• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

YAMAHA A2000'de NEDEN YOK?

sddkkonus

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yamaha a2000
Son zamanlarda a2000 yanında pa800 kullanma imkanım oldu. Ben hala a2000 plus emo ile fazlasıyla pa800'den daha iyi performans aldığımı söyleyebilirim. Ancak bazı ketron xd9 ve korg pa800 klavyelerde olan, bir notaya bastığımızda meyan çalması ya da bir notaya basıldığında o notada elektronun tiril yapması a2000'de olmuyor mu? Bu özellik sample olarak sesin kaydedilmesinden mi kaynaklanıyor, neden a2000 için hiç yapılmadı?

Cevap: YAMAHA A2000'de NEDEN YOK?

güzel bir soru bende yıllardır merak ettim yamaha da neden yok diye setten sete fark belkide emo yapmamıstır tyros da var aslında olması gereken bir eksik

hocam a2000 emo usb li plus i bir sene kadar kullandim.profesyonel bi alet degil.o yuzdende calisma malesef olmuyor.

Son zamanlarda a2000 yanında pa800 kullanma imkanım oldu. Ben hala a2000 plus emo ile fazlasıyla pa800'den daha iyi performans aldığımı söyleyebilirim. Ancak bazı ketron xd9 ve korg pa800 klavyelerde olan, bir notaya bastığımızda meyan çalması ya da bir notaya basıldığında o notada elektronun tiril yapması a2000'de olmuyor mu? Bu özellik sample olarak sesin kaydedilmesinden mi kaynaklanıyor, neden a2000 için hiç yapılmadı?

Bir notaya bastığınızda, meyan çalma olayı, yani loop olayının, aletin profosyonelliği ile ilgisi yok. Bu alete set yapan tek kişi, EMO dur oda loop kullanmama yönünde karar almış. Bununda bir nedeni var. Alet direk olarak canlı performansta Wave çalabiliyor. Yani ritim devam ederken, mesela önceden usbye attığın, herhangi bir meyanı direk çaldırabilirsin. Hemde megabaytı falan önemli değil. Bence bu sebeple loop eklenmemiş alete....

...........

Moderatör tarafında düzenlendi:

Değerli kardeşim klavyenin yapmış olduğu tril sample olarak atılan trilden çok farklı. Emo sample yaparken enstürmanın karekteristik özelliklerini de sample etse korg benzeri seslere sahip olabiliriz.

a2000 emo setinde bir çok sample seste tuş hassasiyeti ile çalışan tremolo ve trill var zaten , bu durum sadece setteki yüklü sample ile alakalı aletin kendi özellikleri ile alakalı değil ayrıca a2000 gayette profesyonel bir orgtur, meyan çaldırmak istiyorsanı mp3 kesme yapıştırma programı ile istediğiniz bir meyanı wawe olarak yükleyin ritim çalarken üstüne çaldırabilirsiniz.

Tuş hassasiyetinizi ayarlamanızı öneririm. A2000 de çoğu sample de tuşa sert bastığından, enstrümanın karakteristiğine göre ses değişiyor. Ben yıllarca farklı bir aletmi kullandım, yada sizin sorunuzu mu anlayamadım bilemedim vallaha....

Şöyle özetleyeyim, a2000 de tuş hassasiyetine göre tril verdiğimiz zaman hangisine sert basatsak o noya tril yapıyor ya da srsin karekteristik özelliği çıkıyor. Pa800 de elektro bağlamada mesela re notası doğal sesi tril. Ve bu tril aslında ses samle edilirken bu şekilde alınmış. Bu özellik ketron x1 de bile varken neden a2000 için yapmıyolar onu merak ettim. İlginiz için teşekkürler

harmony echo özeliiğine bakarsanız her sese tril verebilirsiniz tremo echo sanırsam bu yüzden sampler gayet başarılı olarak görüyorum ... meyana gerekl yok :D aleti kurcalayın ...!