• Trakya Müzik 19. yılındadır. Lütfen Bildiğiniz konu açanlara yardımcı olunuz.. saygılar.

transpoze yaptığımda yardım

arkadaşlar korg marka org kullanıyorum transpoze tuşunla transpoze yaptığımda çalacağım seslerin özellikleri bozuluyo bu neden oluyo bilen varmı?yani bozuluyo derken şunu kastediyorum transpozeyi tize çıkartırken ses inceliyo transpozeyi bemol yapınca sesler kalınlaşıyo bunu engellemenin bir yolu yokmu?
 

Yorumlar

Transpose yapmanızın amacı da bu değil mi zaten. - yaptığınızda kalınlaşacak, + yaptığınızda incelecek zaten sesler. Olması gereken bu.
 
tranpoze yapmak bir nevi oktavı daha ileri taşımaktir. transpoze yaptığın zaman sesin tavrı özellikleri mantıken değişebilir. Bağzı setlerde dikkat etmiş iseniz, do zurna, la zurna yada ayni şelikle do, la, veya si lesli bağlama diye sesler var işte bu sesler örnek veriyorum la üzeri yada la notasına transpoze yaptığınızda o tavırda o özellikle duyulacağı demektir örn: la zurna yazan sesi seçtim re üzeri çalıyorum +7 yaptım yada 0 transpoze ile la üzeri çaldım tam tavırlı geldi ses gibi düşünün...
tavsiyem hangi enstruman sesi ile çalıcaksanız transpoze yaptığınız tonda güzel çıkan sesi deneyip bulun. Müzisyenliğin doğası biraz deneyip bulmak gerek. Saygılar...
 
buraya yorum yazan bütün arkadaşlara teşekkürlerimi sunuyorum.ama anlamadığım nokta şu seslerin kalitesi gidiyor işte ozamanda orgtan güzel ses çıkmıyor sıkıntı orda.tekrardan teşekkürler yorumlarınız için konu aydınlatılmaya başladı ;)
 

Son konular

Top