• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Ketron SX3000 Korg PA60 ritim coklugu?

Cevap: Ketron SX3000 Korg PA60 ritim coklugu?

Yazdiklarimi anlamadan cevap veriyorsunuz veya anliyorsunuz, anlamindan cikarip cevap veriyorsunuz, polemige gerek yok diyor ama polemik yapiyorsunuz.

Kirmizi isaretledigim yazinizi tekrar okuyun, hem olabilir diyorsunuz, hem fabrikasyon seslerdir diyorsunuz, yani bilmiyorsunuz, kendi karsilastirmaniz yok oldugu anlasiliyor, emin degilsiniz.

Kartli Korg PA60 ve PA80'nin daha kaliteli ses ve ritim zenginligi olup olmadigini bir ORGCU olmadigim halde anlayabiliyorum, kaygisiz olun.

Ketron SX3000 2 senedir var bende, Korg PA60 HD kisa süredir ve bu aralarda daha öncede yazilarimdada belirtigim gibi Korg PA80 ve PA800 bircok kere deneme dinleme karsilastirma sansim oldu. Ben Orgcu degilim ama Korg PA800 kullanan yakin akrabam ve müzisyen arkadasim var.

Ketron SX 3000 zaten kalite farkini ilk bakista kasasindan, tuslarindan anliyorsun, sound ve ritimlerinin zaten burda herkes söylüyor.

Burda Ketron SX3000 tek sorunun ritim azligi olarak görülmesi ve ben bunun böyle olmadigini görüyorum. Soundlar hakkinda birsey yazmadim. Korg PA60 Bati Orgu deyince ben darbuka,saz vs.. seslerin ve oryantal ve türk ritimlerinin calistigini belirttim. Kartlida daha farkli daha kaliteli sesler olabilir.

Kaldiki, sadece bati enstumanlarini Korg PA60 ve Ketron SX3000'lede karsilastirmis olabilirim ama bundan zaten bahsetmiyorum, ritimlerin fazlaligindan, azligindan bahsediyorum.

Bu benim sadece sahsi tespit ve fikrim. Konunun basligindan ve iceriginden anlasilacagi gibi bilgi eksikligim varsa, yanilmam varsa, USTALARIN anlasilir bir sekilde bana benim gibi eksigi olan arkadaslarla bilgisini paylassin.

Bakin @kuscy arkadasimiz ne güzel anlatmis.

Saygilar
bende su an sx3000 kullanıyorum ve ritm eksikliği hissetmiyorum.size anlatmak istediğimi anlatamadıgımdan dolayı üzgünüm.kusch arkadaşım daha güzel ifade etmiş.neticede dogru 1 tanedir.konunuza cevap yazdıgım için tekrar özür.haklısınız ben bilmeden konuşuyorum

Re: Cevap: Ketron SX3000 Korg PA60 ritim coklugu?

bende su an sx3000 kullanıyorum ve ritm eksikliği hissetmiyorum.size anlatmak istediğimi anlatamadıgımdan dolayı üzgünüm.kusch arkadaşım daha güzel ifade etmiş.neticede dogru 1 tanedir.konunuza cevap yazdıgım için tekrar özür.haklısınız ben bilmeden konuşuyorum

Ustam sizi kirdiysam bende özür dilerim.
Insanoglu ömrünün sonuna kadar ögrenir,ben herseyi biliyorum diyen insan zaten hicbirsey ögrenemez.

Burada birbirimizin eksiklerini tamamlamak icin variz, hepimiz yaniliyor olabiliriz, ama önemli olan tartisarak, birbirimizi kirmadan dogrulari bulmaktir.

Bende bazi yerlerde kendimi tam ve dogru ifade edemidigimden sizleri yanlis yorumlarina sebep olmus olabilirim.

Benim bastada ifade etmeye calistigim gibi, en azindan Korg PA60'da bekledigim ritim fazlaliginda hayal kirikligina ugramamdi. Yani burdaki bircok konuda Ketronda ritim sIkIntIsi oldugu ifade ediliyor.
Korg PA60 ve 80 bulunan tüm kartsiz ritimlerini denedim, Ketron SX3000'nin su an olan ritimleri bence yetersiz degil. Hatta bazi ritimleri Korgun ritimleri arasinda aradim ve olan ritimleri ile her türlü sarki ve türküyü calmak mümkün oldugunu düsünüyorum.

ketronda ritim var hemde çok var ama hepsi balans ayarsız kullanmaya karar verdiğiniz ritmi güzelce ayarlamak gerekiyor o zaman güzel oluyor o yüzden org kullanmayı bilmeyenler bu ritimleri kullanamıyor sıkıntı oradan kaynaklanıyor her zaman söylüyorum acemiler ketron kullanmasın diye öncelikle diğer markalarda staj yapmak gerekiyor:)

pa60 meselesi ise bilmeyen arkadaşlara açıklık getireyim:
pa60 batı orgu diye bir şey yoktur çünkü içinde fabrikasyon olarak 3 adet arap drum kit vardır ve yanılmıyorsam ud ve kanun seside var bu alette pa80 ile tamamen aynıdır falsh kart dışında yani pa80 e kart takmadığınız zaman pa 60 ile aynıdır
pa80 ilk çıktığı yıllarda daha kart yapılmadan önce bu alete
cevo hocamız aletin bu arap kitlerini kullanarak korg i30 dakine benzer bir cevo set ritimler yapmıştır bunun yanında bu kitlerle farklı arkadaşlar ritimler yapmıştır işte bunlara kartsız setler deniyor ve bunları pa60 pa50 pa55tr pa80 hepsi kullanabiliyor
mahsuni arkadaşımında pa60 ında kart slotu olmadığına göre bu ritimleri denemiş oluyor kendisi ve dediği gibi fazla ritim yok yani en fazla 100 ritimden bahsediyoruz
şimdi bu aleti tabiki sx3000 ile kıyaslamak yanlış olur çünkü sx3000 aynı pa80 gibi flash hafızaya sahip ve sample yüklenebiliyor her açıdan pa60 tan üstün olduğu açık
ayrıca sadece türk değil batı özellikleri açısından canlı davullar ve gitar lar yönünden de pa80 den daha üstün bir alettir prof malzeme kalitesi nide saymadım daha

arkadaşlar ben ritimleri komple kendim yazıyorum yani kitler,introlar,ataklar ve fuul altyapı yazdığım bir 2/4 ritimde v.1 klasık v.2birazdaha zengin hali v.3polka v.4 4/4 olarak yazıyorum ve ağırlıkta baterileri önde kullanıyorum ve crash'leri bol kullanıyorum slow ritimlerdede hat'ları ve ride'leri çok serbest ritimin kalıbınından çıkmadan kendi zevkime göre yazıyorum ve bas,davul kitinide kafama göre düzenledim ayrıca bas davul'da benim için çok önemli çünki kullandığım bir özellik yani triton'a falan çokta gerek kalmıyor kısaca sx3000'nin saundunu bırak pa800'le mukayese etmeyi pa2x le bile kıyaslamam.bu arada 3x'i( canlı) dinlemediğim ve kullanmadığım için kıyas yapamayacağım

Moderatör tarafında düzenlendi:

Ben daha yeni org çalmaya başladım. 3 günde 2. org umu aldım. Elden Yamaha a1000 Tr aldım. Sonra Korg almak için direk şişhaneye. Hemen hemen tüm orgları kurcaladım (yanımda 30 senelik bir piyanistle) Sonrasında tek tek orglara dokundum. Tuşlara,kasasına vs. Sonra SX 3000 de karar kıldım. Evladiyelik bir org. Yeni olmama rağmen şimdilik bunları söyleyebilirim. İşi kaptıkça bana eksi-artı gelenleri paylaşırım inşaallah

Küçük bi şey söylıycem hocam korga yazılan bir sürü ritim var ve bunların &15 i kullanılıyosa ketrona 500 ritim yazılıyo illaki bıze hitap eden sayısı 400 :)

Bende bu gece sx3000 dinledim acaba dinlediğim ketronmuydu şaştım kaldım o yaylılar klarnetler bağlamalar hala şaşkınım boşa pa500 kullanmışım:)

Valla neredeyse sx3000 i tyros 4 ten bile güzel hale getireceksiniz. Hiç yorumua bile gerek yok, ikinci el fiyatları bir karşılaştırın hangi orgun türk müziğine daha iyi geldiği çıkar ortaya. SX3000 çok az kullandım gerçekten güzel cihaz ama ikinci eli hakettiği değeri görmedi. Bunda suç kimdedir bilemiyorum. Yamaha, Ketron ve roland, sample' ı açık cihazlar yapmadığı sürece ikinci elde bizler kaybediyoruz.