• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Cubase 5 te ilk demom sele verseydim

Cevap: Cubase 5 te ilk demom sele verseydim

Emeklerinize sağlık acaba altyapı hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz?..Yani hangi vstler kullanılmış yada alt yapı üzerine mi okundu,gibi..Vokalde biraz ses patlamaları olmuş limiter yada compresör kullanılabilirdi.....

sadece cubasede hazır md nin üstüne okudunuz değilmi yalnış anlaşılmasın.
kayıt boğuk olmuş sanırım uzun sap ve ney sesi gerçek enstrumanlar.
vst değil. perde sesleri çok gerçekçi.
açıklarsanız sevinirim

elinize sağlık öncelikle.
hazır altyapıya okumuşsunuz ilk deneme için fena değil.
yalnız bazı teknik problemler var;
dipses çok fazla geliyor.kayda giriş anlarında bu açıkça belli ediyor kendini.ses kartı,mikrofon yada bilgisayar donanımınızdan kaynaklanıyor olabilir.bu nedenle kanala biraz gain açalım.
ayrıca audio kaydımızın üzerine tıklayalım ve yukarıda audio/process/noise gate 'e tıklayıp bir gürültü temizleme processi uygulayalım.
şimdi bu durumda haliyle kayıtlar arası geçişlerinin havada kalmaması lazım.bunun içinde birimler arası boşluklar kapatılmalıdır ki geçişler pürüzsüz olsun...
peki bunu nasıl yapacağız?
anlaşılan şu ki siz şan kaydını örneğin şarkının ilk bölümünü "rec" yapmış ve audio kayıta başlamış ve bitirmişsiniz.aranağme enstrumanlarla çalınmış altyapıda ve tekrar aynı yolu izleyerek devam etmişsiniz kayda.
şimdi;bu iki kaydın arasında yukarıda bahsettiğim nedenlerden ötürü arada kayıt olmadığı için şan miksinizin dengesini hırpalayan bir durum oluşuyor.bu mendeburdan kurtulmak için dipses mücadelemiz bitince "crossfade" işlemi uygulayarak bu geçişi pürüzsüz hale getimeliyiz.ikinci kaydı tutalım diğerinin üzerine çekelim kuyruklarını.ve bu alana tıklayıp "x" tuşuna basalım.hepsi bu kadar...
bunun yanında güzel bir vokal yapmışsınız,tebrikler.efektör plug-in leri biraz daha kurcalamakta fayda var.umarım faydalı olmuştur.
iyi çalışmalar

Ch.

Moderatör tarafında düzenlendi:

arkadaşlar değerli yorumlarınızdan dolayı öncelikle çok teşekkür ederim,cubase 5 kullanıyorum daha yeniyim,dediğiniz gibi bazı aksaklıklar mevcut,bu kaydı laptop ta yaptım,ama dip sesi bitürlü azaltamadım kulaklıklı micle yaptım,anlamadığım vst lerden olsa gerek yada vindows un ses ayarları ile alakalı olsa gerek,altaki sssssssss sesi bazan çok az çıkıyor bazan da yok gibi ,yani bunu tam anlamış değilim,bası kısıyorum daha sonra cubasede yükseltiğim zaman,aynıses yineliyo, bu arada kullandığım efekler NEBULA 3 REVERB,MULTİ COMPRESÖR,REVERENCE REVERB,STUDİO VERB,BUNLARDAN AZ AZ KULLNDIM...NOİSE FELAN KULLANMADIM, VERDİĞİNİZ BİLGİLERİDE DENİYCEM.

Bu arada arkadaşlar bu hazir altyapidir yapan arkadaşa teşekkürler,cubasede hazirlanmiş enstruman değil yani,teşekkürler.

arkadaşlar değerli yorumlarınızdan dolayı öncelikle çok teşekkür ederim,cubase 5 kullanıyorum daha yeniyim,dediğiniz gibi bazı aksaklıklar mevcut,bu kaydı laptop ta yaptım,ama dip sesi bitürlü azaltamadım kulaklıklı micle yaptım,anlamadığım vst lerden olsa gerek yada vindows un ses ayarları ile alakalı olsa gerek,altaki sssssssss sesi bazan çok az çıkıyor bazan da yok gibi ,yani bunu tam anlamış değilim,bası kısıyorum daha sonra cubasede yükseltiğim zaman,aynıses yineliyo, bu arada kullandığım efekler NEBULA 3 REVERB,MULTİ COMPRESÖR,REVERENCE REVERB,STUDİO VERB,BUNLARDAN AZ AZ KULLNDIM...NOİSE FELAN KULLANMADIM, VERDİĞİNİZ BİLGİLERİDE DENİYCEM.

lütfen videoları izleyiniz;

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 19 67.9%
  • Kararsızım

Oy: 7 25.0%
  • Hayır

Oy: 2 7.1%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri