• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Gece Gece Beyin Yakan Sorular :D

• Konbuyu başlatan asaing
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar : 8
  • Görülen : 2K

asaing

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Arkadaşlar öncelikle selam aleyküm

Powerlarla ilgili birkaç farklı sorum var ve cevaplarını hiçbir yerde bulamadım siz değerli bu işte bilgiye sahip abilerime sunmak istedim cevap bulabilirsem cidden memnun olucam :)

1-) Powerlarda bilirsinizki -10 -4 -2 fln gibi desibel aralıkları vardır ve genelde hoparlörlerin üzerinde -10 dB de bilmem kaç hz sesler verir yazar burdan anladığım kadar -10 dB standart olarak powerlarda kaliteli ses veriyor bu doğrumudur ?

2- ) Ve bu dB seviyesi alçaltılıp yükseltildiğinde hoparlöre giden watt seviyesinde bir değişim oluşurmu yoksa bu hoparlöre giden sesten ÖR -10 db kısarak hoparlöre fazla yüklenmemesimi amaçlanıyor

3- ) Powerlarda Rms Ve Peak değerleri geçerlimidir yoksa üzerinde yazan değer maximum gönderebildiği watt değerimidir mesela 4 ohmda 500 w yazan bir power amp de bu gönderebildiği maximum watt değerimidir eğer öyleyse sürekli olarak kaç watt gönderdiklerini nereden öğrenebiliriz :)

Sorularım bu kadar cevaplarsanız memnun kalırım :)

Cevap: Gece Gece Beyin Yakan Sorular :D

Bilimsel olmasa da kendimce size bazı açıklamalarda bulunayım.
db ses frekas gücü demektir.
Peak bir ses veya müziği icra ederken kolona gönderilen güç taşması veya dalgası demektir. Genelde kolon tviter lerini işte bu olgu yakmaktadır.
ohm değeri ile Wat değerleri tamamen farklı değerlerdir. Ohm demek kolonun maksimum veya minimum çalışma aralığı demektir Watt değeri ise hoparlörün sahip olduğu veya anfikatör ün sahip olduğu maksimum güç değeri demektir. Ohm değerleri ni gereğinden fazla kolon bağlaması sonucunda düşmesi sonucu kolonlar yanar. 2 Türlü kolon bağlama durumu vardır biri seri bağlama diğeri papalel bağlama. Seri bağlama ile Ohm sayısını istenilen seviyede tutmak ve kolonları çoğaltmak mümkün lakin Paralel bağlama da bu sayı kolon sayısı ile eşdeğer olacağından fazla kolon bağlama şansı vermez. Atıyorum BJK Maç larında çarşı Grubu nun yaydığı ses oranı 104 DB falan derler yani canlı veya elektronik fark etmiyor db ses gücü demek olduğundan verdiği ve yaydığı ses ile orantılıdır.

Size tam cevap olmasa da bazı açıklamalarımın işinize yarayacağı inancındayım. Diğer arkadaşlarım da kendilerince sizleri bilinçlendireceği ve değerli bilgilerini sizler ile paylaşacakları inancındayım. Kolay gelsin Saygılarımla,

Güzel Açıklamanız için teşekkürler öncelikle

Aslında tüm bunları bizim kendimiz araştırıp bulmak yerine markalar insanların cebindeki parayı nasıl alırım düşüncesi yerine nasıl memnun edebilirim düşüncesi yaygın olsaydı belkide kendimizi bu kadar yıpratmadan güzel bir ses sistemine sahip olabilirdik..
Tam dört senedir sistem planları yapıyorum yanlış duymadın üstadım dört )
Sebebi ise Hoparlörlere istedikleri kadar güç vermek tok bir ses almak ama bunu adıyla para kazanan markalara sırt dayayıp değil teknik bilgi edinerek araştırıp öğrenerek yapmak istiyorum ama sonuç bu belkide birisi benim bu sorularıma gülüp geçiyor olabilir fakat elden başka çarede gelmiyor )

Yok kardeşim sen rahat ol bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp öğrenmeye dayalı her ne varsa biz yanındayız. Gülmek diye bir şey söz konusu dahi olamaz tabii ki seçici ve araştıran olmak her zaman insana yarar sağlar görüş almak, fikir sormak hele de günümüzde olmazsa olmazlardandır. Zira para kolay kazanılmıyor Ekmek şimdilerde aslanın ağzından mide sine yol almış durumdadır çıkara bilirsen çıkar misali. Bir hata yapsan aldığın malzemeyi 2. gün satmaya kalksak %50 ye varan zararla kalkarsın neden zarar edesin ki ? Kolay gelsin. Saygılarımla,

Cihaz üzerindeki değerler gerçek değerse eyer çalışmaya en uygun değeri vermektedir aşşa yukarı rakamlara pek talımla firmalar farklılık göstriyor fakat kendini ispatlamış bazı markalar gerçek değer yansıtır üzerindeki senin sorduğun rakamlar ses şiddeti ve watt ilişkisi ile alakalı unutmamak lazım en yüksek ses en kaliteli ses değildir bence

Ben de bildiğim kadarıyla cevap vereyim: Desibel değerleri amfinin giriş ve çıkışı arasındaki güç oranıdır. Doğrudan çıkış gücünü göstermez. Sistemlerde sesin distorsiyona (bozulmaya) uğramaması için amfinin kaliteli olması kadar hoparlörlerin kalitesi de çok önemlidir. İyi bir amfiye kalitesiz hoparlörler bağlarsanız istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Çünkü hoparlörler kendilerine gelen sinyali en güzel şekilde yansıtmalıdır. Ayrıca sistemin ayarları da önemlidir. öncelikle giriş güçlerinin çok yüksek olmaması gerekir. Çıkışlarda da uygun hoparlör kullanmazsanız seste bozulmalar olur. Örneğin bir amfiye 8 ohm hoparlör bağlarsanız amfi rahat çalışır, ses daha kaliteli çıkabilir ama ses şiddeti 4 ohm hoparlöre göre az olur. Siz ses şiddetini arttırmak için 2 ohm hoparlör bağlarsanız amfi zorlanır ve distorsiyon artar. Birçok amfi 4 ohma kadar rahat çalışır. Distorsiyonu arttırmamak adına giriş- çıkış güç değerleri oranının (db watt) 0 desibeli geçmemesi öneriliyor sanırım. -10 güvenilir bir değer. Giriş sesini çok açarsanız, düşük ohm hoparlör takarsanız, veya amfinin volüm düğmesini çok açarsanız sesiniz bozulur. Hoparlörlerde de anlık kaldırabileceği güç peak power olarak, sürekli verebileceği güç rms olarak biliniyor. Kalitesiz ürünlerde gücü yüksek göstermek için peak müzik power yazılıyor ama bu onun gerçek gücü değil tabiki. Anlık kaldırabileceği güç. Ayrıca dediğim gibi hoparlörlerin gücü yanında sesi bozmaması da önemli. O yüzden fiyatları uçuk sanırım.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hoparlörde ne kadar pahalı o kadar iyi olayı geçerlidir. Çünkú hoparlör teknolojisi kendini çok fazla yenileyen bir teknoloji değildir. Teknoloji, genel çalışma mantığı aynıdır, yıllar içerisinde küçük değişimler geçirmiştir. Fiyata etki eden faktör kullanılan malzeme ve ne kadar ar-ge çalışması yapıldığıdır. Pahalı hoparlör iyi hoparlördür.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hepinize Çok teşekkürler değerli yanıtlarınız için fakat yazdığınız çoğu şeyin bende farkındayım
Omajın önemini Hoparlör ve sistem kalitesinin önemini ses sistemlerinde fiyat performans olayının çok fazla olmayışını merak ettiğim konu şu powerda desibeli düşürdükçe ve artırdıkça giden watta bir değişim oluyormu saygılar....

Bu arada sürekli plan yenilemesi yapıyorum ve her seferinde daa uyumlu planlar yaptığımı farkediyorum şuanki aklımdaki sistem bu düşüncelerinizi merak ediyorum

-Electro Voice ELX215 Kule 2x (600W Rms Max SPL 137 dB)
-Dynacord SL1200 Power Amfi (4ohm 600W)
-ElectroVoice ELX115 38lik kabin 2x (400W Rms Max SPL 134 dB)
-Dynacord PowerMate 1000 Power Mikser ( 8ohm 350 W)

Genel olarak desibel kavramı iki güç arasındakı oranın logaritmasıdır. Yani 10 watt, 15 kg, 12 litre gibi mutlak bir değer ifade etmez. Sadece bir orandır. Tabiki giriş gücü sabitken volüm düğmesini yükselttiğinizde giriş ve çıkış güçleri arasındaki oran değiştiği için desibel(oransal ifade) artacaktır. Desibel watt kavramı ise mutlak değerleri ifade etsin diye 1 watt referans (örnek) alınarak hesaplanan mutlak güç ölçüsüdür. Yani çıkış gücü 1 watt'a bölünüp logaritması alınır. Bir de ses basıç düzeyini (spl) anlatmakta kullanılan desibel kavranı var. Yani kulaklarımıza gelen sesin gücünü ifade ediyor. Yani sadece desibel bir oranı ifade eder, desibel watt mutlak bir gücü ifade eder, spl decibel kulaklarımızla duyduğumuz sesin basıncını ifade eder. Hoparlörlerin kendilerine gelen gücü ne oranda sese çevirebildikleri de benzer bir şekilde ifade ediliyor. Umarım faydası olur.