• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Yamaha S650 püf noktaları, pratik kullanma yöntemleri..

Murat Koç

Moderator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
MEDELİ DANTE TR J - YAMAHA A2000
Merhaba arkadaşlar, Yamaha S650 ilk bakışta çok prtik gibi görünmesede, püf noktalarını ve kısa kullanım tuşlarını öğrendikçe aslında çok pratik bir org olduğunu farkediyoruz. Şimdi bu başlıkta s650 almak isteyipte, korkanlara, yada yeni alıpta bazı kısayolları bilmeyenlere yardımı olması bakımından, Püf noktaları yazmak istiyorum ve siz değerli üstadlardanda bilmediğimiz özelliklerini ve keşfettiğiniz kısayollarını burdan paylaşmanızı rica ediyorum.

İlk püf noktaları benden.

- Orgun reg tuşlarının yanında bulunan, reg ve acumpanya dönüşüm tuşuna uzun süreli bastığınızda, karşınıza, ritim balansları yapabileceğiniz, her trackın sesini kısıp açabileceğiniz mixer ekranı çıkıyor. Benim için bu gerçekten değerli bir keşifti.

- Expansiyon paketlerindeki klarnet ve alto sax sesini beğenmeyenler için. Orgun kendi içinde bulunan klarnet ve sax-alto sax- tenor sax sesleri on numara, Sadece biraz efect ve reverb vererek en güzel klarnetten bile daha güzel klarnet sesi oluşuyor. Aynı şekilde, acordion ve flüt sesleride süper. Benim gibi halk müziği yapıyorsanız. Distirsion gitar ve pa flüt seslerine reverb ekleyerek kullanabilirsiniz...

Cevap: Yamaha S650 püf noktaları, pratik kullanma yöntemleri..

Türkçe kullanma klavuzu olmayan bu alette, sizlerinde bildiği püf noktalarını lütfen burada paylaşalım....

Bi ara kullanma kılavuzunu türkçeye çevirmek için uğraştım, ama teknik anlamda kayda değer bişeyler yazmıyor. Mesela cihaz kapalı iken fiş takılı ise enerji harcar, cihazı ayakaltına koymayın, üzerine birşey koymayın, sudan uzak tutun tarzı bi sürü gereksiz şey var. :)

Genel bi sıkıntı şu:
sese efktleri verip reg'e kaydettikten sonra ritm değişitirirsen (frezee aktif bile olsa)
verdiğin efektler kayboluyor...

Bi ara kullanma kılavuzunu türkçeye çevirmek için uğraştım, ama teknik anlamda kayda değer bişeyler yazmıyor. Mesela cihaz kapalı iken fiş takılı ise enerji harcar, cihazı ayakaltına koymayın, üzerine birşey koymayın, sudan uzak tutun tarzı bi sürü gereksiz şey var. :)

Genel bi sıkıntı şu:
sese efktleri verip reg'e kaydettikten sonra ritm değişitirirsen (frezee aktif bile olsa)
verdiğin efektler kayboluyor...

Hocam cihazda çok gizli kısa yolları var ama çözmek için neredeyse kahin olmak gerekiyor. Ama birkere çözdünmüde çok pratik oluyor. Ses efektleri konusuna gelince, bence freze ayarlarını iyi kontrol et. Bende bu sorun yok. Freze ayarları kısmında efect bölümü of yada on olması gerek deneme yanılmayla bulursun....

Hocam frezee ayarlarında efect bölümü yok.
Yep e eklediğiniz elektro üzerinden deneme yapınız. chorus ve reverb ayarlarını yapıp kaydedin, sonra ritm değiştirdiğinizde efektler gidiyor.

Hocam frezee ayarlarında efect bölümü yok.
Yep e eklediğiniz elektro üzerinden deneme yapınız. chorus ve reverb ayarlarını yapıp kaydedin, sonra ritm değiştirdiğinizde efektler gidiyor.

Üstadım ben deniyorum bende problem yok, Reverb ve eko verdikten sonra tekrar kaydediyorum, ritim değiştiriyorum sıkıntı yok. Freze kısmında steyle on kısmından sonra voice on olması lazım, birde orayı on of yaparak kaydedin belki problem orda dır. Dediğim gibi bende bu problem yok. Birde sizin alette koma kayması varmı ?

koma kayması yok.
frezee ayarlarını her türlü denedim olmuyor. chourus ve reverb ler gidiyor.

Bu işte bir yanlışlık var, Akşam gidince bir daha deneyeceğim....

Arkadaşlar bilmeyenler için pratik koma;

Base note yazan kısmı (kök ses) hangi tondan çalıyorsanız bir tam ses (iki yarım ses) geriye ayarlayın. Örn. mi çalıyorsanız D ye (re) ayarlayın. Ve scaleden arabic 2 yi seçin.Şimdi F# ve C# koma aldı.
Bunu hangi notadan çalıyorsanız, base nota yı bir tam ses geri olacak şekilde ayarlayın. Başka bir örnek olarak sol çalıyorsanız base notayı F (fa) ya ayarlayın. Scaleyi arabic 2 ye aldığınız zaman en sık kullandığımız komalardan 2 ve 9. sesler koma alıyor.

Yani özetlersek; cihazı ilk açtığınızda base notanızı karar notanızın bir tam ses gerisine ayarlayın. Koma vereceğiniz zaman function tuşuna basılı tutun ve -/NO tuşuna bir defa basın. İki tuşla koma hazır. Transposede kaymada olmuyor.

Bu anlattığım yöntem sadece transpose yapınca koma kayması olmayan cihazlar için geçerli

Efekt seçimlerine dahs kolay ulaşmak için dsp butonunu basılı tutun

Seslerin efekt seviyesi değişmez fakat ritm seçtiğinizde ritime atanmış reverb türüne geçer. Bunu çaresi kullandığınız ritimlerin reverb'ünü optimum olarak en çok kullanacağınız hall4'e ayarlayarak save etmek olacaktır. Bunu ritim creator'e girmeden mixerden değiştirerek save edebilirsiniz. Bende s650 varken hiç kendimi kasmadım bütün ritimlerin reverb'ünü değiştireyim diye. Evde herhangi bir parça çalacağınız zaman parçaya girmeden önce reverb'ünü değiştirip kaydederseniz, hem en sık kullandığınız ritimleri aradan çıkarmış hemde fazla sıkılmamış olursunuz.