• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bağlama Alacaklar-Yaptıracaklar

edarksword

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
pa500
Merhaba Arkadaşlar. Ben hobi olarak bağlama yapımı ile uğraşıyorum. Öncelikle bazı arkadaşlar bağlamada kullanılan ağaçlar ile ilgili yanlış bilgiler vermiş onları düzeltmek isterim.

Sap : Sap kısmında kelebek (akçaağaç) akgürgen ve az olmakla birlikte Honduras maunu kullanılabilir. Kelebek beyaza yakın bir tonda olup bağlamaya bence yakışmaktadır. Akgürgen daha sarımtırak olur. Maun ise kızıl bir tonda olup ithal olması sebebi ile biraz pahalıdır. Ayrıca sap üzerine ince bir şerit halinde klavye kullanılabilir. Bunlarda genelde ithal gül, pelesenk abanoz gibi sert yapılı ağaçlardır. Sapta kullanılan ağacın oluşacak sese hiçbir katkısı veya dezavantajı olmaz. İyi sap damarları yönünde dilimlenmiş, mümkünse en az 5 yıl kurutulmuş (çalışması bitmiş) olmalıdır. İcracı için sapın ele oturması ve tesviyesi önemlidir. Özel yapım bağlamalarda elinize uygun bağlama yaptırma şansınız bulunmaktadır.

Göğüs : Göğüste hemen hemen tüm akustik enstrümanlarda vazgeçilmez olan ağaç ladindir. Ayrıca köknar ve sedir ağaçları da kullanılabilir ama onlarda zaten ladin ile aynı familya ağaçlardır. Burada yine ağacın kurutulması budaksız olması damarlarının düz üstten düz kesit halinde bakıldığında yana yatık olması gerekmektedir. Yumuşak kapaklar her zaman doğru eğim ile takıldığında daha tonlu sesler üretir. Kapağın tekneye tam oturması, doğru yapıştırıcı kullanımı ve inceliği diğer detaylardır.

Tekne : Teknelerde dut, ardıç, maun, venge, kestane, ceviz, ıhlamur gibi daha bir çok ağaç kullanılabilir. Bu kadar fazla seçeneğin olması da yine gösteriyor ki teknenin de sese katkısı çok fazla değildir. Benim şahsi görüşüm %85 göğüs - %15 de tekne sese etki yapmaktadır.
Teknede önemli olan tekne formunun simetrisidir. derinlik, yükseklik , yanak genişliği gibi. Tekne ne kadar düzgün ve simetrik hazırlanmış işe merkezlenmesi de o kadar doğru olur ve zamanla bozulma yapmaz.

Kulaklar (Burgu) : Genelde abanoz, pelesenk gül gibi sert yapılı ithal ağaçlar tercih edilir. Ben kendi bağlamalarımda tekli gitar tip burgu kullanıyorum. Hem akordun yapılmasını çok kolaylaştırıyor hem de kaliteli burgu kullanıldığında çok fazla bozulma yapmıyor. Bazı ustalar bağlamada metal kullanımının iyi olmayacağı konusunda bence ön yargılı davranıyorlar, sesin çıktığı tellerin çelik olduğunu unutarak :) Ayrıca klasik burgu sisteminin yapımı çok kolaydır, dişli tip burgu bağlantısı biraz uğraş ister. Tabi bu bağlantılarda bağlamanın yöresel formunu çok bozmamak gerekir.

Bağlama almayı veya yaptırmayı düşünen arkadaşlara tavsiyelerim.

1. Sap : Uzun sap veya kısa sap bağlama konusunda kararını net verin. Her ikisinin de birbirine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Burada dikkate almanız gereken kısım çaldığınız veya çalmak istediğiniz müzik tarzı ve takip ettiğiniz icracılardır. Ağaç olarak görsel ve estetik beğenileriniz ön plandadır.

2. Tekne : Tekne boyu hem yöresel açıdan hem de kullanılacak akord (Karar sesi) açısından önem taşımaktadır. Örneğin Orta Anadolu tarzı bir icra için 45 tekne civarı uzun sap bir bağlama uygun olur. Sivas Malatya Erzincan gibi bölgelerde genelde 38-39 tekne kısa sap kullanılmakta. Tekne boyu çalacağınız tarz (arabesk, türkü, özgün vs) gibi konularda da önem arz etmektedir. Tekne boyunun büyümesi veya küçülmesi sapında büyümesi veya küçülmesi anlamına gelmektedir.

3. Göğüs : bu konuda ağaç olarak ladin dışında bir riske kesinlikle girmeyin. Türkiye de bağlama için en uygun ladin cinsi Artvin Borçka ladinidir. Şu an siparişimi verdim en kısa zamanda elimde olacaklar :)

Şu an için aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Ankara' da yaşıyorum. Soru ve taleplerinizi yanıtlamaktan memnuniyet duyarım. Bol müzikli günler herkese.

Öncelikle değerli bilgileriniz için teşekkürler hocam aradığım bir konuydu tam isabet oldu.
Sapta honduras maunu mu en iyisi yoksa kelebek mi tercih edilmeli eğer biri tercih edilecekse hangisi olmalı.sap sesi ve çalımı ne kadar etkiler.
Sap üzerinde klavyede abanoz vb. atılması çalımı kolaylaştırır mı ne gibi bir faydası vardır.
Kanada kapak mı Ladîn kapak mı tercih edilmeli.
Özgün müzik ve arabeske yakın bir çalım için kaç tekne ve hangi ağaç daha uygun olur kısa sap bağlama için, şimdiden teşekkürler. :)

Sapta yani sapın kılavyesinde sert ağaç olarak kelebek veya abanoz kaliteli ağaçtır. Göğüs için de sık çizgili kanada çamı en ideal olanıdır. Hangi müzik olursa olsun eşlik edilecek sanatçının karar sesi baz alınacağından standart bir tekne ölçüsü doğru olmaz. Önce kime çalacaksanız veya kendinizin karar sesinizi öğrenin ondan sonra hangi saz yapana sorsanız size uygun tekne ölçüsünü söyler

baglamanın kapagında tezene vuruslarindan dolayı tırtık tırtık iz oldu. normalmi. nasıl yok edebilirim. yardimcı olursanız sevinirim. bu arada kapak yeni yapildı. polyesterli.