• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Bk-5 Roman Ritimleri hakkında yorum ve soru

Ahmetsencan

Özel Üye
Enst.
Roland BK-5 Or,Uzun Sap bağlama
Değerli Arkadaşlar iyi hafta sonları,Şimdi Bk-5'te Tüm Ritimler Kulağa Hoş Geliyor.9/8 ritimler dışında hangi ritimle hangi şarkıyı çalıyorsam lezzetli oluyor.Fakat Roman şarkı çaldığımda bana göre lead'ler yada macun sesler ile çalındığında daha güzel oluyor fakat,Yinede ben Güncel Roman şarkıları dinlediğimde ki aldığım tadı alamıyorum .neden böyle oluyor anlamıyorum.
Evet,elbetteki o şarkılar üzerinde bilgisayar ile düzenleme var genelide pa3x ile yapılmış fakat ben pa3x'teki sample'lar olmasa bile bk5 ile yapılamayacak bişey olmadığını düşünüyorum.
Acaba ritim yazılırken ses efeklerinin olduğu bölümlerdeki seslerden kullanılsa biraz daha techno vari geçişler yapılsa ,bir yandan gelenek olan davul zurnada komple harmanlansa aynı tadı alırız diye düşünüyorum.Biliyorum bizde Padler yok fakat bu her varyasyonun introsuna 4 farklı roman show yaparak çözülür.
Ben dün 9/8 yazayım dedim,ses kaymaları olmuş mili saniyelerde de olsa müzisyen fark eder itici oluyor.
bu ses kaymalarını düzeltecek bir edit bölümü var mı nerden yapılıyor bilen var mı?

Cevap: Bk-5 Roman Ritimleri hakkında yorum ve soru

Cok anlamam ama quantize dye bisey var ritim yarken onu kullanirsan vuruslari hizaya sokuyo dye biliyorum ustalar daha iyi bilir yinede

Aynı konudan bende muzdaripim hocam.Aynen dediğin gibi bk-5 ile padlar olmasa bile biraz daha tekno yani roman show tarzı olabilse o zaman keyif alırız diye umuyorum ancak amatörler olarak çok güzele şeyler çıkaramıyoruz tabiki.Üstadlar bu duruma el atması gerekir.Bende bi ara yazmaya çalışmıştım dediğiniz gibi ama tam olmadı hatta kendim bile beğenmedim ki başkas beğensin.Ancak siz yine olduğu kadar olan ritmi tamamlar ve paylaşırsanız çok seviniriz.Onun dışında yarım haliyle bile paylaşım sitesine eklerseniz bende uğraşırım üzerinde.Kaymaların sebebi arkadaşın dedği gibi quantize seçeneği ile gideriliyor.Her yazdığın mezuru aynı öçüde mesela 1/16 ile quantize etmen gerekli.

Saygılar..

Bence Bk-5 or Türk ritmlerinde daha fazla asma davul ve darbuka kitleri kullanılmalı, ritmler daha gümbür gümbür olmalı. 1 Ay Or700 kullandım. Ritmleri çok daha başarılıydı. Bk-5 in ritmleri daha çok batı ritmi gibi geliyor kulağa.