• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Trakya Müzik Ailesi, hangi usb seti kullanıyorsunuz ?

cankut _95

Moderator
Yönetici
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa3X pro - klasik gitar
Sevgili,trakya müzik ailesi kim hangi usb seti kullanıyor hangi yörelerde hangi usb setler meşhur. en iyi setler hangileri, toplama set mi kilitli usb mi sizce bakalım nelermiş ? Cevaplarınızı merakla bekliyoruz...

benim tercihim Toplama set.. kilitli set tam istediğim gibi olmaz...

istedıgın kılıtlı setı getır hıcbırı tam anlamıyla zevke uymaz ..burda dugunlerde en çok kullanılan eskı bır setı taban yaptım .uzerıne seslerı kendım derlıyorum .org geldıgınde uzerınde doruk vardı .

Kendim set yaptığım halde diğer kilitli yada kilitsiz set yapan arkadaşların setlerini kullandım. Ritim işi çetrefilli bir iş tam her yöreye hitap edecek tek set maalesef yok. O yüzden insanların piyasa yada kilitli setlerden derleme yapmasını aslında bir noktada iyi buluyorum. Ancak herkes tabiiki bu bilgilere sahip değil bu işin çözümü çok zor. Her nekadar videolar çekip yazıp anlatsak dahi biraz kabiliyet işi bu. Ancak bence en güzel yöntem Esitlemektir. Tek bir seti alt kullanıp diğer setin drumlarını ve perkusyonlarini editlemek hem cihazınızı kasmas hem yer bakımından rahat edersiniz. Yeteri kadar malzeme internet ortamında mevcut sadece yöntemini bilmek ve sabırlı olmak lazım. Ben Tek bir set ile 4 setin ritimlerini hiç o setlerden sound yüklemeden kullanıyorum bu sayede. Bir nevi seti kırmak diye tabir edilen olaya giriyor tabiiki ama elinizdeki cihaz bunu yapabilmenize olanak sağlıyor ise bence yapmakta sakınca yok.

Sosyal medya kullandığım zamanlarda kilitli bir setin içindeki sese nasıl resample yapılacağını anlatan bir video yapmıştım hemde bilgisayar falan kullanmadan sadece org üzerinde birkaç usb ci hariç bütün set yapan adamlar resmen savaş açtı bana. Şimdi ben buradan size sorayım parasını verdiniz aldınız seti sizce bunu yapabilirmisiniz yapamazmisiniz. Yani bunu açıp bedavaya dağıtıp adamı ticari zarara uğramaktan bahsetmiyorum yapıp kullanacaksınız ne var bunda. Bende kilitli set yapıyorum birisi benim setine bunu yapsa ben kızmam tabiiki kalkıp bedavaya dagitirsa etik olmaz ama yapılır mı yapılır. Bakın zaten bunu yapıp satanların vergi ödemelerini çıkarsak eminimki zaten ödemiyorlar hepsini. Bence yapılır kardeşim. Bedava olan piyasa setlerinde emek yok mu bir okadar var. Bakın mayıs sonuna bitirip çıkarmayı düşünüyorum setimi bana da yapmayacaklar mi yapacaklar hiiiiiç sorun görmüyorum ben. Ama diğerleri öylemi sizce?

Yeni üye oldum, öncelikle herkese merhaba.
Formda dolaşırken setler konusu ilgimi çekti. Müzisyen yada piyasacı değilim, uğraşım (ev de) amatörce. Müzik hobisi sebebiyle 1 ay önce yamaha klavye aldım. Gitardan klavyeye dikey geçiş macerasına girdim, umarım çakılmam. :)

1 aydır da türk ritim setlerini araştırıyorum. Internet'te ...usbset (Emo'dan Bayramali'ye) diye satılmaya çalışılan çok da ucuz olmayan 34 tane set saydım. Bunların büyük çoğunluğun kayıtdışı çalıştığını düşünüyorum. Fatura,belgeyi bırakın setlerinin içerik listesi bile yok. Bir kaçından liste rica ettim youtube ta videolarının var olduğu mesajını attılar.Videolara bakıyorsun çok kısa, detay yok parmak-laf şov var!
Dolaysıyla tüketiciler kumar oynamak, sömürülmek zorunda bırakılıyor. Tespitlerim:
* Set içinde ne var (Style,sampler,ses,pad vs.) listesi yok
* İçine 20-30 ritim, 30-40 tane de ses koymuş 600-700Tl isteyen var! 3000Tl isteyen de varmış.
* Hangi cihazlara uyumluluğunun garantisi yok. Forumlarda kullanıcıların setup şikayetleri var
* Ritim ve seslerin güncellenmesi garantisi yok. Müzik devamlı gelişen bir sanat dalı değil mi? Güncelleme için para isteyenler var.
* Seti alıp da telefon desteği alamayan kullanıcı şikayetleri var
* Ritimler,sesler birbirinin kopyası gibi. Birinde eksik olan diğerinde de eksik...
Liste daha uzayabilir.
Sanat, ekonomik açgözlülük içermemeli, güzellikler paylaşılırsa ivme kazanır.
Bir usta yardım etse öğrensem de herkese set yapıp paylaşsam :)
Selam ile...

pa 800 kullandigim zamanlar. toplama bir set yapmıştım. okitemmuz.set. onu kullanıyordum. şuan pa 80 var. onda da toplama. set mevcut
tekrar cihazı yükseltirsem. emin. ol. tekrar toplama. set yaparım
kilitli set. seni. kısıtlıyor. toplama. set te. istediğini. yaparsın

Saygılarımla
Piyanist. Oktay KUTAY

Ben Baju Mega Set ve Eko Seti kullaniyorum

Ben de klavyelerimde toplama set kullanıyorum. Set içindeki ritimlerin vuruşlarını beğenmediklerimi değiştirdim, bazılarını yeniden yazdım, bazılarına ilaveler yaptım. Yani kendi kullandığım alanlara göre, kendi zevkime göre düzenlemeler yaptım ve yapıyorum.

KORGPA MANAGER programı ile setler Pa modelleri ile uyumlu hale getiriliyor.
Nasıl yapıldığı ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.
Korg bu konuda iyi bir kolaylık sağlamış.