• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sizce üniversite sınavları kaldırılmalı mı?

coşkun1982

Paylaşımcı Uzman Üye
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha YDP 131 Digital Piano
TBMM ve Yüksek Öğretim Kurumu: Üniversite sınavlarının kaldırılması için gerekli hazırlıkların yapılmasını ve bunun sonrasında sınavların kaldırılmasını daha sonrada her ilde eğitim kalitesi yüksek yeni üniversiteler açılmasını talep ediyorum.

Üniversite sınavlarının kaldırılıması neden önemli;
Anadolu liseleri ve fen liseleri hariç, ilkokuldan orta okula geçerken ya da orta okuldan liseye geçerken giriş sınavı yapılıyor mu? yapılmıyor. Eğer üniversite denilen kurum bu eğitimin bir devamı ise sınavların olmaması gerekir çünkü; bu şekilde sınavların halen yapılıyor olması demek herkesinde aynı fikirde olduğu gibi "eğitim herkesin hakkı" anlayışıyla bağdaşmaması demek ve böyle bir durumda sosyal devlet anlayışına ters bir durum söz konusu olmuş oluyor.
Sınavların kaldırılması ile eğitim kalitesinin artırılmasının önü açılacak, bu durum sayesinden birileri rant elde edemeyecek, insanların daha öğrenimlerinin ilk başlarında yeteneklerine uygun bölümlere yönlendirilerek eğitimlerinin tamamlanmasının sağlanmanması sayesinde bu insanlara istihdam sağlamak çok daha kolay olacak ve bu şekilde düzenlemeler yapılırsa ülke ekonomisinin güçlenmesinede katkı sağlayacak, işsizlik oranları hızla en düşük seviyelere inecek, her insan yeteneklerine uygun bölümlerde eğitimini tamamladığı için bireysel başarı oranları artacak daha üretken daha dinamik bir toplum gelişecek ve bu durumda herkes mutlu olacak...
Yani özetle daha bir çok şey sayabilirim sizlerinde aklına birçok şey gelecektir mutlaka, üniversite sınavlarının kaldırılması için gerekli hazırlıkların bir an evvel yapılması ve sınavların kaldırılması her açıdan kazançlı bir durum bu sebep ile sizlerin desteğini bekliyor ve kampanyayı başlatıyorum...
Ülkemizin tüm vatandaşlarını duyarlı olmaya davet ediyorum!

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Sizce üniversite sınavları kaldırılmalı mı?

Sınavların tamamen kaldırılmasından ziyade bölümlere göre özel yetenek sınavlarının açılması bence olması gerekendir..Bugün devlet konservatuarına girmek isteyen birinin ne işi olur sayısalla matematikle,gir yetenek sınavına,yetenekliysen zaten kendini gösterirsin..

Bu hakkın sadece konservatuvarların müzik ve sahne sanatları lise mezunlarına verilmesi yanlış bir durum bence..

Yüksek hassasiyet gerektirmeyen meslek dallarında giriş sınavlarının yerini tamamen yetenek sınavı almalıdır.
Matematikçi olmak istiyorsan gir sayısaldan sınava yada v.s..

Zihniyetin altında tamamen yeterli üniversiteleri ve buradan mezun olacakların iş potansiyelini oluşturamamak yatıyor..Bugün bile mezun olmuş dünya kadar insan işsiz güçsüz dolaşıyorsa sizce bu sınavları kaldırırlarmı? Yoksa neden olmasın..

O yüzden bu sınavlar kolay kolay kalkmaz,ha bir şekilde kalkarsada eğer yine birilerinin çıkarları söz konusudur,Türkiye şimdilik bu durumu kaldıracak potansiyelde değil..

Çünkü gırgırına yada ortam içinde okumak isteyen çok..En iyisi yetenek sınavıdır..

Medeni ülkeler yüksekokul için kişinin yönelimlerini, yeteneklerini önplanda tutar. Hatta "tavsiye" referansı hala çok önemli bir olgudur.

