• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

bu akşam bütün mey. + mr sax.

)-: U@U (-:

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Cok sevdigim bir şarkının üzerine mr sax la caldım. umarım begenirsiniz.

Cevap: bu akşam bütün mey. + mr sax.

Ben de böyle bir şey yapmaya niyetliyim.Çok güzel çalmışsın fakat mastering yönünden sonraki kayıtları birbirine uydurmak zordur.Farklı tonlar hemen sırıtıyor.Farklı mikserlerle yapılan kayıtlar bile birbirini tutmuyor pek.Gerçekten iyi çalmışsın, çok beğendim.Ancak dediğim gibi aynı sesi yakalamak lazım.

Şu yolu izlesen bence daha iyi sonuç alırsın:
1. Kaydını çok kanallı kayıt yapan bir programda yap.Mesela CUBASE'te bir kanalda şarkı çalarken diğer kanalda da senin çaldığın ses kaydolsun.Böylece şarkının tamamını bozmadan kendi çaldığın ses üzerinde oynama yapabilirsin.
2. mp3 ses formatının kalitesi audio çıkışlı kayıtlara göre biraz daha düşük olduğundan belki hafif bir smooth ekleyebilirsin kendi kaydına.
3. Bir sonraki aşamada ses patlamalarının önüne geçmek için limiter ve compressor uygulayabilirsin.Özellikle ben kayıt yaptıktan sonra compressor ile mutlaka üzerinden geçerim.Çünkü sesin belli dalga aralıklarında kalması lazım diye biliyorum.Mastering aşamasının mantığı bu.
4. İrem'in "Kölem Ol" şarkısının amatör kaydı var nette.İşte onun üzerine hafif bir davul veya bas gitar çalarak bu uygulamaları yapabilirsin.Yardımcı olabilmişimdir inşallah.

Cevap: bu akşam bütün mey. + mr sax.

Yorum icin teşekkürler. Cubasete yaptım fakat şan cok önde oldugu icin eq uyguladım biraz fazla gelmiş sonradan farkettim. Midleri azalttım şan kısılsın diye ama Tizler ve basslar cok abartılı olmus mp3 te. sax ta üzerine gelince cok tını farkı olustu.

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri