• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Evet Piyanist Abiler Lütfen Yardımınızı Bekliyorum

• Konbuyu başlatan 20ay308
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 11
  • Görülen : 4K

20ay308

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Pa55tr - Pa500 - Pa800 - G600

Evet şimdiye kadar doğru dürüst çalmadım sadece ritimde ve akorda kullandım org'u sazcı için ama bi yerinden çalmayada başlamam gerek.

Bizim Burası Mİ den çalıyorlar. Ama RE tavsiyesi alıyorum.
RE'de çok diyez oluyor: Adam gibi de Mİ Çalan yok:

Sizden istediğim mi se neden mi: re ise neden re ?
ÇOK TEŞEKKÜRLER. —

Cevap: Evet Piyanist Abiler Lütfen Yardımınızı Bekliyorum

Akoru en iyi hangi notadan basıyorsan o notadan çal bence. Re nasıl diyez geliyor anlamadım, eğer pes geliyorsa transpose yapabilirsin. Mi' den çaldığın zaman çoğu parçada siyah tuşlara basmazsın, buda kimine göre işi kolaylaştırır. İşin aslı her parçayı yerinden çalmaktır ama ben dahil bunu yapan yada yapmaya çalışan çok az.

Volkan'a katılıyorum. Ben de genelde her parçayı orjinal karar sesinden alıyorum. Bazende akora göre...

Moderatör tarafında düzenlendi:

Mazur görmek sihirli kelime, teşekkür ederim. Doğruları söylerken, aynı zamanda yapıcıda olmalıyız. İşte bütün mesele. Siz böyle olduktan sonra bana kerata demeniz hiç önemli değil. Aramıza hoş geldiniz.

Cevap: Re: Evet Piyanist Abiler Lütfen Yardımınızı Bekliyorum

Volkan'a katılıyorum. Ben de genelde her parçayı orjinal karar sesinden alıyorum. Bazende akora göre...

Alper, yerinden derken, transpose yapmadan demek istedim :) Bunu yapabiliyorsan hocamsın :)

Ben genelde soloları yerinden çalabiliyorum ama akora gelince tökezliyorum. Aslında tamamen disiplinli ve sıkı çalışmaya bağlı, eşsiz bir beynimiz var. Yeter ki nöronları çalışmaya, birbiriyle bağlantı kurmaya zorla. Gerisi mutlaka gelecektir.

Alper, yerinden derken, transpose yapmadan demek istedim :) Bunu yapabiliyorsan hocamsın :)

Ben genelde soloları yerinden çalabiliyorum ama akora gelince tökezliyorum. Aslında tamamen disiplinli ve sıkı çalışmaya bağlı, eşsiz bir beynimiz var. Yeter ki nöronları çalışmaya, birbiriyle bağlantı kurmaya zorla. Gerisi mutlaka gelecektir.

Volkan tökezleme konusunda canını sıkmamalısın bence,sonuçta hepimiz tökezledik ama çalıştıkça yatkınlık artar ve bazı seyler kendiliğinden olur..

Sen sadece akor konusunda Gam dışına çıkmadan çalış..

Mesut,
Gam dışına çıkma demek, "başka gama ait bir akor basma, ilk başlarda yanlışta olsa o gama ait bir akor basmaya çalış" demek sanırım. Doğrumu anladım?

Evet şimdiye kadar doğru dürüst çalmadım sadece ritimde ve akorda kullandım org'u sazcı için ama bi yerinden çalmayada başlamam gerek.

Bizim Burası Mİ den çalıyorlar. Ama RE tavsiyesi alıyorum.
RE'de çok diyez oluyor: Adam gibi de Mİ Çalan yok:

Sizden istediğim mi se neden mi: re ise neden re ?
ÇOK TEŞEKKÜRLER. —

Valla arkadaşım sorun tuhaf biraz,sen alınma ama 3 yasındaki çocukların sorularına benzemiş..

Bu alışmaya bağlı,ben mesela ilk tuşlara dokunduğumda 6 yaşındaydım ve Üsküdara giderkeni kulaktan çalmıştım,çünkü beynimdeki şarkı mi üzerinde canlanmış ve o tonları bularak hep onu çalmıştım ve sonuç olarak mi ye alışmıştım..Ve öyle devam etti,yani sorunun cevabı insanlar nasıl alışırsa öyle çalar..

Bu arada Re çok diyez olmaz,umarım bu konuyu dalgasına açmadın..

Mesut,
Gam dışına çıkma demek, "başka gama ait bir akor basma, ilk başlarda yanlışta olsa o gama ait bir akor basmaya çalış" demek sanırım. Doğrumu anladım?

Doğru anladın,zaten akor olayında gam dışına çıkılmaz,yani majör kalıp ise majör,minör ise minör kalıp içinde olacaksın..Ama gam olayı makamlara göre şekil alır..

Örnek;

Makam Hicaz ise kalıp majör olurki mi kararda hicaza göre E,F,Am ve Dm üzerinde kurulur..

Ve aynı şekil Re ise sadece sadece Mi ye göre tam ses kayarsın..D,D#,Gm,Cm gibi

Ve akor olayını sadece piyano stil ile çalış..

Yani ritim açma,sol el ile arpej çalış,eğer kendini çok iyi geliştirmek istiyorsan piyano sitili candır..

Moderatör tarafında düzenlendi:

Aslında bir şey söyleyeyim. transposeyi hayatım boyunca kullanmayı denemedim bile. Dedim ya, ev kullanıcısı olarak solist olmadığından, sesinin tınına göre gerek kalmadı. Ayrıca siyah dediğin (diyez, bemol) tuşları ilk başlarda ihtiyaç kalmayacak şekilde tek tek deneyerek bulup zihnimde yer etmekteydim. Çalma işi yağ gibi kayıyordu. Engelsiz gibi. Ama parmaklar açıldıktan sora bunlar siyah dediğiniz tuşlar bile banamısın gelmiyor. Adeta kırıyorsun belini. Aynı yabancı dili düşün. Konuştuğun müddetçe dilin iyice açılıyor. Uzun zaman susarsan dumura uğruyor. Bu da aynısı. Bir tek beceremediğim koma sesler. Bir türlü aklım basmadı. Çok eskiden bir tek Yamaha PSR 62 de ilk defa zuhur etti ve trene bakar gibide bakmıştım.
Belki kullandığım müzik tarzından ne buna nede pitch bender e hiç bir zaman gereksinim duymadım. İnsan yetiştiği yöreye göre müzik çalıyor. İyiki kınadan bir haberim. Yoksa lesliydi şuydu buydu bir sürü külfet. Org madem batı aleti, androidleriyle ne işim olabilirki. Hadi hepinize iyi geceler. Allah rahatlık versin................
Siyah dememin nedeni, arkadaşın sorduğu sorudan yola çıkarak, diyezi bemolü tam olarak anlayamayacağını düşündüğüm içindi. Sorusunda bir diyez geçiyor ama oda yanlış anlamda. Ben jazz' ı da, hicazı da severim (mecaz anlamda).