• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ketron sx 3000 'de Ritmler Flash Disc'ten direkt olarak okunur mu?

galibdede

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Gitar
Merhabalar. Klavyemi yeni aldım(sx3000). Flash disk okuyabilen bir org benimki. Tünel Müzikten bana verilen flash diskteki ritimleri orga yüklemek istedim; lakin 18 tane ritmi ancak yükleyebildim. Hafıza hemen doldu. Bu bende biraz hayal kırıklığı yaşatmadı desem yalan olur. Bu aletin dışarıdan ritm yüklemesi için kapasitesi bu mudur? Yoksa ben mi hatalı bir yükleme yaptım? Bu konuda bilgili bir kardeşimden yardım talep ediyorum.
Bir de flash diskten direkt olarak yani orga ritmi yüklemeden flash disk üzerinden ritmleri kullanmak mümkün mü? Yanlış bir şey yapmamak için çok fazla deneyemiyorum. Ritmleri silmekten korkuyorum.
Son bir soru daha: Herhangi bir flash diske ya da hard diske orgtaki dokümanların (ritimler,sesler...) tümünü kopyalamam mümkün mü? Denedim ama maalesef bu denemem de hüsranla sonuçlandı.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap: Ketron sx 3000 'de Ritmler Flash Disc'ten direkt olarak okunur mu?

Orgunuzun ritim hafızası 300 kb civarındadır eğer yüklediğiniz ritimler introlu ise introlarını silmenizi öneririm ben bu şekilde 60-70 ritim sığdırıyordum veya 2mb lik patern ram taktırmalısınız 200ytl civarındadır.orgun üzerindeki pon,tou,reg,usv,usd,prg dosyalarını disketinize yedekleyebilirsiniz ancak üzerindeki ses dosyaları 16- veya 32 mb olarak snd veya pcm olarak plus2-3 serisi için nette vardır plus4 ücretli olduğu için sadece tunel müzikçe yüklenmekte yani siz org üzerindeki ses dosyalarını yedekleyemezsiniz.bu arada iyi bir seçim kutlarım.mükemmel sound ve kalitesi olan klavyedir.Bende pa800 var. teknolojik olarak çok üstün ama ses ve ritim kalitesi olarak sx3000 çok önde.sanırım yakında ketrona döneceğim.

yeni orgun hayirli olsun arkadasim gule gule kullan,bol kazanclar olur insallah,sorularina gelince elimden geldigince yardimci olayim; aletin hafizasi orjinal yani yaklsik 300 kb falan,tellisaz arkadasin dedegi gibi ritimlerin introlarini silmen lazim ozaman 34-40 arasi ritim cok rahat yukler,ama alete daha yabancisin deneme derim,sana verilen ritimleri tek tek dene hosuna gidenleri yukle gecici olarak cunku 18 ritim suan icin bana gore yeterli,maddi durumun iyiyse biraz daha uste koyup plus4 yaptir hic bir zararin olmaz satarkende verdigin parayi alirsin,plustan sonra en az 70-80introlu ritim yuklersin,alet flash diskten ritim okumaz,aletin hafizasinida sen yedeklemezsin ozel bir islemdir onun icin ugrasma derim kisacasi boyle olabilir,basarilar,tekrar hayirli olsun

Öncelikle Selamlar!

Flash disk diye bir olgu yoktur arkadaşlar sanırım kelime hatası yapılmış öncelikle onu düzeltelim...

1-Flash disk değil Floppy Disk olacak...
2-Flash ismi sadece kartlarda kullanılır.

Şimdi arkadaşımızın sorduğu soruları şöyle açıklamaya çalışalım;

Sx3000'de Pattern Ram yok ise; ana ritim hafızası çok fazla değil demektir...

Pattern Ram olmayan bir SX3000 yada XD9'a en fazla; introlu 20 ritim sığar,
introsuz ise 50 yada arkadaşlarında dediği gibi 70 civarında ritim sığabilir fakat 50 yada 70 ritimin sığması bu ritimlerin işgal ettiği yere göre değişir...

Bir diğer konu ise;

PCM yada SND denilen sample seslerin yüklü olduğu karttır, bu karta "flash kart" denilir.
(tabiki bilmeyen arkadaşlarımız için söylüyorum bilenler biliyordur zaten).

Sx3000'deki flash kart en fazla 32 megabayt hafızaya sahiptir...
XD9'da ise; hafıza bakımından iki çeşit flash kart vardır, birisi 8 megabayt diğeri 16 megabayt hafızaya sahiptir...
Bunun dışında PLUS4 denilen program 16 megabayt yer kapladığından ancak 16 megabayt'lık flash karta yüklenebilir...
Bir XD9 yada SX3000'nde PLUS4 programının yüklü olup olmadığını
anlayabilmeniz için aletlerde Edizurna varmı yokmu buna bakmanız yeterlidir, edizurna varsa plus4, eğer yoksa diğer programlardan herhangi biri yüklü demektir.

Dip Not: Diğer programların içeriklerini bilmediğim için diğerleri ile ilgili şimdilik bilgi veremiyorum
fakat diğer programları tek tek yükleyip bir ara sizler için bakacağım ve buradan aralarındaki farkları söyleyeceğim böylelikle XD9 yada SX3000 kullanıcıları orglarında hangi programın yüklü olduğunu hiç kimseye sormalarına gerek kalmadan öğrenecekler...
Böylelikle trakya müzik ailesine herkes gibi bende paylaşım yapmış ve katkıda bulunmuş olmanın sevincini sizlerle beraber yaşamış olacağım...

EDIT: Elinizdeki Xd9'un kaç megabaytlık flash karta sahip olduğunu öğrenmek için;

1-USER VOICE bütonuna basınız,
2-ETHNIC bütonuna 2 kere basınız,
Ekranda kaç megabayt olduğunu gösteren yazı çıkacaktır.
Ekranın sol ve sağ tarafında F1'den F10'a kadar sample sesler görünür.
Ekranın üst kısmında ve ortasında ise Flash karta yüklenmiş olan snd yada pcm gurubunun adı görünür.Burada TURCA... yazıyorsa alet 8 megabaytlıktır.
Eğer flash XD16-B yazıyorsa plus1
XD16-C yazıyorsa plus2
XD16-D yazıyorsa plus3
PLS4 yazıyorsa plus4
DIN yazıyorsa dini settir.

Yukarıdaki bilgi SistemNK'nın sitesinden biraz üzerinde oynama yapılarak alıntı yapılmıştır...

Ne Mutlu Paylaşımda Bulunanlara Diyerek,

Hepinize Bol Müzikli Bol Kazançlı Günler Diliyorum.

Saygılarımla

By_CTO

Moderatör tarafında düzenlendi:

Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Sx gibi sesinin çok iyi olduğu söylenilen bir orgun USB' den ritm okuyamaması ne kadar kötü bir durum. O zaman USB' nin pek bir anlamı yok demektir. Çünkü o zaman USB sadece kablo görevi görüyor demektir. Yani bilgisayara kabloyla bağlanmak yerine biraz pratiklik sağlıyor. Gerçekten şaşırdım. Ben mi yanlış anladım acaba? Kusura bakmayın OR 700 V2 Kullanan biri olarak bunu söylüyorum çünkü orgun hafızasını hiç kullanmıyorum o yüzden garibime gitti. Bence hemen buna bir çözüm bulunmalı diye düşünüyorum.

ruhi abi bırak usb okumazsın pattern ramı kaldırsınlar yeter. ketronda çok eski ötesi bir durum bunun için 200 tl veriyorsun. 2 mblık ram veriyor okadar para veriyorsun yine yetmiyor introlu ritimler başlı başına 30 40 kb arası degişiyor dahada fazla oluyor nekadar altyapı drum kit fazla yazıldıysa boyut yükseliyor.

ruhi abi bırak usb okumazsın pattern ramı kaldırsınlar yeter. ketronda çok eski ötesi bir durum bunun için 200 tl veriyorsun. 2 mblık ram veriyor okadar para veriyorsun yine yetmiyor introlu ritimler başlı başına 30 40 kb arası degişiyor dahada fazla oluyor nekadar altyapı drum kit fazla yazıldıysa boyut yükseliyor.

Sanırım bu da pazarlama stratejisinden kaynaklanıyor... Ne kadar yazık...

haklısınız arkadaşlar Ketron firmasının para kazanmak gibi bir kaygısı yok, zaten küçük bir aile şirketi.Teknolojilerini çok sık yenilemiyorlar.pa80 ile xd9 aynı yıllarda çıktı yaklaşık olarak o tarihten bu yana korg bir sürü model çıkardı.ketronda çıkara çıkara sx3000 çıkardı o da temel olarak xd9 dan fazla ahım şahım değil.sonra kaç yıldır bekledi bombayı patlattı audyayı çıkardı ama bu seferde geniş kitlelere hitap edecek türden bir cihaz değil müzisyenlerin biraz elit kesimine hitap eder oldu genel olarak.Halbuki stratejilerinde bu pazarda büyük pay sahibi olmak isteselerdi fazlasına da gerek yok şu anki sx3000 i usb den işlem yapar şekilde üretselerdi.dışarıdan sample atılabilseydi.Azıcık ta ritim hafızası geniş olsaydı sanırım her 10 piyanistten 6-7 sinin tercihi olurdu.Ketronun sound kalitesine alışmak bir dert vaz geçmek ayrı bir dert.ama korg haklı olarak açık ara önde sırf ketronun yapmadıklarını yaptığı için.Selamlar

Sx gibi sesinin çok iyi olduğu söylenilen bir orgun USB' den ritm okuyamaması ne kadar kötü bir durum. O zaman USB' nin pek bir anlamı yok demektir. Çünkü o zaman USB sadece kablo görevi görüyor demektir. Yani bilgisayara kabloyla bağlanmak yerine biraz pratiklik sağlıyor. Gerçekten şaşırdım. Ben mi yanlış anladım acaba? Kusura bakmayın OR 700 V2 Kullanan biri olarak bunu söylüyorum çünkü orgun hafızasını hiç kullanmıyorum o yüzden garibime gitti. Bence hemen buna bir çözüm bulunmalı diye düşünüyorum.

Evet haklısınız. Mutlaka bir çözüm bulunmalı. Aleti aldım ve aletle ilgili sükutu hayale uğradığım tek özellik bu oldu. Daha önce bu sorundan haberdar olsaydım sanırım farklı bir klavyeye yönelirdim. Ses olarak tatmin edici bir org; lakin sadece bu özellik için 3000 küsür lira verilir miydi bilemiyorum.
Şu an ümitsiz de olsam birinin çıkıp "Hayır, yanlış biliyorlar. USB'den ritm kullanılabiliyor." deyip bir açıklama yapmasını ne çok isterdim.

Moderatör tarafında düzenlendi: