• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Hüdayda-Atım arap-Şekeroğlan-Su sızıyor Şarkılarının Bestecesi

serhat_or700

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Hüdayda Şarkısının Bestecisi

Arkadaşlar bu şarkıyı halkmüziği olarak biliyoruz aslında Bayram Aracı/Sadık Ergun adlı iki üstadın eseridir buyrun dinleyin taş plak kayıdı.
Bu üstadların kayıtları bulunmuyor.
Su sızıyor- Mucip Arcıman
Atım arap-Mucip arcıman
Şekeroğlan- Anonim (Yanlış anlamışım)

Ekli dosyalar

• Bayram Aracı - Hüdayda Dinle.mp3
    593.1 KB · Görülen: 295
Moderatör tarafında düzenlendi:
Cevap: Hüdayda-Atım arap-Şekeroğlan-Su sızıyor Şarkılarının Bestecesi

Bağlantı bölümünün sözleri: "Fidayda da Ankaralı fidayda" olarak okunmaktadır. Fidayda'nın anlamı yoktur. Sözcüğün aslı "Hüdayda" dır. Hüda'dan gelmektedir. Bilindiği gibi Hüdai Anadolu'da erkek adı olarak kullanılmaktadır. Ali'nin Aliye'ye dönüştüğü gibi Hüdai'de Hüdaiye'ye dönüşmüştür. Hüdayda, Hüdaiye'nin halk arasında söylenişidir. (Bu bilgiler Ankara türkülerinde kaynak kişi, mahalli sanatçı Necmettin Palacı ve Araştırmacı - Yazar Hayrettin İvgin'den alınmıştır.)

Bağlantı bölümünün sözleri: "Fidayda da Ankaralı fidayda" olarak okunmaktadır. Fidayda'nın anlamı yoktur. Sözcüğün aslı "Hüdayda" dır. Hüda'dan gelmektedir. Bilindiği gibi Hüdai Anadolu'da erkek adı olarak kullanılmaktadır. Ali'nin Aliye'ye dönüştüğü gibi Hüdai'de Hüdaiye'ye dönüşmüştür. Hüdayda, Hüdaiye'nin halk arasında söylenişidir. (Bu bilgiler Ankara türkülerinde kaynak kişi, mahalli sanatçı Necmettin Palacı ve Araştırmacı - Yazar Hayrettin İvgin'den alınmıştır.)

Son derece mantıklı fıdaydanın dediğininz gibi bir anlamı yok.

Bu tür yanlışlıklar zaman zaman yapılabiliyor. Bir örnek de ben vereyim. "Kütahya' nın Pınarları" türküsünde de "Ben ölürsem değil, sen ölürsen dünya bana kalır mı" olmalı. Doğrusu bu ama yanlış okunuyor. Buna benzer bir konu da ben yazmıştım. Örneğin, ağıt olarak yazılmış 'Hey onbeşli, Cezayir' gibi türküler ağır degil hareketli formda oyun havası olarak kullanılıyor.

Bilgilendirme için teşekkürler hey onbeşli türküsünün mazisi çok eskidir canım memleketimin

Söz konusu türkülerimiz anonim eserdir.Bu türküler yıllar boyu söylenir ve zaman içinde değişikliklere uğrar.Halk arasında söylenen bu türküler müzik konusunda devrine göre bilgili insanlar tarafından müzik literatürüne sunulur.Bu sunumu yapan insan belki kendinden bir şeyler katabilir ama sonuçta bu eserler anonim eserlerdir...

TRT nota arşivinde yazan bazı bilgilerin anlamı şudur ;

Kimden alındığı ; Anonim türküyü müzik literatürüne son haliyle sunan kişi

Derleyen ; Yöre yöre gezip halk arasında meşhur olmuş türküleri "toplayan" kişilerdir.Mustafa Sarısözen,Nida Tüfekçi en değerli derlemecilerimizdendir.

Notaya Döken ; Müzik tekniği açısından değişime uğramadan önceki son halini belgeleyen kişi....

Meşhur olmuş ve bestelenmiş türkülerimize bir örnek ; Kilim Türküsü...Bu türküyü Fatih Kısaparmak bestelemiş ve güftelemiştir.Ayrıca güftesi anonim bir hikayeden esinlenilmiştir...

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri