• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

7/8 lik şarkı isimleri lazım

• Konbuyu başlatan akor
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 10
  • Görülen : 51K

akor

paylaşımcı üye
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
elektro ve klasik gitar
aklıma sadece deryalar ve çayelinden öteye,tabancamın sapını gülle donatacağım geliyor.bildiğiniz halk arasında kılasikleşmiş 7/8 lik rumeli ve karadeniz türkülerinin isimlerini yazarsanız sevinirim.türkiyede söylenen şarkılar olması lazım.bulgarca vs.işime yaramaz.saygılar...

Cevap: 7/8 lik şarkı isimleri lazım

ramizem şarkısı da var bu arada..

akor üstat 7/8'lik ritimlerin içinde bulunan üçlü vuruşun yer değişikliğinden kaynaklı 3 değişik ritim vardır. hatta istenilen yerden ritmi yakalayabilirsen her 3 ritimle çalınan Türküleri de çalabilirsin. ama kesin 3 değişik ritim vardı onlarıda size şöyle izah edeyim.

1) 2+2+3 = 7/8 bu ritim üçlüsü sonda olan ritimdir örnek Türkü leri Püsküllüdür püsküllü, Tabancam dolu mermi, Oyle dema, Tutalım balık havyar keyfimize bakalım, vb. (Karadeniz parçalarını artırmak isterimde çoğu Nota da 7/16'lık yazıldığından beni suçlayanlar veya ayıbımı bulmak isteyenler çıkmasın :) )

2) 2+3+2 = 7/8 bu ritim üçlüsü orta da olan ritimdir. örnek Türkü leri, (bunu aklıma gelince yazayım biraz nadir olanıdırda :))

3) 3+2+2 = 7/8 bu ritim üçlüsü başta olan ritimdir. örnek Türkü leri, Kalk gelin hanım, Dıramanın içinde çalarlar sazlar, Deryalar, Vuruldum düştüm yere gidemedim uzağa, Çayelinden öteye giderum yali yani.

Ama bir önemli ayrıntıyı unutmamak lazım. Karadeniz Türküleri'nin çoğu 7/16'lıktır neden derseniz temposu hızlı oluşu nota değerlerini düşüren olgu olduğundan 7/16'lık olarak yer alırlar. bunlar da 7/8'lik ritimlerle çalınırlar biraz temposunu yükselt tamamdır, genelde üçlüsü sonda olan ritimlerdir. Umarım anlatabilmişimdir. Kolay gelsin Saygılarımla,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Bilgiler için teşekkür ederim sazgrubu.
3+2+2/8 için bir türkü de ben eklemek isterim: ayna ayna ellere...

bilgi için teşekkürler üstad. bana 3+2+2=7/8 ölçüsüne uyan rumeli ve karadeniz türkülerinin isimleri lazım.elimdeki g-600 ritimi ancak bunu hatasız çalabiliyor.hızlandırarak uydurmaya çalıştırdıklarımda ise arada hata yapılabiliniyor solo çalarken.deryalar,çayelinden,tabancamın sapını,ramizem,mayadağından uçan kazlar,yine yeşillendi fındık dalları çok güzel uyuyor ritim olarak.birkaç bilinen şarkı daha olsa süper olacak.nette ekrem ile arif şentürkün tüm kasetlerindeki şarkılardan kontrol ederek bu kadar bulabildim.genellikle yabancı sözlü şarkı diğerleri.tekrar teşekkürler.saygılar....

"Şefo"Türküsü, Rumeli 7/8

debreli hasan -gostivar-aman ayşem-dramanın içinde-şefo-aman fıraklandım-güldanıyem-rodop dağları-uzun kavak-arda boyları

bitola,svito devojcina, yüce dağlar,uzun kavak,motrat,jovana, rodop dağları, sülümn aga,tayyare... aklıma gelen 7-8'lik rumeli türküleri bunlar.

bu adreste tüm rumeli 7/8 şarkıları bulabılırsın.

buradanda faydalanabilirsin.birkaç değişik şarkı var.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZaipCxFF6fY]Karadeniz Türk tv-Karışık Karadeniz Türküleri Şarkıları - YouTube[/ame]