• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

44 tekne kısa sap bağlama??

SiBemol_2

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Bağlama
Merhaba arkadaşlar.Şu anda 40 tekne 53 cm sap uzun sap(bağlama düzeninde) çalıyorum.Sap tekneden uzun olduğu için bağlama düzeninde iyi sonuç vermiyor.40 tekne kısa sapta ise istediğim ton(mi-fa) olmuyor. 40 tekne üstü kısa sap çalan arkadaşlar varmı.çalımı nasıldır onu merak ediyorum.
Not: tel boyu 80 cm olması gerekiyor.istediğim ton için.kullanacağım tel 0.22.

Cevap: 44 tekne kısa sap bağlama??

Bence yanılıyorsun. Uzun saplı bağlama çalınmaz veya iyi sonuç vermez diye bir şey yoktur. Ankara havalarının tamamını uzun sap bağlamalar ile çalarlar. Kısa sap bağlamalar 38, 39 bilemedin 40 lık tekneli olurlar bundan büyük tekneli ler piyasada pek yoktur belki özel yaptırasın.

Bence senin problemin nerde biliyormusun? Sen Mi veya Fa üzeri çalmak istiyorsun. Senin uzun saplı yı bağlama akordu yaptığında muhtemelen SOL sesi alırsın. Karar sesin de SOL olmadığına göre seni rahatsız eden bu olmalı. Veya uzun saplı olduğunda sol kol açılınca kolda ağrılar oluşur seni bu ağrılar rahatsız etmeli.

39 veya 40 lık tekneli kısa sap bir bağlama ile Re -Mi veya Fa sesi almak mümkün. Uzun saplıda da Kelepçe yardımı ile istediğin karar sesini yakalaya bilirsin. Karar sesleri sadece tekne veya sap uzunlukları neticesinde bulunmaz kullanacağın tel kalınlıkları, takma şekli ve değişik akord lar ile de bulmak mümkündür.

Örneğin, bende 39 tekne bir bağlama var normalde RE - Mİ aralığında bir karar sesi verir. Ben 20 lil tel kullandım. Alt telleri ortaya, orta telleri alta taktım. Akordu da SOL oldu. Yani Uzun sap bağlama da alabileceğim bir ton'u Kısa saplı da almış oldum.

Yeni bir bağlama alacak olduğunda bende her türlüsü var satış ilanım da var hepsi de ASE4 manyetik lidir. Fiyatlarım da çok uygundur. Kolay gelsin Saygılarımla,

Hocam çok teşekkür ederim gerçekten.Dediğiniz gibi uzun sapta çalım zorluğum var.hem perde aralığından hemde ses olarak.Söylediğiniz gibi ters-düz(alt ile orta teller) şekilde 40 lık kısa sapta fa tonunu yakaladım.Onda da orta telin sırma olması biraz alışkanlığımın dışında geldi.Orta telide kullandığım için alışamadım doğrusu..Ben şu an 40 tekne uzun sap bağlamamda fa tonunda çalabiliyorum 0.22 tel ile.Ama çalımı zor ve teller daha gevşek kalıyor.

Orta tellere o zaman bam tel takma telin birini kemençe akordu misali akord et daha tatlı bir çalma sesi ve tonu yakalarsın. Alışırsan benim gibi artık vazgeçmezsin :) Bunun için orta telleri önce aynı ayara çek sonra 3 ses geriye duğru orta telin üsttekini gevşet tam kemençe tadı verdimi tamamdır. Kolay gelsin saygılarımla,

Hocam siz hangi tona aldınız bağlamanızı.ben en üst tele de 0.70 bam takmıştım, yoksa gevşek kalıyordu.kemence akordunu da deneyecegim hocam..
Bu arada sizin bağlama ilanınıza baktım.telefondan resimleri göremedim.Benim istediğim bağlama "akustik".eşik altı kullanmıyorum.daha cok evde calıyorum.bazen pc'ye takmak için içten yapıştırma yaptırdığım basit manyetik jak kullanıyorum..kısa sap bağlamanızı görmek isterim