• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

elektro saz yardım.

melantin

-Altın-
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
pa800-bağlama-cümbüş-ud-keman-ney
elimde elektro bağlama yükselticisi bulunmakta giriş belli bağlantısı yapılmış iki tane kırmızı kablo bağlı 2. ve 3. resimde görülen 3 er li boş yerler var ben bunu elektro sazıma bağlamak istiyorum neyi nereye bağlayacağımı bilmiyorum üzerinde almanyalı hasan yazıyor gurbetçi arkadaşlar belki tanırlar yada bu işlerden anlayan aradaşlar mutlaka vardır aramızda yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

• 1.JPG
    1.JPG
    67.1 KB · Görülen: 759
  • 2.JPG
    2.JPG
    66.3 KB · Görülen: 630
  • 3.JPG
    3.JPG
    72.3 KB · Görülen: 906
Cevap: elektro saz yardım.

Hem preanfi hem ton devresi. iki tane üçlü çıkış gibi görünen yerlere bas ve tiz ayarı için potansiyometre takılmalı. Bu pot.ların değeri sanırım 22k - 50 k arasında lineer olacak. Kırmızı kablolardan birisi 9 v pilin artısına, birisi eksisine gidecek. G yazan yer giriş, yani manyetik yeri, ç yazan yer çıkış, yani anfiye gidecek yer. Pot.ların olduğu taraftan giren kırmızı kablo sanırım eksi, diğer taraftan giren artı. Artı eksiyi Yanlış bağlasanız da bozulmaz, değiştirirsiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hem preanfi hem ton devresi. iki tane üçlü çıkış gibi görünen yerlere bas ve tiz ayarı için potansiyometre takılmalı. Bu pot.ların değeri sanırım 22k - 50 k arasında lineer olacak. Kırmızı kablolardan birisi 9 v pilin artısına, birisi eksisine gidecek. G yazan yer giriş, yani manyetik yeri, ç yazan yer çıkış, yani anfiye gidecek yer. Pot.ların olduğu taraftan giren kırmızı kablo sanırım eksi, diğer taraftan giren artı. Artı eksiyi Yanlış bağlasanız da bozulmaz, değiştirirsiniz.

öncelikle yardımın için çok teşekkürler.bazı arkadaşlarımda 3lü boş kalan yerlere transistor takılacak demişlerdi sizinde görüşlerinizi almak isterim.

Kesinlikle transistör değildir. Elinizdeki devrede zaten transistörler (siyah yarım silindir şeklinde) var. Aslında çok basit bir preanfi ve ton devresidir. Baskı devredeki işaretler de zaten pot için olduğunu gösteriyor, aynı zamanda bacak aralıkları da pot için uygun. Yani potu doğrudan bu yerlere lehimliye bilirsiniz. Veya tellerle uzatabilirsiniz. Ama çok uzun teller olursa parazit veya gürültü kapabilir. Kolay gelsin.

Elinizdeki devre aşağıdakinin transistörlü olanıdır. Aşağıdaki devre lambalı olduğu için voltajlar ve malzeme değerleri yüksek. Ayrıca potansiyometre montajında sizinkine benzer bir devrenin örnek resmini ekledim.

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 69.6%
  • Kararsızım

Oy: 7 30.4%
  • Hayır

Oy: 0 0.0%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri