• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Halayların tempo ve sırası hakkında yardım

Cevap: Halayların tempo ve sırası hakkında yardım

hey nure nure 'nin notalari var

ustad malatya malatya arkasından deliloy bunlar 90 la baslarsın baktın hızlan diyorlar ondan sonrası sınır olmaz :) ver elini caney caney mardın kapi sen olur buna benzer bir cok parca var herkez her yore belli hızla oynuyor mesela 130 a cıkarım ben sonunda 115 120 130 sınır yok buna uygun cok parca var

kardeşim biz genelde 3 ayakla başlıyoruz.saten başlamadan önce 3 ayam mı yoksa 2 ayak mı olduğunu onlar belirtiyor eğer belirtmezlerse sen soruyorsun.üç ayak ile başlarsın ortamın gidişatına göre çalmaya devam edersin.baktın ki bir kaç kişi eliyle iki işareti gösteriyor,sende iki ayak halaylara geçersin.iki ayakta 90 tempoylada başlayabilirsin veyahut direk hızlı halaylar ile devam edebilirsin.evet bende malatya adlı türkünün iki ayak olduğu kanaatindeyim zira ben iki ayakta çalıyorum.ama bu üç ayakta çalınmayacağını göstermez.mesela deliloy da hem iki ayakta hemde üç ayakta çalınabiliyor.ben bildiklerimi sana aktarmaya çalıştım diğer hocalar özellikle doğulu kardeşlerimiz(bu işin ehlidirler)sana yardımcı olacaklardır...

değerli hocam özür dileyerek 2 ayak halylara örnek versen yıllardır düğün yaparım halaylar konusunda üstğme yoktur ben 2 ayak halay bilöiyom kasap falanmı ..

Değerli üstadlar..

Halaylar konusunda zayıf olduğumun farkındaydım ama programa çıkınca bu sorunu acilen düzeltmem gerektiğini farkettim..

size soracağım halayların sırası ve tempoları..

ağırdan hızlıya gidiyoruz ya hani, benim sorun yaşadığım konu hangi halaylarla başlayıp hangi halaylarla olaya devam edeceğim...?

lütfen bu konu hakkında bana yardımcı olun.. İyi kötü düğünleri kınaları bitiriyoruz ama birgün gelir birisi birşey der şevkimiz kırılır, kendimizi daha iyi geliştirmek için bu konulardan sizlerden yardım almam gerek..

hangi halayları 3 ayak ritmi ile çalmam gerek? burada malatyayı filan 3 ayakla çalıyorlar..normalde 2-4 halay ile çalınıyor diye biliyordum ...

Saygılar değerli üstadlar

malatya 4/4 dür ama 2/4 lede çalınır 2/4 ile çifte çalanlar olduğu gibi zonguldak vae bartın oyun havaları gibi okey

yokmu başka değerli üstadlar.. benim sorum hangi halay hangi tempo ile çalınır?

gökanım bak şimdi tempo 95 ile 100 arası yöresine değişken halaylar var bu ayrı konu şimdi delilo diyarbakır sad akar rakı içtim mardinee lee makaram mendilim yele yele vs gibi tempo 127 ile başalesın 135 ve 140 a kadar caney cany eli elime değdi nare araza vurdum teşti merdin kapı sen olur mardin kaoısından atlamayadım elinde oya ve bunun gibi bir sürü dıyarbaır yoluna çoookkk halay var dedim ya yöreninde kendine özgü halayı var bilmem yardımcı olabildimmi olmasa konuşuruz