• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

set ve back up arasındaki fark

umtylmz

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
merhabalar arkadaşlar. Foruma yeni üye oldum. Bu klavye olayı teknik bir konu olduğu için aklıma takılan birkaç şeyi sormak istiyorum. Forumda yazıları da okuyorum. belki çok basit bir soru olacak hatta gülen de olabilir:))
korg i4s diye bi cihaz sattılar bana toplamda 2 adet 2/4 lük ritm 1 çiftetelli bir karadeniz ritmi vardı.gerisi tango vals vb. sonradan yükletemedim başka bir şey cihaz çok eski tipmiş. çalmaya başlamıştım parçaları çıkarıyordum biraz ancak çok eski nesil olması hevesi kaçırdı. onu sattım ve şimdi korg pa 80 alacağım ankarada bi abimiz vardı o güzel temiz bir cihaz ayarlayacak...

Uzun yazdım sadede gelmek gerekirse korg pa 80 de hem disket sürücü hem de 16 mb lık flash disk var. İkiside aynı amaçla kullanılmaz mı? set dediğimiz klavyedeki enstrüman sesleri midir? back up dediğimizde ritmler 2/4 9/8 gibi ritmler midir? set ve back up birbiriyle bağlantılımıdır? Örneğin erol ömer kart setleri var. bunu yükledik mesela enstrüman seslerimi değişecek yoksa ritm lermi? ben diz üstü bilgisayarımla kendim bunları yükleyebilecek miyim? umarım aklımdakini tam ifade edebilmişimdir... şimdiden teşekkürler

Cevap: set ve back up arasındaki fark

SET orga direk yüklenmesi gereken ses ve ritim dosyasıdır BACKUP ise orglarda bulunan KART a yüklenmesi gerek verilerdir. Kolay gelsin Saygılarımla,

setin içinderitimler ve sesler hazır bir bütün halinde bulunur

bende pa80 kullanmıştım. bildiğim kadarıylasetin içinde ritimler enstürman seslerininn performansları yani efektli düzenlenmiş halleri falan,hazır koma ayarları ritimlere atanan sesler vb gibi genelde ayarlar ve ritim düzenini içeren şeyler bulunuyor. backupta ise sample sesler yani enstürmanların ham hali drumkitler falan oluyor