• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

koma aciil yardım!!!!

26mustafa26

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
korg pa80
merhana arkadaşlar ben roman havası çalmak istiyorum ama tıpkı bir roman gibi yani şöle diyim ben roman havası çalarken komayı mi ve si notaları basıp veriyom ama ben başka komada çalmak istiyorum roman koması istiyorum yani onlar o komayla çalmıyor bir bulamadım roman havası nı çalcam ama komayı değiştircem roman koması istiyorum
romancılar bilir yazsınlar lütfen :(

Cevap: koma aciil yardım!!!!

Wallahi ne demek istediğinizi tam olarak anlayamadım da size şöyle kendi yaptığımı yazayım belkide faydası olur.
Ben gerçek anlamda Bağlamacı yım, dolayısıyla Org çalarken Bağlama misali Orga karar sesini LA olarak alıp Sibemol ve Fadiyez komalarını verip dilediğimi çalıyorum. Yani Sİ tuşuna ve Fa tuşuna koma vererek rahatlıkla çalabiliyorum, