• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

iki uçlu manyetikler nasıl

es.muzik

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
elektro saz
değerli müzisyen arkadaşler evde elektro saz üretiyorum...bir arkadaş thaiwandan humburck manyetik getirmiş... manyetiklere baktım üstünde marka yok ama dimarzioya benziyor...aynısı desem inanın... ama bir sorun var manyetik 4 uçlu teğil 2 uçlu bu manyetikten hiç denemedim ve bu 2 uçlu manyetik iş yaparmı... yada gerçek humburck lar 4 uçlumu 2 uçlumu ? bir yardım ederseniz sevinirim saygılarımla celalettin sarı

Cevap: iki uçlu manyetikler nasıl

Merhaba
anlattigina benzer manyetiklerden bende gordum manyetikleri incelersen
2 uclu olanlarin normalde iki manyetigin paralel veya seri olarak birbirine baglidir
benim gordugum devre baski uzerinde iki manyetik birbirine paralel bagliydilar eger ayirabilirsen 4 uclu yapabilirsin bunlari

benim gorduklerim resimdeki gibiydiler birbirlerine devre baski uzerinde bagliydilar
2900.png

Arkadasim Humburck degil, Humbucker.

2 veya 4 kablo olmasi, baglanti ve almak istedigin tonla ilgili.
Aslinda Türkiyede saza kullanilan ve sürekli takilan HUmbuckerler Gitar icin ve Bati müzigine uygun tasarlanmistir.

elindeki manyetikler içten paralel bağlı açıp ayırmanı tavsiye etmem karşına kıl gibi bobin sarımı çıkar ayırman güç olacaktır eğer bilgin yoksa birde manyetiklerinde kutup uçları var artı-eksi olayı karıştırırsın.bu manyetikler gitar için üretilmiş iki uçlu olmasıda daha sert ses almak için rock metal tarzı için.genelde 4 uçlu manyetik bile olsa sert müzik yapanlar bunları birbirine paralel bağlayıp 2 uçlu yapıyor.gitar manyetik şemalarından nette bakabilirsin.ama bağlamada 4 uç kullanılıyor swiçlere bağlanıyor bu bağlantıyada phase deniliyor.gitarla bağlamayı birbirinden ses olarak ayıran tek şey bu phase bağlantı şeklidir manyetik aynı bile olsa.