Bizde üniversite sınavlarının kaldırılıp kaldırılmamasından önce eğitim sisteminin komple revizyona girmesi şart. Bu sistemle sağlıklı nesiller yetiştirilmesi imkansız...

bence kaldırılsın,okumak isteyen herkes üniversite okusun,okumak isteyenin önü sınavla kesilmesin,
başaramayan zaten başaramadığını anlayınca otomatikmen okumaktan vazgeçiyor zaten,en büyük sınavda insanın kendi içindeki okuma aşkıdır bence,
okumak isteyen herkes okumalı,
çoğu insanların aklında şu psikolojiden dolayı üniversiteyi düşünmüyor,
ya biz nasıl okuruz orada,sınavı nasıl geçeriz,o puanı nasıl alırız bu puanı nasıl elde ederiz kendisini psikolojik olarak çökertiyor açıkcası,

bence devlet kendi okullarındaki eğitimin kalitesini dahada artırmalı,dershaneler şunlar bunlar kaldırılıp tüm ağırlık devletin okullarındaki eğitimin kalitesine verilmeli,çünkü orada herkesin çoluğu çocuğu okuyor,
diğer türlü haksızlık olur,parası olana devlette kadro var olmayana devlette kadro yok,parası olan dershane şura bura okutur amir memur olur,parası olmayan nasıl okutupta amir memur olacak,
okullardaki kalite artarsa garibanıda okur zenginide okur herkes eşit olur

Öncelikle Merhaba!
Hepinize yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederim...

Kampanyayı başlattım ama ne yazıkki pek imzalayan olmadı sebebi kampanın çok insana ulaşamaması...
Arkadaşlar sizden ricam kampanyayı okuyup kafanıza yatıyorsa imzalarmısınız ve imzaladıktan sonra facebook yada tweter gibi sosyal sitelerdeki arkadaşlarınıza gönderebilirmisiniz...
SİZLERİN YARDIMINA İHTİYACIM VAR HEPİNİZE ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM...

İYİ ÇALIŞMALAR

Saygılarımla
Coşkun

Doğru buluyorum dershaneler kalkmalı daha çok okul ve eğitim geliştrilmeli öğrenci sayısını karşılayacak eğitim kurumları olduğu zaman (üniversiteler) herkes üniversiteye girer sadece daha kaliteli eğitim alacakları belirlemek için seviye belirleme tarzı bir sınav olabilir(şeçtiği dal la ilgili sorulardan oluşan )

TBMM ve Yüksek Öğretim Kurumu: Üniversite sınavlarının kaldırılması için gerekli hazırlıkların yapılmasını ve bunun sonrasında sınavların kaldırılmasını daha sonrada her ilde eğitim kalitesi yüksek yeni üniversiteler açılmasını talep ediyorum.

Üniversite sınavlarının kaldırılıması neden önemli;
Anadolu liseleri ve fen liseleri hariç, ilkokuldan orta okula geçerken ya da orta okuldan liseye geçerken giriş sınavı yapılıyor mu? yapılmıyor. Eğer üniversite denilen kurum bu eğitimin bir devamı ise sınavların olmaması gerekir çünkü; bu şekilde sınavların halen yapılıyor olması demek herkesinde aynı fikirde olduğu gibi "eğitim herkesin hakkı" anlayışıyla bağdaşmaması demek ve böyle bir durumda sosyal devlet anlayışına ters bir durum söz konusu olmuş oluyor.
Sınavların kaldırılması ile eğitim kalitesinin artırılmasının önü açılacak, bu durum sayesinden birileri rant elde edemeyecek, insanların daha öğrenimlerinin ilk başlarında yeteneklerine uygun bölümlere yönlendirilerek eğitimlerinin tamamlanmasının sağlanmanması sayesinde bu insanlara istihdam sağlamak çok daha kolay olacak ve bu şekilde düzenlemeler yapılırsa ülke ekonomisinin güçlenmesinede katkı sağlayacak, işsizlik oranları hızla en düşük seviyelere inecek, her insan yeteneklerine uygun bölümlerde eğitimini tamamladığı için bireysel başarı oranları artacak daha üretken daha dinamik bir toplum gelişecek ve bu durumda herkes mutlu olacak...
Yani özetle daha bir çok şey sayabilirim sizlerinde aklına birçok şey gelecektir mutlaka, üniversite sınavlarının kaldırılması için gerekli hazırlıkların bir an evvel yapılması ve sınavların kaldırılması her açıdan kazançlı bir durum bu sebep ile sizlerin desteğini bekliyor ve kampanyayı başlatıyorum...
Ülkemizin tüm vatandaşlarını duyarlı olmaya davet ediyorum!

dalmadan derine, gitmeden uzağa, EVET