• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

kromatik hakkında bilgi

yusuftuyluoglu

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
elektro bağlama
uzun süreden beri kısa sap bağlama çalıyordum şimdi uzun sapla uğraşıyorum sesleri iyi basıyor ve çalıyorum fakat şu kromatik denir herhalde ara dolaşmalar hakkında birşey uyduramadım bir kaç örneğe nota veya gösterim olarak ihtiyacım var bu konuda uzman arkadaşlardan yardımlarını beklerim şimdiden teşekkürler

Cevap: kromatik hakkında bilgi

alttaki link belki size yardımcı olur.iyi çalışmalar dilerim yusuftuyluoglu..

aslında thm inde kromatik çalış diye bir tarz yoktur.sizin anlamak istediğiniz bazi türkülerde yarım sesler kullanılarak küçük ezgiler oluşturmak...buna en iyi örnek "şeker oğlan"türküsüdür.türkünün üçüncü bölümünde yarım sesler yanyana kullanılarak hoş bir ezgi oluşturulmuştur...ikinci ve önemli olan asıl yaklaşım ise çalmış olduğumuz ezgiye yarım seslerle geçkiler yaparak ezgiyi daha da zenginleştirmek.ör:re sesine geçerken önce do#sesine vurup parmağımızı kaydırarak re sesine geçmek.ya da tersini yapmak.bu anlamda uzun sap bağlama çalışlarında telli saz mantığının bütün nüansları yarım ses geçkiler halinde kullanılır.bilirsiniz;thm inde nüanslara süsleme denilir.(çekme,tokmaklama,kaydırma,bastırma,susturma vs...bu süslemelerin farklı bağlama metodlarında değişik isimleride vardır...)fakat yine de bu tür çalış biçimi thm inde değilde
arabesk ve özgün müzik tarzı bağlama çalışlarında daha sıkça rastlanılır.ör:eek:rhan gencebay eserleri...başarılar dilerim...(bu arada ferdesu arkadaşımız iyi bir müzisyen olmanın sorumluluğu gereğince size kromatik hakkında gerçek kök bilgileri de sunmuş oldu.bu kök bilgileri en iyi şekilde öğrenmenizi naçizane tavsiye ederim...)

Moderatör tarafında düzenlendi:

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

bu bilgiiler benimde işime yarayacak teşekkürler...

kromatik çalışmanın tek yolu parmak egzersizleridir ful egzersiz yapıcan daha sonra bunları parçalara taşıycan ... parça olarak topal çalış derim