• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Demo Gesi bağları

• Konbuyu başlatan wurall
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 12
  • Görülen : 2K
Cevap: Demo Gesi bağları

Emeklerinize sağlık. Akor basmanın belli bir tarifi yok. Bir şarkıyı istediğiniz kadar farklı akorlarda çalabilirsiniz. Önemli olan akorların bütünündeki uyumluluktur.

Kulağımıza bilindik gelen şarkıların bir çoğu, bestecisinin üzerinde titizlikle çalışması sonucu ortaya çıkan akor dizilimlerinin kulağımızda yer etmesi sonucu o akorlarıyla çalınmak isteği uyandırır. Bu, tabiki doğru bir şeydir.

Müzik, belirli kurallar zincirinin, formüllerle doğru olarak ifade edilmesidir.

Mesela Gesi Bağları çalışmanızda sözün girdiği kısma "em" ile değilde sus5 ile girilirse devam eden akor dizilimlerinin buna göre şekillenmesi beklenir.

Bu nasıl olur derseniz, makam, armoni, gam gibi müzik ifadelerinin öğrenilmesiyle olur. Kulak, belirli bir eğitimden sonra doğru makam ve akor dizilimlerini algılayabilir. Ve buna göre akor dizilimleri oluşturabilir.

Sizin en başta yapmanız gereken kulağa aşina şarkıları genel kabul görmüş akorlarıyla çalmanız. İnternette bulabileceğiniz akor bankaları mevcut...

Hocam bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yazınıza istinaden;
kabul görmüş akorları internetten bulup uygulamaya çalışacağım, ancak hangi karar sesiyle çalındığı farkeder mi. Eğer fark eder ise; örneğin x parçasının akorunu buldum, karar sesini nasıl bileceğim. Yoksa zaten çaldığım gibi mi çalmalıyım.
Saygılar...

Akorlar nasıl verilmişse karar sesi de ona göre olur.

Karar sesi nakarattan sonra inici/kalıcı nota diyebiliriz çok çok basit şekliyle...

Mesela Gesi Bağları parçasında ;

yitirdim yarimi

aman aranıyorum

"aranıyorum" sözleriyle biten yer Dm ise parçanın karar sesi Dm (Reminor) deriz.

Yalnız bu tarif yanıltıcı olmasın makam ve türlere göre karar sesi değişkenlik, daha doğrusu tarif içeriğinde farklılık gösterebilir.