• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

54 tuşlu org nota yardim

• Konbuyu başlatan cinqoz
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 10
  • Görülen : 34K

cinqoz

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Web sitesi
www.facebook.com
Enst.
mk 2054
54 tuşlu org aldim . Fakat nette aramama rağmen hangi tuş hangi notaya denk geliyor bulamadim. Netten birkaç resim buldum onlar da parça şeklinde.tam 54 tuşun hangi notalara denk geldiğini nerden bulabilirim..

Cevap: 54 tuşlu org nota yardim

ilk baştakı beyaz tuş do-re-mı-fa-sol diye gider beyazları üsteki siyahlar beyazların ceyrekleri diyes lerii...

teşekkür sagol

sağol
ama bnm bulduğum do-re-mi-.......-si-do-i.do diye gidiyodu. buna qöre soldan baslayıp do-re-mi.........-i.do ya kadar qelip tekrar i.do nun yanına do deyip mi baslıcaz...

--------------------------------------

lütfen yorum yaparken uygun ve seviyeli bir lisan kullanmaya özen gösterelim....

Moderatör tarafında düzenlendi:

--------------------------------------

sağol
ama bnm bulduğum do-re-mi-.......-si-do-i.do diye gidiyodu. buna qöre soldan baslayıp do-re-mi.........-i.do ya kadar qelip tekrar i.do nun yanına do deyip mi baslıcaz...

senin orgun 4bucuk oktav olması lazım en soldan basla beyaz tuslar 1.oktav do re mi fa sol la si devamı 2.oktav do re mi fa sol la si yani 7li guruplar halinde ayır sağa doru geldıkce ses ıncelır en solda 1. Beyaz tus do re mi fa sol la si do re mi die sona kadar devam eder.

sağol

evet

do re mi fa sol la si -1. oktav
do re mi fa sol la si -2. oktav
do re mi fa sol la si -3. oktav
do re mi fa sol la si -4. oktav
do re mi fa sol la si -5. oktav

Bir notanın 7 nota inceltilerek elde edilen ince sesine kadar ki bölümü bir oktavdır.

Örneğin; Kalın Do dan İnce Do ya kadarki 8 notalık ses dizisi bir oktav sayılmaktadır. (Oktav denilebilmesi için nota değil ses aralığı önemlidir.)

Bu şekilde 7 temel nota oluşur. Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si. Son notadan sonra, Do’nün titreşim sayısının bir katı kadar titreşimde daha ince bir Do gelir ki, bu iki Do arasına bir oktav denir.

arkadaşım orgta beyaz vede siyah tuşlar var.iki siyah vede üç siyahi.iki siyahın başı do sesidir üç siyahın başı fa sesidir.sırası ile gider.bu bilgi her yerde mevcut.en basit olay nasıl bilgi edinemediniz bu konuda anlayamadım açıkçası.biraz araştırmacı olun kendiniz için birşeyler yapın hiç bir araştırma yapmadan efor sarfetmeden birşeyler öğrenmek istiyorsunuz.bunu ilk okulda bile öğretiyorlar.iki siyahın başı daima do dur. demekki her iki siyah tuşun başı aynı nota yani do dur.sırası ile gider.tekrar do ya gelir.

(do-re-mi-fa-sol-la-si) kalın oluyor sonraki (do-re-mi-fa-sol-la-si) biraz incesi ondan sonra gelen daha incesi şeklinde dewam eder umarım aradığın budur :D