• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bk-5 Pitch Bend Kalibrasyon Ayarı (pitch bend sorunu olanlar deneyebilir)

VolkanB

Altın
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha / Korg
Arkadaşlar;

Benim pitch bende dokunduğum anda cihazın tonu değişiyordu. Roland Türkiye'nin yayınladığı aşağıdaki yönergeleri uyguladım, yani pitch bend'i kalibre ettim. Sorun şuan çözüldü. Sıkıntı olan arkadaşlar deneyebilir.

Not: Aşağıdaki yönergeler Roland Türkiye'nin web sitesinden yayınladığı PDF formatındaki dökümandan alıntıdır.

Kod:
Roland BK-5 OR Klavye Pitch Bend kalibrasyon ayarı aşağıdaki sıralama uygulanarak 
yapılabilmektedir. 
*** Önemli Not : Aşağıdaki sıralamayı uyguladığınızda klavyenizin sistemine giriş yapmış 
olacağınızdan, yazılan bilgilerin haricinde sistem sayfalarında herhangi bir değişiklik 
yapmayınız. Sistem ayarlarında yapacağınız diğer değişiklikler klavyenizin arızalanmasına ve 
çalışmamasına yol açabilir. Bu türlü durumlarda Roland Türkiye ve bayileri hiçbir şekilde 
sorumluluk kabul etmez ve garanti şartlarını devre dışında bırakacaktır. 
 
Ürününüzü açma kapama düğmesinden kapalı konuma getiriniz. 
 
Ürünün üzerinde bulunan [INTRO]+[ENDING++*VARIATION 4+ tuşlarının üçüne birden üzerine basılı 
tutarak açma düğmesi ile açınız. 
 
Alet açıldıktan sonra *INTRO++*ENDING++*VARIATION 4+ tuşlarını bırakınız. 
 
Daha sonra klavyenin üzerindeki *Start/Stop+ tuşuna basın. 
 
Klavyenin ekranındaki test sayfasında ("Sw/Led") gözükmelidir. 
 
*POP ROCK+ tuşuna basılı tutarak, *TEMPO UP+ veya *TEMPO DOWN+ tuşlarına basarak ADC sayfasına 
geliniz. Sayfa başlıklarını ekranın en üstünde görebilirsiniz. 
 
ADC sayfasında iken Pitch Bender’I once en sola kaydırın. 
 
Daha sonra picth benderi bırakın ve orta konuma gelmesini bekleyin. "OK" yazısı çıkacaktır. 
 
Pitch Bend orta noktasında durduktan sonra bu sefer pitch bendi en sağa doğru itin. 
 
Tekrar picth benderi bırakın ve orta konuma gelmesini sağlayın. "Ok" yazısı çıkacaktır 
 
Bu sefer pitchbenderi en yukarı itin ve bırakın. "Ok" yazısı çıkacaktır. 
 
Klavyenin [Volume] düğmesini de önce en sağa ve sonra en sola çeviriniz. "Ok" yazısı çıkacaktır. 
 
ADC sayfasında bu işlemlerden sonra "Bender" değerinin "064" gözükmesi gerekmektedir. 
 
ADC sayfasında bu işlemlerden sonra "Modulation" değerinin "000" olması gerekmektedir. 
 
Eğer bu değerleri görüyorsanız kalibrasyon ayarı yapılmıştır. 
 
*Start/Stop+ tuşuna basıp işlemimizi tamamlayınız. 
 
Aleti tekrar kapatıp / açın ve pitch bend kolunuzu test ediniz.

Cevap: Bk-5 Pitch Bend Kalibrasyon Ayarı (pitch bend sorunu olanlar deneyebilir)

Benden önce yazmışsın :)

Cevap: Bk-5 Pitch Bend Kalibrasyon Ayarı (pitch bend sorunu olanlar deneyebilir)

Yahu senden önce yazdım diye teşekkür etmeyecekmisin :D
Bu hafta için arabayıda ayarlamıştım halbuki :)

Ben Ne Yapsam Düzeltemedim. Olduğu Gibi Değişti Bender Anca Çözdüldü. Çoğu Zaman İşe Yaramıyor Kalibrasyon.

slm arkadaşlar ben ayarı 2 kez yaptım diğer piyanist erkadaşlarla görüştüm sıkıntı var dediler 3 ay oldu alalı garantiye göndersem 1 y anca gelir ve yine düzelme olmadı ve tuş baştığımda hafif kayma geliyor sol taraf sağlam bende bu cihazdan da soğdum orkun performans ayarında düzelme ayarı varmı yardımcı olursanız sevinirim.

Bende aynı sorun vardı. Orgun içini açtım. Pitch bendin tam orta kısmında bir vida var. Onu tam ortaya getirip sıktım. Sorun çözüldü. Değişmesine gerek yok.

teşekkür ederim kardeşim deneyeceğim ne zamandan beri bekliyorum cevap gelir diye :)

arkadaşla bu pitch bend sorunu ile ilgili iki tane özüm önerim var aşağıdaki videodan seyredebilirsiniz.