• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Baglama üstadlarına soru? Yardım!

Ünsal İçmez

**Müzik**
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Ne bulursa :)
üstad'larım..
elimde bi elektro akustik uzun sap bağlama var. perde aralıkları beni çok zorluyo.bunun perde aralıklarını ufaltmak istiyorum.sazın randımanını düşürmeden nasıl halledebilrim.yani eşiği yaklaştırarak perdeleri düzene sokarak hallederim dedm ama muhatemelen sesini etkilicek.başka nasıl bi yöntemle yapabilirim??
sapını kısaltsam?

Cevap: Baglama üstadlarına soru? Yardım!

Benim bildiğim tek yol saza kelepçe takmaktır. Çok geniş ses aralığı olmayan parçalarda do perdesine ve hatta re perdesine kelepçe takarsanız daha rahat çalınabilir. Kolay gelsin.:)

teşekkürler hocam fikir için fakat kelepçe alışkanlığım olsun istemiyorum.üstelik kısa sap bağlama yapmak değil amacım. yine uzun sap olucak ama perde aralıklarını ufaltmak istiyorum

Başka bir yolu yok.
Re perdesine kelepçe en uygun yöntem.
Kolay gelsin.

üstad'larım..
elimde bi elektro akustik uzun sap bağlama var. perde aralıkları beni çok zorluyo.bunun perde aralıklarını ufaltmak istiyorum.sazın randımanını düşürmeden nasıl halledebilrim.yani eşiği yaklaştırarak perdeleri düzene sokarak hallederim dedm ama muhatemelen sesini etkilicek.başka nasıl bi yöntemle yapabilirim??
sapını kısaltsam?

ona komalı perdeli baglama deniyo, baglama ustaları fazladan perde yaparlar soylerseniz

üstad'larım..
sapını kısaltsam?

arkadaşım uzun sap bağlamayı uzaltamayacağın gibi kısaltmada bu işin ustaları
birazdaha koma perdeler olması için ilaveler yapıyor sapın uzunluğu önemli değil gramatik olayını geliştirmeye bak olduğun yerdede birçok sesleri bulursun sazına kıyma:) onu yapanın bir bildiği var:)

bencede Uzun sapa alismak en iyisi ;) biraz dolasmali olsada :)

ya arkadaşlar parmaklarım ince ve kısa. bunun sapı uzun ve doğal olarak perde aralıkları da geniş. parmaklar yetmiyoo.sadece sapın boyunu kestirp kısaltsam perdelerde sıkıntı olur mu ton uyuşmazlığı fln

perde aralıkları sazın ( tekne ve sap) uzunluğuna göre belirlenir. Yani senin dediğin şekilde olmaz. Ya sazına alışacaksın, ya da daha kısa ölçülerdeki sazlara yöneleceksin. Perde aralıkları veya eşikle kafana göre oynayamazsın. Aksi halde istediğin notaları alman mümkün olmaz....

Bazı arkadaşlar soruyu yanlış anlamışlar sanırım. Perde aralığını kısaltmak derken ekstradan koma perdesi bağlatmayı kastetmiyor. Parmak kısa, geçişler kolay olsun diye perdeleri yaklaştırmak istiyor. Sazın sapın uzunluğu, teknesinin boyuna bağlı ve orantılıdır. İlla ki perdeler biraz daha yakın olsun, kelepçe de takmak istemem derseniz; tekne boyu 38 cm civarında olmalı. Aksi halde eşiği kaydırmayla bütün oranlar değişir, sesler kayar, perdelerin yerleri değişir, istediğiniz verimi alamazsınız. Uzun sap bağlamada parmaklar zamanla, çalışmayla alışır. Bence de en iyisi parmakları alıştırmak.:)