• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Sonunda Pa1x Pro Aldım Bazı Yardımlarınıza İhtiyacım Var?

• Konbuyu başlatan caxaza
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 5
  • Görülen : 4K

caxaza

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yok
Selamün aleyküm arkadaşlar çok çok uzun ve geç kalınmış bir org değiştirme macerasından sonra amatör casio at1 den korg pa 1x pro ya geçmiş bulunuyorum. Aleti dün aldım bazı kafama takılan yerler var ve olmaya devam edecek burdan sizlerin yardımlarınızı bekliyorum :

1. Aletin emo board hariç boş ramlerinin boyutunu nasıl görebilirim ekrandan?

2. Direct Hd ritimleri nedir? Emo Board ve Boş ramlerden bağımsız mı çalışır?

3. Bazı Direct Hd ritimleri Örneğin cevo,bilo vs. uyumsuz çalıyor yani altyapıda hakem düdüğü gibi uyumsuz sesler var? Bunlar nasıl düzelir?

Cevap: Sonunda Pa1x Pro Aldım Bazı Yardımlarınıza İhtiyacım Var?

Öncelikle orgunun hayırlı olmasını ve bol kazançlar getirmesini dilerim.

Aletin Ram boyutunu öğrenmek için Mode tuşlarından SOUND moduna geçtikten sonra Record tuşuna bastıktan sonra, altta bulunan sekmelerden Sampling İnfo sekmesine tıkladığımız zaman mevcut RAM boyutunu bize vermektedir.
Örnek: RAM BANK 1:
Mono Time: 166 s.
Bytes:16012490
RAM BANK 2:
Mono Time: 174 s.
Bytes: 16777210

DIRECTHD Ritimleri HD içerisinde bulunan ve Style Select bölümünde yanında DIRECT HD yazan tuşa 2 defa bastığında iki led aynı anda yanmaya başlar ve DIRECT HD bankları karşımıza çıkar. Bunlar set içerisinde bulunan drum kitler ile veya fabrika drum kitleriyle çalışır.

Farklı bir set yüklemişseniz ve buradaki ritimlerde kullanılan drum kitler bu sette yoksa ritim tuhaf seslerle çalar.
Bu durumu düzeltmek için, ritim seçildikten sonra Record tuşuna bastıktan sonra Style edit menüsünden mevcut drum kitlerimiz ile uyumlu olanı bulana kadar denememiz gerekiyor. Bunu record tuşu ile edit menüsüne girmeden de yapabiliriz. Bunun için;
Ekranın altında bulunan TRK SEL. tuşuna bastıktan sonra ekranda ritmin mevcut drum ve perc kitleri görünür. Drum veya perc üzerine dokunduğumuzda drum kit sayfası çıkar ve bu sayfada bulunan kitlerden hangisi uyumluysa seçtikten sonra sağ üst köşede bulunan tırnaktan "Wirite Current Style Perf." sekmesine tıklayarak yaptığımız işlemi kaydedebiliriz.
Eğer uyumlu bir drum kit yoksa mecburen o ritmin kullanıldığı drum kitler tespit edilerek bu kitlerin alınarak kullanılması gerekmektedir.
Kusura bakmayın şu an çalışıyorum ve orgun yanında değilim, ezbere aklımda kaldığınca size aktarmaya çalıştım. Hatalarım veya eksiklerim olduysa özür dilerim. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Aletin Ram boyutunu öğrenmek için Mode tuşlarından SOUND moduna geçtikten sonra Record tuşuna bastıktan sonra, altta bulunan sekmelerden Sampling İnfo sekmesine tıkladığımız zaman mevcut RAM boyutunu bize vermektedir.
RAM BANK 2:

DIRECTHD Ritimleri HD içerisinde bulunan ve Style Select bölümünde yanında DIRECT HD yazan tuşa 2 defa bastığında iki led aynı anda yanmaya başlar ve DIRECT HD bankları karşımıza çıkar. Bunlar set içerisinde bulunan drum kitler ile veya fabrika drum kitleriyle çalışır.

Farklı bir set yüklemişseniz ve buradaki ritimlerde kullanılan drum kitler bu sette yoksa ritim tuhaf seslerle çalar.
Bu durumu düzeltmek için, ritim seçildikten sonra Record tuşuna bastıktan sonra Style edit menüsünden mevcut drum kitlerimiz ile uyumlu olanı bulana kadar denememiz gerekiyor. Bunu record tuşu ile edit menüsüne girmeden de yapabiliriz. Bunun için;
Ekranın altında bulunan TRK SEL. tuşuna bastıktan sonra ekranda ritmin mevcut drum ve perc kitleri görünür. Drum veya perc üzerine dokunduğumuzda drum kit sayfası çıkar ve bu sayfada bulunan kitlerden hangisi uyumluysa seçtikten sonra sağ üst köşede bulunan tırnaktan "Wirite Current Style Perf." sekmesine tıklayarak yaptığımız işlemi kaydedebiliriz.
Eğer uyumlu bir drum kit yoksa mecburen o ritmin kullanıldığı drum kitler tespit edilerek bu kitlerin alınarak kullanılması gerekmektedir.
Kusura bakmayın şu an çalışıyorum ve orgun yanında değilim, ezbere aklımda kaldığınca size aktarmaya çalıştım. Hatalarım veya eksiklerim olduysa özür dilerim. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Estağfirullah abi ne özürü Teşekkür ederim yardım ettiğin için yine kafama takılan bir yer olursa rahatsız ederim sizi :)

RAM BANK 2:

Arıkan hocam ram boyutuna baktım aletin ram bank 1 0 olarak görünüyor. Ram bank 2 ise yükledigim setlere gore 31.....-32.... küsür arasında değişiyor acaba ram eksikligi yok degil mi aletin.

Bir de alette 9-10 tane set var bunları load tuşuyla yüklüyorum setin birini load ettim sonra deneyecektim sesler ve ritimler hışırtılı çıktı çok fena şekilde, dedim eyvah rami yaktık galiba diye 2 kez kapatıp açınca düzeldi demek istedigim set yuklerken eski olani silmek mi lazim bu hisirti neden olmustur?

Pa1x'de en fazla 32 MB RAM vardır. Bunun bir kısmı Set ile ilgili bazı ayarlar ve yan dosyaların , bir kısmı da seti oluşturan sample, drum kitler ve ses dosyalarını oluşturur. Sana gösterilen Sample için gerekli alanı gösterir. Her hangi bir eksiklik yok yani...

Set yükledikten sonra eğer hışırtı varsa o set ya tam yüklenmemiştir, ya da sette bir sorun vardır. Pa1x'in RAM'i kolay kolay yanmaz. Bunda müsterih olabilirsin.

Seti direk eski seti silmeden de yükleyebilirsin, silerek de yükleyebilirsin. ama en sağlıklısı sildikten sonra yüklemektir. Silmek için RAM boyutuna baktığın gibi sound bölümünden Record tuşu ile sound edit kısmına giriyorsun. MENU tuşu ile MULTISAMPLE tıkladıktan sonra sağ üst tırnaktan delete sekmesini seçtikten sonra multisample seçeneğini seçerek işlemi onaylıyoruz. Bu sadece seti oluşturan ritim ve performans seslerini oluşturan ses ve sampleleri siler.

Seti silmek için de; Style Play modundayken DISK tuşuna bastıktan sonra altta bulunan sekmelerden ERASE sekmesine tıkladıktan sonra sol altta bulunan tırnak içinde SSD seçeneği seçilir. SSD bizim yüklü bulunan set oluyor. SSD seçildikten sonra çıkan klasör seti oluşturan klasördür. Klasör seçildikten sonra sağ altta beliren Erase tuşuna basarak silme işlemini yapıyoruz. Eğer Erase tuşu belirmezse bu işlemi bu klasörün içine girerek tek tek içinde bütün klasör ve dosyalara uygulamamız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra yeni yüklemek istediğimiz setimizi yükleyerek orgumuzu kapatıp açıyoruz.

Yine belirteyim; Org olmadan ezbere olarak söylüyorum. Eksikler olabilir...

Moderatör tarafında düzenlendi:

hayırlı olsun orgun:) bende 1 ay önce pa1X aldım hiçte bilmiyorum orgu .aynı sorunları bende yasıyordum özellikle şu düdük sesi :D sağolsun arıkan abime sorularım olduğunda soruyorum cevaplıyor sorularımı yavaş yavaş öğreniyorum. sayende yeni bir şey daha öğrendim arıkan abimden..