• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

bir konuda yardımınıza ihtiyacım var...

furalabi

Moderator
Moderator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
korg pa300
üstatlar.. klavyede re kalıbından çalıyorum. rast makamını oturtamıyorum bir türlü ve sahnede sıkıntılar yaşıyorum. re kalıbında komalar mi ve si notalarına veriliyor normalde. acaba rast makamında koma yerlerimi değişik yada komasız bir usülmü var yada hariçten bir sese dahamı koma vermem gerekiyor? bilgisi olan yardım edebilirmi şimdiden teşekkürler..

Cevap: bir konuda yardımınıza ihtiyacım var...

konu hakkında bilgisi olan kimse yokmu ??

sevgili furalabi kardeşim re kalıbı üzerinden verdiğin koma yerleri doğrudur ancak bilirmisin bilmiyorum ki biliyorsan affet karar yeri uşak parçalardaki gibi re de bitmez do sesinde biter genelde. yani komaları mi ve si alır ancak do karar çalarsın. ancak bazı parçalarda klasik enstrumanlardaki lezzeti alamayabilirsin onun sebebide genelde komaları ya -50 yaparız yada -55 buda bazen aynı lezzeti vermeyebilir. inşallah yardımcı olabilmişimdir. kolay gelsin.

çok teşekkür ediyorum ilginize. evet do da bitmesi beni yanıltıyodu zaten. bende dolayısıyla re kalıbındaki bi parçanın re de bitmesinden yana çaba sarf ediyorum :) boşunaymış yani. ha bide şu var mesela re kalıbından hicaz gibi başlayıp sol kalıbında biten bir yolu var aslında ama ozamanda sol karar oluyor ve ben re çaldığım için transpose ayarları alt üst oluyor. neyse hocam teşekkür ederim ilginize. aynı yerden koma değerlerini değiştirip biraz daha çalışmam gerekiyor sanırım

değerli kardeşim normalde rast makamı orjinalinde sol kararlıdır(Rast zaten sol demektir.)makamın si sesi -1 koma alır...sol,la,si,do,re,mi,fa,sol seslerinden oluşur...Pa 80 de -1 koma ayarlayamayacağından makamı komasız olarak çalmak zorunda kalırsın...Re kararında çalarsan durak sesi yine Re olur...bu defa sesler;re,mi,fa#,sol,la,si,do,re olarak değişir...re kararında rast çalarsan kullanacağın ana akorlar şunlardır:re majör:re+fa#+la...mi minör:mi+sol+si...sol majör:sol+si+re...la minör:la+do+mi...si minör:si+re+fa#...do majör:do+mi+sol
kolay gelsin...sevgilerimle...

abi gerçekten çok aydınlatıcı bir anlatım yazmışsın teşekkür ederim ilgine. bu makam beni delirtiyo :) ama üstesinden gelicem Allahın izniyle. sevgiler..

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

Geri