• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Türkiye'de Müzik&Eğlence Sektörünün Geldiği Nokta...

ChordSolo

Forum Doktoru
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
chordsolo.wixsite.com
Enst.
Yamaha PSR670&750
Arkadaşlar bazılarınızın bildiği üzere yaklaşık 1 haftadır Antalya'da bir otelde ailemle birlikte tatil yapıyorum...
Herşey iyi güzel hoş...
Fakat, burada bulunduğumuz günlerin 4 gecesinde otelin bir bölgesinde canlı müzik yapıyorlar.Dışarıdan değişik gruplar geliyor...
Her gece program öncesi alet edavat dizen elamanları görünce heyecanlanıyorum, canlı müzik dinleyeceğiz diye...
Ama bir gece hariç hep hayal kırıklığına uğradım...
Hakikaten laptop çıktı ve mertlik bozuldu!
Yahu bir Allahın adamı canlı çalmaz mı?Yalan yanlış gitarla atılan birkaç akor, üzerine bağrın dur...!
Bu mudur müzik?
Tuhaf bir tesadüf ki, bir altyapı da bu sitede benim yaptıklarımdandı...Adam solo atacağım diye anasını belledi...!
Bu gece sahnedeki ekipman aynen şöyle idi;
Klavye-gitar-full donanımlı bir perküsyon...
İşte dedim bu gece tamamdır bu iş...
akıllara zarar...
Anfiye bile bağlı olmayan klavye...
Gitarcının önünde tuhaf bir cihaz duruyordu.Programdan önce merakımı yenemeyerek adamın yanına gittim ve sordum ne olduğunu...
Adam bilgiç bir edayla "set up, gitar için" dedi...
"haaaa" dedim kendi kendime...
Set up'ın üstünde bir laptop vardı...
Yahu bir düğmesine dokunaydın o "set up" ın be adam...!
sitelerde dolaşıp duran altyapılar üzerine bağırdı durdu...bağırdı durdu diyorum şarkı söylemek ile de yakından ilgisi yok elemanın...
Dün geceki grup ise daha da faciaydı zaten...

Aklıma İstanbul'a gittiğimde daveti üzerine uydur kaydır bir salonda nişan gecesi çalan Anıl Abi ve partneri İstek geldi...
Adamlar bir gitar ve klavye ile alt tarfı bir nişan gecesinde kalburüstü müzik yaptılar, kulaklarımın pası silindi adeta...
Geçenlerde telefonla konuştuk sevgili Anıl Abiyle...
Çalarken son derece keyif almalarına rağmen, ayda bir programa çıkarsa gidiyorlar...
İstanbul gibi yerde iş bulamıyor gariplerim...
İşte memleketteki müzikalite bu maalesef....

Ch.

Cevap: Türkiye'de Müzik&Eğlence Sektörünün Geldiği Nokta...

haklısınız ama beni korkutan bu duruma yapılan vurdum duymazlık ben çok sinir oluyorum su md lere ama bi işe dur demenin bi yolu yok herkez kabullendi ne yazık ki. :(

az buçuk tahmin ediyordumda bu kadarını beklemiyordum doğrusu.demekki durum içler acısı.oteller çok az ücret ödüyorlar eee ucuz etin yahnisi yavan olur.bizler yandık hiç şansımız yok demekki.patron vede müşteride müzik kalitesi olmazsa netice budur işte.iyi tatiller ChordSolo..

Güzel bir tespit, çok güzel bir yazı olmuş abi, adeta gazete de köşe yazısı okur gibi okudum ellerine sağlık. Bazı müzisyenler (geçinenler) bu işin havasında, şu cihazı aldım yok tyros 4 yok 3x, ya pa1000000x çıksa sen çalmadıktan sonra notaları hissedip emek vermedikten sonra neye yarar cihazın "set up" ın , gösterişten başka birşey değil.

Cuma akşamı ben de yıldızı yüksek yeşilköy havalimanı yakınında otelde düğüne gittim. Basit bir mp3 player ve 2 aktif kolan. Müzisyen hiç yok....Fotoğrafın tanesi 15 tl.....

Yahu anlamadığım şu;
Madem çalmayacaksın o kadar alete neden para veriyorsun?
yanındaki 2 adama neden para veriyorsun...

Aklıma Halit Hocam geldi şimdi...
Cihazda Mp3 board soranlara kızıyordu...
Ne işin var ki, bit pazarında 20TL diye...

Eğlence kültürü arz talep meselesidir.Ama bu arz'ın en dejeneresiyle talep'in en dejeneresi aynı kesişme noktasında buluştu ülkemizde.Batı kültürü diyoruz.Bu batı kültürü ülkemizde nezih örneklerini arada sıradada olsa gördüğümüz kültürün evrensel hali.Bu kültürün felsefesini oluşturan algoritma genel geçer kurala göre doğru bir algoritma.Çünkü bu günkü dünya müziğini oluşturan matematik dil bu batı kültürünün yaklaşık 1000 yıldır üzerinde kafa patlattığı dil...Bu gün ülkemizde eğlence kültürünün en yoz halinin kullanıldığı teknoloji bu matematik dilin ürünü.Orglarda MIDI var,çok kullanılırdı eskiden.Bu MIDI diliyle yazılan altyapılar bizim eğlence anlayışımızın yoz halini yansıttı.Ritmlerin ölçülerindeki betimlemeler için icat edilmiş bir teknoloji sanki eğlence kültürümüz düşünülerek icat edilmiş gibi, eksikliğinde bu tekniği üreten üreticileri hedef haline getirdi hemen.Sonra bu MIDI teknolojisini MD,Laptop gibi şeyler takip etti.

MD Laptop gibi teknolojiler elbette müziği en hakikisinden yapanlarında kullanması gereken bir teknoloji.Mesela Halit Hocamızı tanıyanlar bilir kendi hazırladığı 1000 mezurluk bir MIDI parçasına uygun makamda taksim eklemesi müziğe ne kadar güzel bir katkı.Sanki bir arkadaşını programına davet etmiş gibi...Ama bu teknolojiyi yardımcı unsur yerine asıl unsur olarak kullananlar işte bu dejenereliği yaratan insanlardır.

Ben burada en büyük suçu "talep" kısmında görmekteyim.Bu bahsetiğimiz dejenere arzı edenler taleple karşılaşmadıkları müddetçe yok olmaya mahkumdular.Ama olmadı.5 lira vererek 10 gün kullanacağı mala 2 lira vererek 2 gün kullanmayı şark kurnazlığı sayan bir topluma sahibiz.

Yahu anlamadığım şu;
Madem çalmayacaksın o kadar alete neden para veriyorsun?
yanındaki 2 adama neden para veriyorsun...

Aklıma Halit Hocam geldi şimdi...
Cihazda Mp3 board soranlara kızıyordu...
Ne işin var ki, bit pazarında 20TL diye...

Hocam bunun sebebi adamlar bu işi almadan önce deneme programına çıkıyorlar ücretsiz. Bir ton alet edevat getiriyorlar. Maksat görüntü olsun. Birşeyler yapıyolarmış görüntüsü veriyorlar.

Bu şekilde program yaparken illa ki tesisin sorumlusu kendi kendine :

- Vay be adamlar hakkaten işi biliyor şuraya bak. Tek başına aynı CD gibi çalıyor diyordur bir köşede... Grup bile olsa sahneyi doldurdular bravo bu gruba oluyor durum. Extradan iki mikrofon bile dolu dolu gösteriyor sahneyi.. Nedir BACK VOKAL yapacazzzz :D Emin olun... Durum budur... Tesis sahipleri bu işten zerre kadar anlamaz. Ya da ben hiç denk gelmedim diyim...

Bizim akıllılarda bunu bildiklerinden bu şekilde bir yol bulmuşlar işte. Kullanmasalar bile duruyor önlerinde.

Saygılar benden Hocam.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Eğlence kültürü arz talep meselesidir.Ama bu arz'ın en dejeneresiyle talep'in en dejeneresi aynı kesişme noktasında buluştu ülkemizde.Batı kültürü diyoruz.Bu batı kültürü ülkemizde nezih örneklerini arada sıradada olsa gördüğümüz kültürün evrensel hali.Bu kültürün felsefesini oluşturan algoritma genel geçer kurala göre doğru bir algoritma.Çünkü bu günkü dünya müziğini oluşturan matematik dil bu batı kültürünün yaklaşık 1000 yıldır üzerinde kafa patlattığı dil...Bu gün ülkemizde eğlence kültürünün en yoz halinin kullanıldığı teknoloji bu matematik dilin ürünü.Orglarda MIDI var,çok kullanılırdı eskiden.Bu MIDI diliyle yazılan altyapılar bizim eğlence anlayışımızın yoz halini yansıttı.Ritmlerin ölçülerindeki betimlemeler için icat edilmiş bir teknoloji sanki eğlence kültürümüz düşünülerek icat edilmiş gibi, eksikliğinde bu tekniği üreten üreticileri hedef haline getirdi hemen.Sonra bu MIDI teknolojisini MD,Laptop gibi şeyler takip etti.

MD Laptop gibi teknolojiler elbette müziği en hakikisinden yapanlarında kullanması gereken bir teknoloji.Mesela Halit Hocamızı tanıyanlar bilir kendi hazırladığı 1000 mezurluk bir MIDI parçasına uygun makamda taksim eklemesi müziğe ne kadar güzel bir katkı.Sanki bir arkadaşını programına davet etmiş gibi...Ama bu teknolojiyi yardımcı unsur yerine asıl unsur olarak kullananlar işte bu dejenereliği yaratan insanlardır.

Ben burada en büyük suçu "talep" kısmında görmekteyim.Bu bahsetiğimiz dejenere arzı edenler taleple karşılaşmadıkları müddetçe yok olmaya mahkumdular.Ama olmadı.5 lira vererek 10 gün kullanacağı mala 2 lira vererek 2 gün kullanmayı şark kurnazlığı sayan bir topluma sahibiz.

Asıl unsur, yardımcı unsur kısmına özellikle katılıyorum.Acemice çalana bile razıyım.En azından adam emek veriyordur ve kendi ruhunu yansıtıyordur.Belki o hâliyle bile benden iyidir.Bize yabancı olan bir müzik veya hava dışında programın önemli yerlerinin MD ve türevleriyle geçirilmesine karşıyım.

Antalya gıbı bi yerde bile bu tarz şeyler yaşanıyorsa istanbulda düğünlerde laptop çalana çok görmemek läzım neyazikki teknolojiye yenık düştük bendede pa3x var hakkını veremiyorum bi misket bi halay bi slow çalmayla piyanist olunmuyo ama olan arkadasım çok