• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Akla Gelmez Problemler, Teknik Sorunlar ve Çözümleri

irfanca

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Ud, Bağlama, Klavye
Arkadaşlar,
Hepimiz, gerek sahnede gerekse başka bir ortamda, ses sistemi, klavye, kabinler, kablolar vb. hususlarda birtakım küçük-büyük sorunlarla karşılaşmışızdır.
Karşılaştığımız bazı sorunlar büyükte olsa çözümü bilindi mi bir şekilde halledilebiliyor. Ama bazen sebebi çok basit bile olsa akla bir türlü gelmediği yada düşünülemediği için başımıza sıkıntı yaratan durumlarla karşılaşırız...
Hatta bu basit problemler karşısında, pire için yorgan yakanlar bile olmuştur.
Akla ziyan şeylerdir anlayacağınız, bu şeyler....

Bu konu başlığında akla ziyan hususları, hatta bu kadar da olmaz ya , bumuymuş kardeşim sebebi dediğimiz hususları paylaşalım. Çünkü tam program esnasında karşılaştığımız bir sorunun sebebi belki çok basit olabilir ama aklımıza gelemeyebilir. Burada deneyimlerimizi paylaşalım.

İlk ben başlayayım. Komik ama gerçek bir durumdan bahsedeyim.
Arkadaşımın başına gelenler:
Kulaklıkların jakı küçük olur genelde, klavyedeki kulaklık girişi de büyük jaklara uyumludur.

Bu durumda kulaklığı klavyeye ara adaptörle (jak büyültücü) ile bağlamak lazım.

Özellikle bu adaptörlerin kalitesizleri biraz genişleme yapar(içindeki mekanizması). Kulaklığın jakı bu adaptöre kolay girer kolay bir şekilde çıkar.

Şimdi tut sen klavyenin kulaklığını çıkar, kulaklığın jakı çıksın, amaaaaaaa adaptör klavyede kalsın... :)

Bu durumda ne olacak? Tabi ki klavye, hala kulaklık takılı gibi sesi dışarıya vermeyecek... :)
Büyük bir telaşla arkadaş beni aradı... Ya hocam klavyeden ses gelmiyor... bir bak ne olur!...
Akşam akşam gittim yanına ilk ben de anlayamadım durumu. Sonradan kulaklığı takınca ses var ama kulaklığı çıkarınca ses yok deyince ver bakalım kulaklığı bir takalım dedim... :)
bir baktım ki jak büyültücü adaptör yuvada takılı kalmış... :)
Gülmekten yerlere yattık. (Gerçi bu vesile ile hoş bir akşam muhabbeti geçirdik, bi de çay içtik).

Ya kardeşim bu acemi aklı. Bunu da düşünemez mi insan demeyin!
Bazen öyle oluyor ki 6 yaşında ki bir çocuğun aklına gelen bizim aklımıza gelemeyebiliyor.

Bu nedenle lütfen paylaşalım ki acemi de olsak usta da olsak, ufak ufak dersler çıkaralım.
"Ha bak sebebi şu da olabilir" diyebilelim.

Moderatör tarafında düzenlendi: