• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

B ve Bm akorların kullanımı hakkında yardım...

szdemir_06

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
PA 600 - Bağlama - Ney
Merhaba arkadaşlar... Yamaha PSR-S650 org kullanıyorum. Bu mevzuda yeni sayılırım. Beni mazur görün.

mi üzeri ve genellikle TSM, arabesk ve halk müziği eserleri çalıyorum. Bu tür Türk müziği parçalarını çalarken akorlarda Si Major ve Si Minör (Bm ve B) akorları sanki tam uymuyor parçaya. Umarım derdimi anlatabilmişimdir. Siz böyle birşey yaşıyormusunuz ? Bu durumda hangi akorları kullanıyorsunuz ? Zahmet edip okuyan, cevap yazan yazmayan tüm müzikseverlere şimdiden teşekkür ederim.

Naçizane bir demomu da ekliyorum... Yorumlarsanız sevinirim...

Cevap: B ve Bm akorların kullanımı hakkında yardım...

Mi üzeri çalarken si sesinde kök akorunu kullanmayı denersen bu akorun oturduğunu farkedeceksin sanırım, yani misal kürdü makamı çalarken kök akorun olan Em akorunu bastığında mi-sol-si seslerini kullanmış oluyorsun, dene bakalım kulağına oturacağına eminim

Aynen bende daha 2 3 gün önce farkettim. B Bm uymuyor dediğin gibi. Em bas. kulağa daha hoş geliyor.

akorlarla uğraşırken bastığınız akorların o an çaldığınız makamın seslerinden farklı sesler barındırmıyor olmasına dikkat ediniz. istisna durumlar haricinde akorlarınızın makamı oluşturan seslerden oluşmasının gerektiğini unutmayınız. Kaba bir örnek mi üzeri kürdi makamı çalarken kullandığınız akorların diyez ve bemolleri barındırmaması gerek. İstistanalar hariç bunu yine tekrarlıyorum.

teşekkürler rüstem kardeşim... dediğin gibi Em akoru uyumlu geliyor kulağa...

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri