• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

bağlamada ses farklılığı

musyshen

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
yamaha A2000, Korg pa3x pro, bağlama
merhaba arkadaşlar. şu an kullandığım elektro bağlamada alt ve üst telin sesleri orta telin neredeyse 3 katı fazla çıkmakta...
akortu la-re-sol olarak kullanıyorum ve genelde orta telden çalıyorum. daha önce böyle bir sorunum yoktu bütün tellerden eşit şiddette ses çıkıyodu. ama son bir ay da herşey değişti...bağlamayı alalı yaklaşık 7 ay oldu. sorun nereden olabilir. telleri değiştirdim, yine aynı... manyetikten olurmu diye düşünüyorum... bağlantılarda herhangi bir kopukluk yok...
nedeni e olabilir. bilen bir arkadaşım yardımcı olursa sevinirim.
saygılarımla...

Cevap: bağlamada ses farklılığı

muhtemelen sorunun orta telin kalitesinden kaynaklanıyor olabilir,
bazı esnaf arkadaşlar tel satarken dikkat etmiyor yada bilmiyor.elektro bağlama teli diye parlak nikel kaplamalı tellerden veriyorlar sende güvenip takıyorsun ses çıkacak diye bakıyorsun.
siyah çelik tel yada pyramid tel takıp demeneni öneririm.
sorunun yine aynı devam ederse muhtemelen manyetiklerinde sorun var demektir...
saygılar....:)

yardımınız için teşekkür ederim. tellerin hepsini değiştirdim ve pyramid tel taktım. yarın akşam programım var o zaman deniyecem. manyetiklere gelince bağlamayı alalı 8 ay kadar oldu. sapı olsun gövde olsun ön kapak olsun ton düğmeleri, burgu ve fixlere kadar kesinlikle muhteşem bi bağlama ancak alırken param yetmediği için tanesi 15 liradan iki manyetik aldım. ileride değiştiririm diye ama bağlantısı dimarzio şemasına göre yapıldı. dinleyen herkes tonları çok beğendi bir kişi kötü demiş olsa dahi eğiştirecektim ama yaklaşık 50 müzisyenin görüşünden bahsediyorum. hal böyle olunca manyetikler ucuz da olsa tonlar güzel diye değiştirmekten vazgeçtim...
şimdi manyetikleri mart nisan gibi değiştirmeyi düşünüyorum sezon açılmadan...
bakalım eğer yine tonlarda ve sesde farklılık görürsem başka bir çözüm yolu arayacam
ilginiz için teşekkürler...

Bende kesinlikle diyorumki bağlantın sorunlu kopuk olmasa bile ya swichten biri arızalı yada potans arıza yaptı ve orta tel frekansını okumuyor manyetik arıza yapmaz zaten çünkü yüksek volatj girmiyorki manyetiği bir mikrofon olarak düşün vericidir sadece alıcı değil,bağlantındaki kabloları elle kontrol et kablonun bakırı kopuktur fakat kablonun plastiği yapışmıştır lehimli yere kopuk değil gibi zannedersin elle ve gözle bir sorun yoksa lehimlemede ozaman swich ve potanslardan birinde kesin sorun vardır bunlar kapalı kutu ve ençok hareket eden yani aşınan parçalardır.tel değişiminin hiçbir mantığı olamaz senin sorunun orta tel frekans kaybıdır.buda bağlantı devresinin eksik kalması manyetikten gelen orta tel frekansını iletişimsizlikten kaynaklı frekans kaybıdır.

ayni sorun bendede var hatalar maknete telde baglandida eherki asaki telden cok ses cikiyorsa biras mayetiyi usaklasdir ortayada yanasdir bende uc tane elektoru var ucude ayarlanacak birde kaliteli tel alman las im