• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

elektro bağlama akordu ?

burak usluer

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
bağlama ud org
arkadaşlar ben normal bağlama çalıyorum ama bakıyorum ki elektro bağlamalarda orta telden çalıyo çalarken alt tele iniyo ses sanki oktav atlıyo gibi oluyo elektro bağlama akordu farklımı onu soracaktım:(

Cevap: elektro bağlama akordu ?

slm kardeş, elk bağ akordu aynen akustikteki gibi la re sol dür, fakat alt teli dilediğin sese çekersin, yani istersen alt teli, direk batı müziğinin(org,gitar vs.) la sesine ve ya si sesine okord edebilirrsin, genelde batının la sı çekiler, hadi kolay gelsin..

bence ust si orta re alt la dir

sen bence ort teli la alt teli sol çek rhat edersin elektro ben böyleç ç ekiyorum:)

alt teli piano la veya sol çekersen pes kalır güzel tınlamaz..tabi sen akord u daha sorduğuna göre bayağı acemisin ,sen veya solist hangi sesten okuyorsa o tonlarda akort yapman gerek tabi yaptığın akortta çalacağın parçanın dizisininde uyacağı perdelerin olması gerek..ben şu sistemi kullanıyorum alt tel piano re orta tel sol üst tel do ..kolay gelsin ha bu verdiğim akort 3 telli elektrolar içindir..ayrıyetten kurubağlama için yapılan diğer akort düzenleri elektrobağlamalar içinde geçerlidir..

arkadaşlar çoğu elektro bağlama kullanıcısı alttan üste doğru la re sol akortlarını kullanır. ayrıca alt orta ve üst telde de ton farklılığıda yaşanır. birazda bağlamanın kalitesiyle ve kullanılan telin kalitesiyle alakalı..
ayrıca bazı arkadaşlar bam teli kullanır bazıları kullanmaz bu da bir etkendir....

bağlamanın ve teknenin büyüklüğüde çekilen akorda göre tellerin gevşek veya sıkı kalması sorunuda yaratabilir....
saygılarımla....

arkadaşlar ben normal bağlama çalıyorum ama bakıyorum ki elektro bağlamalarda orta telden çalıyo çalarken alt tele iniyo ses sanki oktav atlıyo gibi oluyo elektro bağlama akordu farklımı onu soracaktım:(

