• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bilgisayar'a Ses Kaydı İçin Donanım Yardımı

CanErik

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Korg PA600 QT
Arkadaşlar merhaba, öncelikle güzel paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Şu an Korg PA600 QT kullanıyorum. Yapmak istediğim şey ise klavyeden aldığım L/R çıkışlardan bilgisayara ses kaydı yapabilmek. Bilgisayarda sadece kulaklık çıkışı bulunuyor ve seçeneklerden bu çıkış mikrofon girişine çevrilebiliyor. Yani bu sayede klavyeden kulaklık çıkışına iki ucu erkek kablo takıp mikrofon girişinden kayıt yaptım ancak istediğim kadar kaliteli olmadı. Sanırım ihtiyacım bir adet USB girişli harici ses kartı değil mi? Bu sayede L/R çıkışları ses kartına takıp bilgisayara USB üzerinden bağlanarak kayıt yapabilirim diye düşünüyorum.

Donanım konusunda bilgili arkadaşların yardımını rica ederim. Ses kartı için model önerilerinizi de beklerim.

Saygılarımla,

Cevap: Bilgisayar'a Ses Kaydı İçin Donanım Yardımı

bilgisayarın çokmu eski 10 senelik bilgisayarla bile neredeyse % 100 orjinal kayıt yapan program var ben kullandım çok da guzel kayıt yapıyor siz kabloyu mikrafon girişine takmadınız herhalde her bilgisayarda mikrafon girişi var siz ne ile kayıt yaptınız nero ilemi istersen sana benim programı vereyim

hasan74 merhaba, öncelikle çok teşekkür ederim yanıtın için. Durum şu bende macbook var, harici ses kartı yok. Üzerinde tek bir 3.5mm kulaklık girişi var ve bu jack seçeneklerden mikrofon girişine çevrilebiliyor program üzerinden. Burdan ses kaydı alabiliyorum ama benim Korg'dan çıkan 6.3mm'lik L/R çıkışları toplayıp tek bir 3.5mm stereo çıkış verecek bir düzeneğe ihtiyacım var. Bu da sanırım ya kablo dönüştürücü ile mümkün olur ya da daha kaliteli olsun dersem L/R kabloları takıp USB çıkış alacağım bir ses kartı ile mümkün olur. Bu şekilde L/R kanalı Korg'dan alıp takabileceğim ve tek bir USB çıkışı olarak bilgisayara aktarabileceğim harici ses kartı arıyorum. Örnek modeller buldum M-Audio'dan ancak 800-900 TL fiyatları var. Başka alternatifi olan olursa memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

o işi kablo ile halledersin 3.5 steero jakın uçlarına 2 adet 6.5 lik jack takarsın olur yanlız ben bu appel in ürettiği macbook lar hakkında bilgim yok normal laptop yada masa üstü bilgisayarlarda kullandığım all saund recorder adlı bir program var dısarıdan çok güzel kayıt yapıyor micrafon girişinden ayrıca programın üstundeki led ler sayesinde sesin dengesini ayarlıyabiliyorum

Klavyenin kulaklık çıkışından al. 2 tarafı 3.5 jack. Aen çivi jacklardan alıyorsun. Onları genelde amfi ve/veya mikser için kullanıyoruz.

eğer kayıt kalitesinin kötü olması, orgun r/l çıkışları yerine kulaklık çıkışını kullanmanızsa, size lazım olan 3.5mm erkek "y splitter" (y çoklayıcı). şunun gibi bir şey:

dişi girişler, elinizdeki r/l çıkış kablosunun erkek jakına göre 3.5 ya da 6.3 olabilir. ama önemli olan, y çoklayıcı almanız. bunu almanızın sebebi, bilgisayara stereo ses vermek.

Moderatör tarafında düzenlendi: