşacağım.( kısa bir not : şuanda bu aleti kullanmamaktayım sadece 10 gün kullandım inceledim deneyimlerimi aktardım. Bir dahaki videolarımda sesli ve görüntülü inceleme gerçekleştirmeyi hedefliyorum. Sormak istediklerinizi sorabilirsiniz. )

VİDEO İZLEMEK İÇİN
[ame=http://www.youtube.com/watch?v=CxQQpinUdg8]Senin Olmaya Geldim - Mesut Güler - YouTube[/ame]