• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Kemanda nota Nasıl Basılır?

ferdesu

Altın
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg pa800 keman piyano
Kemanda nota Nasıl Basılır?

63213_man&violin_sm.gif

Kemanda Teller ve Parmakların Pozisyonu

Keman dört telden oluşur. Mi, la, re, sol (aşağıdan yukarıya).

Mi tellinde birinci parmak fa, ikinci parmak sol, üçüncü parmak la’dır.
La telinde birinci parmak si, ikinci parmak do, üçüncü parmak re’dir.
Re telinde birinci parmak kalın mi,ikinci parmak kalın fa, üçüncü parmak sol notasıdır
Sol telinde birinci parmkı kalın la, ikinci parmak kalın si, üçüncü parmak kalın do’dur.

İlk aşamada düzgün ses çıkartmak zordur. Deneyip yanılma yoluyla doğruya ulaşana kadar çalışmak gerekir.

Yayı çektiğimizde çıkan ses kulağa kötü geliyorsa, mutlaka bir hata yapmışızdır. Ya telin yanlış yerine sürtmekten, ya fazla baskı yapmaktan ya da klavye üzerindeki parmağımızın bastığı yerin yanlış olmasından kaynaklanabilir bu durum.

Yeni başlanıldığında teller üzerinde tek tek çalışma yapılır. Her tel üzerinde parmakların Nasıl dizilmesi gerektiği, hangi notaya hangi parmakla basıldığı öğrenilir.
Başlangıçta bir tel ile çalışırken diğer telleri çıkartmak tercih edilebilir.

Zamanla müzik kulağınız gelişecek ve hataları duyma konusunda hassaslaşacaktır. Bu durum çalış tekniğinizi geliştirmede size büyük fayda sağlar.

Keman, çalınması güç bir enstrümandır. İyi bir şekilde çalabilmek için her gün düzenli olarak sabır ve titizlikle çalışılması gerekir.

Keman küçük yaşta başlanılması gereken bir enstrümandır. Daha ileri yaşlarda kemanın öğrenilemeyeceğine dair bir kural olmadığı gibi sıkı ve düzenli çalışmayla iyi çalmayı başarmak mümkündür. Her gün çalmaya zaman ayırmalı, uzun süre ara vermemelisiniz.

Kemanı tek başına öğrenmek zor ve uzun olsa da çeşitli kaynaklarda ve internette bu konuda pek çok bilgiye ulaşmak mümkündür. keman çalmayı öğrenirken, nota bilgisini de paralel olarak ilerletmek gereklidir.,

Ömer Can’ın Keman Metodu 1 ve 2 kitaplarından faydalanılabilir

Cevap: Kemanda nota Nasıl Basılır?

keman candır ama bir okadarda zordur cocukıluktan yetişenler kesin prof oluyorlar

aynen katılıyorum sefamuzik.çok zor bir saz.9 sene keman eğitimi gördüm.bırakmaya gelmiyor malesefki devamlı çalışmak gerekli.

aynen ablam bu arada ismim sefa:D bende 6-7 senedir çalıyorum fakat 1-2 senedir üstüne düştüm biraz toparladım ama pratik serilik yapamıyorum yay çekmemi geliştirmem lazım ama kimsede yok burda kemancı en iyi benim :D çünkü başka çalan yok :D videolar bölümünde keman ile videom var değerlendirmeni rica ediyorum eksiklerim falan mümkünmü

Moderatör tarafında düzenlendi:

ben batı klasik müzik çaldım.epeydir keman çalmıyorum.ara verince pek tatsız çıkıyor sesler.kemanının tonu gayet güzel.zevklen dinledim sefa.iyi çalşmalar dilerim.

Keman çalmayı çok istiyorum bakalım öğrenebilecek miyim?