Slmlar. Sanırım arkadaş akordu sormamış, cevaplar hep akortlar üzerine verilmiş. Arkadaşın sormak istediği çalınan "düzen ve tarz"dir. Elimden geldiğince açıklamaya çalışayım. Öncelikle en temelde "uzun sap" bağlamalar çeşitli akort durumlarına göre çeşitli eserler icra edebilmek üzre farklı düzenler kullanılarak çalınır. Örneğin Bozuk Düzen, Fidayda, Misket, Abdal, Müstezat bunları en bilinenleridir. En yaygın olanı ise Bozuk Düzendir. Ekranlarda gördüğün düğünlerde izledğin bağlamacılar hep bozuk düzende çalarlar, tahmin ediyorum sende öyle. "Bozuk Düzen"de ise saz alttan başlayarak La-Re-Sol notalarına göre akort edilir, bunu transpoze ederek sesine yada keyfine uygun saa dah hoş gelecek şekilde düzenleyebilirsin bu birincisi. Şimde asıl konu senin sorduğuna gelirsek bu uzun sap bağlamayı bozukdüzen de nasıl çalacağız? Bunun içinde "üç farklı" çalış yöntemi vardır. Birincisi altteli (la) karar sesi olarak kabul edip çalma, 2.si orta teli (Re) karar sesi kabul edip çalma, üçüncüsü üst yani bam telini (Sol) karar sesi olarak alıp bağlamayı çalma. Peki bunların farkı nedir? Bunların farkı yerine göre hızı çevikliği ataklığı hoşluğu uygunluğu hatta "mecburluğu" bile olabilir. Bu konuya uygun şöyle bi örnek verebilirim, bağlama kurslarına uzun saz da "genelde" ve özellikle başlangıçta birinci dediğim alttel karar sesi olarak çalınır, öğretilir ve icra edilir. Eğer kursa gittiysen bu şekilde çalıyosundur. Eserin bittiğinde mesela karar sesini baş parmağın ve orta parmağını yukardaki perdelerden birine basarak ve alt telide boş bırakarak hepsine tezeneni sürtersin. ordan mesela la karar çalıp çalmadığını basitçe ve kabaca anlabilirsin. La karar çalan üstadlardan Nida Tüfekçi en özel ve güzelidir. videolarını izleyebilirsin mesela Sürmeli Türküsünü. Şimdi gelelim ora karar RE çalmaya, bunun en önemli temsilciside hepimizin çok sevdiği Neşet Ertaş Üstadımızdır. Orta teli karar alıp çalar. La karara göre fazlaca çeviklik sağlar bu tarz, aynı anda 3 ve hatta yeteneğe göre 4 notaya basabilmenizi bile sağlayabilir. Divan sazları bu yöntem için çok uygundur hoş gelir. kuru bağlamalarda ciyaklar bu tarz çalım. Ama çok güzeldir hakkını verdiğinde. Tahmin ediyorum sen bu yöntemide kullnıyo olabilirsin. Şimdi de üçüncüye gelelim ve senin sormak istediğin şey; Düğülerde elektro bağlama çalanlardan özellikle ankara havaları çalanlarda gördüğün tarz neden senin çalışından farklı, ve nasıl okadar kolay oktav değiştirebiliyolar? Bunun cevabıda Sol karar yani üst teli yani bam telini karar alıp çalmaktır. Genelde orta telde gezilir oktav değişmek için alttele inilir genellikle vede çok hoş olur. bu tarz çalış ankarayl özdeşmiştir. ankara Oyun havalarının vazgeçilmedir. Ankaralı Namığı dinlersen Hissedersin bunu. Bu tarz çalış ise oktav değişikliğine imkan verir. Aslında ilk başta zor gelir çalması ancak gayret edip ilk adamı atabildiğinde sınırlarını sen bile farkedemezsin kendilinden akar gider bu tarzda çalış, Hoş da bir duyum alırsın çalarken, Oktav değiştirmeye imkanın olur ses kalındayken incelirsin birden, doğru yerde yapınca dinleyeni mest eder ayaklandırır. Söylediğim gibi bu tarz genelde ankara tarzı olark bilinir ankara oyun havaları için meşhurdur sebebi ise bam telinin yani doğal olarak Bas'ın fazlaca hissedilebilmesidir. Elektro bağlamaların vazgeçilmez tarzıdır. Kuvvetli ses verir dolgun ses alırsın. Bu tarzı ankara müziklerinde sanatçılarında NAmık gibi.. görürsün. Düğünlerde çok görürsün. Ancak bu tarz belitmeliyimki benim fikrimce tavırları yöreselliği öldürür, uzaklaştırır, malesef ki yozlaştırır hatta... Fidaydayı kendi düzeninde icra etmekle elektroda bam'ı yani üst teli karar alıp çalmak, dinlemek ve söylemek çok farklıdır. başka bi fidayda çalmış olursun bunu ilerde farkedersin. Ancak senin merak ettiklerine bu kadar yanıt verebildim. umarım faydalı olmuştur. elimden geldiğince.. saygılar

alt teli piano la veya sol çekersen pes kalır güzel tınlamaz..tabi sen akord u daha sorduğuna göre bayağı acemisin ,sen veya solist hangi sesten okuyorsa o tonlarda akort yapman gerek tabi yaptığın akortta çalacağın parçanın dizisininde uyacağı perdelerin olması gerek..ben şu sistemi kullanıyorum alt tel piano re orta tel sol üst tel do ..kolay gelsin ha bu verdiğim akort 3 telli elektrolar içindir..ayrıyetten kurubağlama için yapılan diğer akort düzenleri elektrobağlamalar içinde geçerlidir..

bende bu düzene çekiyorum...Saygılarımla

bak kardeslerim ben sazi 35 senedir caliyorum baglamada caliyorum solu gitarda butun akortlari biliyorum ortadan calarsan sol inceden calarsa n si yukardan calarsan re orhan gencebay gibi baglama alt la orda re ust bos re birde misket akordu var karsli osanlarin akordu birde karadeniz onlari sonra anladacam abiniz ali07

slm gardas bütün teller ayni ses oldu elektro da denemedim ama fena deyil