• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

cubase ?

sweden

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
YAMAHA A300TR
arkadaşlar bu işle amatör olarak ilgileniyorum.
yamaha a300 tr orgum var

cubase programını indirdim ve aklıma takılan bir kaç soruyu sizlere sormak istiyorum.

şimdi bu cubase programı ile org arasındaki midi bağlantısı tamam. orgda bastıgım tuşları programda izleyebiliyorum.

Benim merak ettiğim;

- orgumda hiç var olmayan sesleri, cubase üzerinden çalabilir miyim ? Örnek; diyelim ki bende keman yok. cubase programındaki bir keman sesini aradaki bağlantı var olduğu sürece çalabilir miyim ?

- bir diğer sorum da aynı şekilde orgumda olmayan ritimleri bu program ile çalabilir miyim ?

Cevap: cubase ?

bu konuda bişey diyebilecek olan arkadaşımız yok mu içiniz de ?

Cevap: cubase ?

Merhaba sweden,
Evet orgunda olmayan ancak bilgisyarına yüklemiş olduğun VSTI'ları çalabilirsin. Midi bağlantısı aslında klavyenden notaları, tuş basıncını, basma hızını, tuşu bırakma hızını, v.s gibi bilgileri Cubase'e kaydetmene yardımcı olur. Sen bu kaydettiğin notaları bilgisayarında dosyalanmış (Cubase'in eklentiler dosyasında) istediğin VSTI'a (sanal enstrümanlar) çaldırabilirsin. Ritim konusun'a gelince; Ritmi istersen Cubase de bir midi kanalı açıp Drum editor yardımı ile kendin yazıp Groove Agent ya da Batery gibi davul programlrına çaldırabilirsin. Hatta bu programlarda bulunan Loop'ları istediğin şekilde sıralayarak bir ritim kanalı oluşturabilirsin. Eğer sanal bir Davul VSTİ'ın yoksa Cubase'in içerisinde işine yarayabilecek hazır VSTI'lar var. Onları dene. Aklına takılan bir şey olursa tekrar yardımcı olmaya çalışırım.
Müzikle Kalın.
Sevgiler.