• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

0r700'de favori ritimler ve sesler nasıl kaydediliyor

Betmen35

Altın
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yok
selam arkadaşlar or700 klavye aldım yeni 8 tane üstünde registration memory diye tuş var ben bu tuşlara kendi özel kullanacağım ritimlerimi atamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim bi yardımcı olursanız sevinirim ?

Cevap: 0r700'de favori ritimler ve sesler nasıl kaydediliyor

[YOUTUBE]CkXTBkpF9Bg[/YOUTUBE]

Sanırım bu..

Ritim ve yanında seste değişecekmi? Yani repertuar gibimi kullanacaksın?

Ritim ve yanında seste değişecekmi? Yani repertuar gibimi kullanacaksın?

hem ses hemde ritimler değişcek evet bide birşey daha sorucam ? benim mesela 60 parçalık repertuarım var diyelim hepsinin ritimleride ayrı ayrı tempoları ayrı ayrı bunları bir klasöre kopyalayıp ordan açmak istiyorum bunu nasıl yapıyoruz ?

Usb ye normal bilgisayarda klasör duzeni yap tamamdır. Video da zaten regist olayını anlatmış arkadaş. Ayarlarını yap, store basılı tut, 8 registden hangisine kaydedeceksen onada bas kaydeder. Ritimde değişsin istiyorsan kullanım esnasında frezee hep kapalı olsun. 8 tuşuda kaydettiğin zaman 1 banka oluyor o, mesela slovlar, çiftetelliler gibi banka banka usb ye sınırsız kayıt edebilirsin. Ayrıca music finder moduda var, yani korg da ki songbook gibi. Onuda kullanabilirsin repertuar için ama ilk başlarda biraz karışık gelebilir.

Usb ye normal bilgisayarda klasör duzeni yap tamamdır. Video da zaten regist olayını anlatmış arkadaş. Ayarlarını yap, store basılı tut, 8 registden hangisine kaydedeceksen onada bas kaydeder. Ritimde değişsin istiyorsan kullanım esnasında frezee hep kapalı olsun. 8 tuşuda kaydettiğin zaman 1 banka oluyor o, mesela slovlar, çiftetelliler gibi banka banka usb ye sınırsız kayıt edebilirsin. Ayrıca music finder moduda var, yani korg da ki songbook gibi. Onuda kullanabilirsin repertuar için ama ilk başlarda biraz karışık gelebilir.

yukardaki arkadaşın yaptığını yaptım oldu onun için teşekkür ederim
işte usb'ye nasıl kaydediyoruz sınırsız olarak onu detaylı birşekilde anlatırsan sevinirim?

Freeze tuşunun yanında + ve - tuşları var, bunlara basarak ileri geri register bankalarında dolaşıyorsun, ikisine aynı anda basarsan register bankalarının bulunduğu bölüm açılır, bu bölüme gir ve ekranın üst bölümündeki tablardab user e gel, userde herhangi bir banka seç ve 8 adet hafızayı isteğine göre ayarla. Sonra yine bankaların bulunduğu bölüme gel ve ekranın altından save yap. Save ettikten sonra yine alt kısımda copy ye tıkla, usb ye kopyalayacağın bankı (yada birden fazla ise bankaları) seç ve yine ekranın üst kısmindaki tablardan usb ye gel ve paste ye tıkla, tamamdır.
Burada kaçırmaman gereken nokta şu; 8 tane registerden herhangi birinde değişiklik yaptığinda storla değişikliği ilgili hafızaya kaydediyorsun ama birde bankayı yukarıda anlattığım gibi save etmelisin. Aksi takdirde bankayı değiştirdiğin zaman, cihaz sana "değişimler kaydedilmedi, kaydedilsinmi" diye soracaktır, bu kısmı kaydetmeden geçersen (daha once dediğim şekilde sav etmediysen) yaptığın değişimler uçar.

Ek olarak ekranın altından rename komutuyla bankayı yeniden adlandırabilirsin.

Freeze tuşunun yanında + ve - tuşları var, bunlara basarak ileri geri register bankalarında dolaşıyorsun, ikisine aynı anda basarsan register bankalarının bulunduğu bölüm açılır, bu bölüme gir ve ekranın üst bölümündeki tablardab user e gel, userde herhangi bir banka seç ve 8 adet hafızayı isteğine göre ayarla. Sonra yine bankaların bulunduğu bölüme gel ve ekranın altından save yap. Save ettikten sonra yine alt kısımda copy ye tıkla, usb ye kopyalayacağın bankı (yada birden fazla ise bankaları) seç ve yine ekranın üst kısmindaki tablardan usb ye gel ve paste ye tıkla, tamamdır.
Burada kaçırmaman gereken nokta şu; 8 tane registerden herhangi birinde değişiklik yaptığinda storla değişikliği ilgili hafızaya kaydediyorsun ama birde bankayı yukarıda anlattığım gibi save etmelisin. Aksi takdirde bankayı değiştirdiğin zaman, cihaz sana "değişimler kaydedilmedi, kaydedilsinmi" diye soracaktır, bu kısmı kaydetmeden geçersen (daha once dediğim şekilde sav etmediysen) yaptığın değişimler uçar.
peki illa 8 tanemi banka kaydetmemiz lazım bende mesela 60 parça var 60 parçanında ritimleri farklı onu kaydedemiyormuyuz ?

Şimdi benim bahsettiğim register hafızası. Ekranın altında 8 adet tuş olduğu için doğal olarak her register bankasına 8 adet kayıt yapabilirsin, ama istediğin kadar banka yapabilirsin. Yani senin verdiğin örnek üzerinden gidersek 60 kayıda ulaşana kadar 8 er li şekilde kayıtlarını yaparsın. Fakat ritimlerini usb de 1 klasör (yada kaç kategori istiyorsan) içinde toplamaktan bahsediyorsan o farklı birşey. Onun içinde dediğim gibi en kolayı usb yi bilgisayara takarsın ve usb içinde yeni bir klasör açıp isimlendirirsin, istediğin ritimleri içine atarsın ve cihaza takıp, ritim seçme kısmından direkt usb den ritmi çaldırabilirsin. Ama cihaz üzerinde yani bilgisayar kullanmadan yeni bir klasör açıp, seçtiğin ritimleri o klasöre toplamaktan bahsediyorsan onun içinde ana ekranda ritmin ismi yazan kutucuğun yanına denk gelen siyah düğmeye basarak ritim bölümüne girersin (yamahada ekranda yazan komutlar yada bölümler için yanına yada ekranın altında ise altına denk gelen siyah düğmeler kullanılır), sonra kasada ekranın sağ üst tarfındaki tab sağ sol yuşlarıyla usb ye gelirsin, açılan ekranda usb nin içeriği görünür, ekranın elt kısmından folder komutu ile (alttan denk gelen tuşa basarak) yeni klasör açarsın, sonra istediğin ritimler neredeyse artık (user veya usb) aynı bölümden o ritimleri bulursun, önceki yazıda bankalar için anlattığım copy işleminin aynısını ritimler için yaparsın. Copy ye 1 defa tıkladıktan sonra (tıklamadan kasıt alttan denk gelen tuşa basmak) istediğin kadar ritmi yanına denk gelen tuşlara basarak seçersin. Yani her ritmi tek tek kopyala yapıştır yapmana gerek yok, çoklu olarak kopyalayıp 1 defada açtığın klasöre gidip paste yapabilirsin. Bu iş için en pratiği bir bilgisayar kullanmak.