• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

akerdeona koma verilebiliyormu?

machin_designer

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
KORG PA 1000+EMO_SD
Arkadaşlar akordeon almak istiyorum ancak bütün müzikleri icra edebilmem için koma vermem gerekiyor bu yapılabiliyormu ? nasıl yapılıyor bilgili arkadaşlar cevaplarsa sevinirim... saygılarımla....

Cevap: akerdeona koma verilebiliyormu?

Elektronik Akordiyonların bazı marka ve modellerinde tuşlara koma veriliyor ancak normal akordiyonlarda (Akustik) malesef Koma özelliği yoktur Bilgilerinize,

Gitarda Tolgahan Çoğulu gibi birisi akordeonda da çıkarsa neden olmasın?

Şu ana kadar çıkan elektronik akordeonların hiç birisinde Koma görmedim.Zaten bu akordeonları sadece Roland firması yapıyor.ancak oktav kaydırabiliyorsunuz,yani çalarken bir üst oktav veya bir alt oktava alabiliyorsunuz.Belki Roland'ın arap ülkeleri için yaptığı elektronik akordeonlarda bu özellik olabilir ancak bu akordeonlar Türkiye'ye gelmiyor.Benim gençliğim akordeonlar arasında geçti.Mekanik akordeonlarda koma vermeniz mümkün değil.Ama Arap akordeonu bulursanız bunda koma özelliği vardır.Ancak Klavye arap klavyesidir.Yani Re karar Uşak koması verilmiş şekilde imal edilmiştir.Yani mi ve Si sesleri 2 şer koma düşürülmüştür.Türk sanat müziği,daha doğrusu komalı parçaları çalarken Re karar çalmanız lazım aksi halde ses değerlerini veremezsiniz.Bence normal akordeon alın,batı parçalarının hepsini çalarsınız,TSM den de komasız olan parçaları rahatlıkla çalabilirsiniz.Akordeonun tadı bir başkadır ama onu çalabilmek zordur.Sol tarafda akor düğmelerini çok iyi bilmeniz ve kullanmanız gerekir,yoksa çaldığınız parçalar tad vermez,çok yalın olur.Eğer bilmiyorsanız hiç bulaşmayın derim.Öğrenmeniz çok zordur.Çünkü dizilişi sağ klavyeden farklıdır 4'lü aralıklarla gider.