• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Kablolama Ve Ekipmanın Önemi

DreamSongs

**Müzik**
Yönetici
Administrator
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Yamaha,Roland,Epiphone Gitar
Arkadaşlar işyerimde kurulu olan sahne seslendirme sisteminin bakımı yapıldı.Oldukça komplike olan bu sistemin bağlantılarını tekrar oluşturmada bazı sorunlar yaşadım.Speakon dediğimiz aktif amfi ve mixer çıkışlarında kullanılan kablo jakının bağlantısı bana açıkcası çok çağdışı geliyor daha sağlıklı bir jak sitemi neden kullanılmıyor anlamış değilim.

Yaşadığım sorunu ve çözümünü anlatarak hepimizin bir şekilde haşır neşir olduğu kablolama bağlantılarının ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Küçüklüğümde piknik tüpünde ısıtılmış havyalarla lehim işlerine başladım.Elektrikli havyalar o zaman pek bulunmuyordu.Yani şükür artı eksi nedir ne değildir, hangi kablonun birbirine değmesi/değmemesi gerektiğini tatbiki olarak bilirim ama işin uzmanı olduğum asla söylenemez.

Eurocable kablonun böyle bir hata vereceğini de asla düşünmezdim.

Neyse, elimde olan ve bakımdan gelen ELECTROVOICE SX300 hoparlörleri yine bakımdan gelen power amfilerle denemek istedim.Speakon bağlantılarını hatırladığım kadarıyla bağlayarak sistemi çalıştırdım.Master volumden sesi açtığımda bir iki saniye sesin geldiğini ama akabinde cihazın protect'e geçtiğini gördüm.İlk aklıma gelen kablonun şase yapmış olabileceğiydi.Bağlantıları tekrar kontrol ettim ve kablonun uçlarından voltmetre ile şase olup olmadığına baktım.Herhangi bir şey yoktu.

İkinci alternatif hoparlörlerin (ki elimde 8 adet EV SX300 var) input/output'larında bir sorun olabileceğiydi.Başka hoparlörlerle denedim.Sonuç aynıydı.

Üçüncü alternatif olarak aklıma gelen mixerin çıkışlarında bir sorun olabileceğiydi.DAB marka diğer mixer ile aynı sonuç karşıma çıktı.Ve bende sorunu çözemeyeceğime hükmederek internetten speakon bağlantıyı acaba yanlışmı yapıyorum diyerek çözüm arama yoluna gittim.

Gördüğüm bilgiler bağlantıları doğru yaptığım şeklindeydi.Bu gün itibariyle kabloya odaklandım.

Bu arada, kablolama işini daha önceden yaptığım için tekrar yeni kablo çekip denemeye üşenmiştim açıkcası -ki bu bana pahalıya maloluyormuş az daha-

Neyse kablonun uçlarını voltmetreye sabitledim.Voltmetreyi "biip" diye öten yerine getirerek döşediğim kabloyu el ile yoklayarak kontrole başladım.Kablonun kolon dönüşlerinin birincisine geldiğimde voltmetre "biip" diye öttü
clear.png
smile.png

O kısma elimle dokunduğumda bir sorun var gibiydi.Ama dış görünüşte bir sorun olduğuna dair bir işaret yoktu.O kısmı acımadan kestim ve kablonun içinden bir kısmın (erimiş gibiydi sanki) tahrip olduğunu ve tüm kabloların birbirine değme kıvamında olduğunu gördüm.

Kabloyu değiştirdim ve bildiğim gibi bağlayarak sesi sorunsuz şekilde aldım.

Ekipmanın seslendirmede ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım.

Bizlerde burada zaman zaman karşılaştığımız sorunları dile getiriyoruz ve her zaman dediğimiz şeylerin başında "doğru ve kaliteli ekipman" geliyor, hatırlatmakta fayda var.Kolay gelsin...​

Cevap: Kablolama Ve Ekipmanın Önemi

Arkadaşım SPEKON dan şikayetçisin ama inanki çivi jaklardan çok daha sağlam bir jaktır. Hem takıp çevirdiğinde kolona veya amfiye kilitlenirler çevirmeden çeksen bile çıkmaz diğer jaklar en ufak temasta yerinden çıkar ve hatta kısa devre dahi olurlar. Diğer sorunlarını çok uzun uzadiye yazmışsın kusura bakma uyku moduna geçtim :) Sen kısa ve öz yaz sana sabah gene önerilerde bulunurum.

SPEKON bağlantışı, artı ucu +1 olan yere, eksi ucu -1 olan yere bağlamalısın. unutma +1 , -1 diğer +2, -2 Sabbas içindir. Saygılarımla,

Moderatör tarafında düzenlendi:

Sayın abicim bu konuda herhangi bir soruna çözüm arayışı yok.Sadece tecrübemi aktararak genel olarak fikir verebileceğini düşündüm...

Bazen arkadaşlarımız bir sorunla karşılaşıyor ve çözümü hiç ummadığımız bir yerde olabiliyor asıl anlatmak istediğim oydu.

Neyse vakitte gelmiş uyku moduna getirebildiysem ne mutlu bana :D Selamlar ...

Eeeeeee uyku modundaki biride ancak bu kadarını algılar değilmi :)

Demonu Paylaş Yine Yarışma Yapalım mı ? Anket

• Evet

Oy: 16 66.7%
  • Kararsızım

Oy: 7 29.2%
  • Hayır

Oy: 1 4.2%

Delüxe üyelik Yapın sizinde olsun.. (Sunucu Ödemeleri için katkınız olsun)

Son kaynaklar

İyiki Doğdunuz :)

Geri