• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Enstrumana Adapte Olmak

• Konbuyu başlatan bigali
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 3
  • Görülen : 2K

bigali

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
www.ilanveriyor.com
Enst.
KORG PA80 - ROLAND G600 - KORG PA60
Arkadaşlar;
Bazen banada oluyor, orgu çalamıyorum saçma sapan sesler çıkartıyorum...
Hadi ben daha yeniyim,
Ama bayramda; 1996 yılından bu güne elinden kaç tane org geçtiğini kendi bile bilmeyen Metin abi adında bir üstad abimde bir türlü orga adapte olamadı...

Ben bunu kendimden paha biçerek şöyle yorumluyorum;
Yorgunluk, uykusuzluk, huzursuzluk genel anlamda mutsuzluk.

Bu konunun altına; yorumlarını dökmek isteyen değerli üstadlarım olur umuyorum.

Teşekkürler

Cevap: Enstrumana Adapte Olmak

Önce 12 ton tekniğinin 7 minör tonunu sesinle sürekli dolaşarak sesleri tanı; mümkün ise nota isimleri ile birlikte. Bu bir araçta gaz bedalının bastığın miktarda aktarılan motor gücünü anlamak gibi bir şey şayet şoförlük bilgin varsa.
Uzun bir zaman sonra parmak egzersizlerini yap. Ondan sonra da major tekniklerini. böylece transpoze yapmadan sanatcı "a" dese sesi yakalarsın, ve hızlanırsın. Transpozeyi ise diyezli gamlarda kullanırsın en fazla.
kafa rahat olacak
stres olmayacak
Bu etkenler elbette etkiler ama önce kuralına göre sesleri çalışmak ve tanımak.

Genelde yapılan en büyük hata, org çalmaya başlarken direk parmak egzersizi ve parça çalışmak. Bu ise , sanatcı veya kendi sesinin tam tonunu yakalama sorunu, tembellik sorunu, parça arasında cevaplarda gerekli ses veya nota değerini verememe sorunu, akor seslerini basamazsan akorun ne olduğunu anlamama sorunu gibi sorunlar ortaya çıkar.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Evet...
Bende dahil olmak üzere, org çalmaya başlayan tanıdığım çok kişi 2 - 3 ay sonra oyun havası çalıyor.
Ancak; dediğiniz gibi, orgun sadece düğün aleti değilde bir müzik aleti olduğunu anlasak,
Ve, bizim bildiğimiz kadarını bize verebileceğinin farkında olsak,
Pichbendi hızlı kullananların, klavyeye darbe yapan hızlı parmak sürtenlerin illede profesyonel olmadığını bilsek,
O zaman; elbette o kişiye; orgçu değil hatta piyanistte değil müzisyen denilir taktir edersiniz...

Ama tabi org çok kolay alet; bas ritim tuşuna 1 - 2 akor intro falan devam.
Düğünde yada başka bir yerde, bir solist çıkıp şu parça dese, çoğumuzun diyeceği şey şu olur sanırım "repertuarımda o şarkı yok malesef" :))
Peki hangi var?

Roman havası, misket çiftetelli mi diyeceğiz?

Bu konuda bilhassa biz yeni başlayanlara; bir çok üstadın verdiği fikirlere saygı duymalı ve müzik konusunda doğru adımlar atmalıyız...

Tabi bunlar pek tabikide benim kendi şahs-i fikirlerimdir.

Saygılar...

Aynen katılıyorum , doğru tesbitler gerçekten. Ama zaman her şeyin ilacıdır. Kimse geç kalmış değil. Önemli olan inat etmemek ve tembel olmamaktır. Çok yavaşsın diyenlere aldırmamaktır. Çünkü yavaş ve zevk verici olmak daha doğrudur. Psikolojik savaşlara karşı dik durmaktır.