• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

BK-5 OR Jazz Kütahya-Emprovize Slow ve ikinci kez Katyusha

balasagun

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland BK-5 OR
Değerli arkadaşlar,
Klavyemle 3. ayımı doldurmak üzereyim. Fırsat buldukça parmak alıştırmaları ve doğru akoru doğru zamanda basma alıştırmaları yapmaya çalışıyorum. Doğru akoru bulma yöntemim ise müzik bilgim yetersiz olduğundan kulağımın yardımına başvurmak şeklinde...
Klavyemi tanımaya devam ederken arada bir iki birşeyler kaydediyorum. Son 1 hafta içinde yaptığım 3 kaydı daha paylaşmak istedim. Bu kez hücum kayıt yapamadım, üst üste kayıt (sanırım kanal kayıt deniliyor) yöntemini kullandım. Klavyenin direkt kayıt özelliği gerçekten çok güzel ve kullanışlı, sonra mp3'e convert edip kolayca paylaşılabiliyor...
İlk kayıt Kütahya'nın Pınarları. Bu son derece güzel ezgiyi Jazz versiyonunda çalmak istedim. Aslında hüzünlü bir türküdür ama Jazz tonlarında farklı bir tat verdi. Burada klavyemin dahili hafızasından Big Band Medium ritmini ve Enstrüman olarak da Trumpet Fall2, Natural Piano ve Jazz Scat vokalini kullandım, ekstradan piyano kısmının başında ikinci bir piyanoyla küçük bir renk ve çift ses ekledim. Bitirişte de piyano ile ekstra do-mi-sol-do ve aynı yolu geri dönerek arka plan yapmaya çalıştım ama pek beceremedim.

İkinci demoyu emprovize olarak yaptığımı sanıyorum ama bilinçaltımda kalmış bir parçayı da çalmış olabilirim, bilemiyorum. Bu parçada yine dahili hafızadan Slow Night ritmini kullandım ama enstrüman olarak Fatih seslerinden Cümbüş-fy, Yaylar-fy ve sonda Klarnet-fy ile arada Baykurt seslerinden Piano3 kullandım. Arkadaşlarımıza emekleri için ne kadar teşekkür etsem azdır. Bu demo pitchbendin yerinde ölçülü kullanılabileceği bir demoydu ama ben henüz pitchbend kullanmayı öğrenemedim.

Klavyemi ilk aldığım dönemlerde bir Katyusha paylaşmıştım. Şimdi dahili hafızadan US March ve buna tanımlanan seslerden kullanarak bir ikincisini paylaşıyorum. Burada ekstradan bir de akordiyon çaldım ama bu demoyu kaydederken not almamıştım, detayları yazamıyorum. İşaret ve orta parmağımı kullanarak çift ses yaptığım kısımlar da oldu...

Kayıtları yaparken ve demo dinlerken, şu ana kadar oldukça verim aldığım Philips SHP2500 kulaklığımı kullanıyorum. İyi bir sistem olmadan demolar yeterince tat vermiyor, belirtmek isterim.
Heyecanıma ortak olup sabır ve hoşgörüyle dinleyenlere teşekkürler ederim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: BK-5 OR Jazz Kütahya-Emprovize Slow ve ikinci kez Katyusha

Paylaşım için teşekkürler.
Tuşlara basarken uyguladığınız şiddete dikkat ederseniz, özellikle ilk kayıttaki "Jazz Scat" seslerinde daha iyi tınılar elde edersiniz. 3 aylık bir çalışmaya göre akorlar ve çalış kalitesi çok çok iyi, devamını bekliyoruz.

Cevap: BK-5 OR Jazz Kütahya-Emprovize Slow ve ikinci kez Katyusha

Görüş ve önerilerin için çok teşekkür ederim...