• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Kalpsiz (Badem Cover)

CemrePolat

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Roland Juno-Di, Casio AT-3, Gitar
yeni kayıt sistemimle yapmış olduğum ilk çalışmadır.... (Presonus Audiobox Studio)
iyi dinlemeler arkadaşlar...
yorumlarınızı bekliyorum...

Cevap: Kalpsiz (Badem Cover)

dostum ben çok beğendim, icraat ve trafik harika olmuş...
yalnız dipses duyuyorum, sanırım gitar kayıtlarından geliyor, bunun nedenleri üzerine yoğunlaşın bence...
dikkatimi çeken diğer bir şey ise mesela 2.22 deki eksiltmede gitarlar ve bass kaydı resonansa girmiş, miksde bu gibi yerlere yoğunlaşın...
canlı gitar kayıtlarını bir kanal kaydedin ve sağa yada sola panlayın.sonra aynı kaydı tekrar alın ve uygun oranda diğer kenara panlayın...bu şekilde doğru stereo derinliği alırsınız.kayıtları ise imkanınız varsa kondanser mikrofonu gitarın karşısından 10-30 cm mesafeden düşük bir gain ile alın, sonra normalize edersiniz...
ve ilk iş olarak bir low cut filtresi ile 80hz altını tamamen kesin, çünkü bu alan kayıtta sizin için faydasız ve kullanılmayan bir alandır.
gitarı miksde öne çıkartmak için 5Khz civarını açın,parlaklık için ise 8-15khz arasını aynı şekilde açın...
ve gitar kaydına miksde kompresyon yapmayı unutmayın.genel olarak 2ms kısa attack, 4:1 civarı bir oran, 300-500ms release değerleri başlangıç için yeterli gelebilir...
şan ve vokal kayıtları fena değil, ama üzerinde çalışmak lazım. reverb etkisi artırılabilir özellikle...
kayıt aldığınız mikrofonun özelliklerini bilemiyorum ama solist sesini biraz daha parlatabilirsiniz.
ama bu işlemcileri kanala doğru göndermeye dikkat edin.reverb, delay gibi işlemcileri kanala "send" olarak göndermelisiniz.
ekolizasyon, kompresyon gibi elemanlar ise "insert" olarak girin...
bu pekçok kişinin hataya düştüğü önemli bir hatadır...
bunun yanında bu parçada şan için özellikle delay üzerine yazılabilecek otomasyonlar çok şık olurdu...
şan-vokal paslaşmalarını daha iyi kurgulamak lazım aynı zamanda. bu detayları iyi düşünüp miksde kafa yormak gerekir...

kayıdın genelindeki en önemli sorun dipses gibi geliyor öncelikli olarak...araya mixer gibi bir eleman mı aldınız?
kayıt zincirini daha detaylı yazarsanız çözüm üretmeye çalışırız...

Ch.

Cevap: Kalpsiz (Badem Cover)

çok başarılı tebrikler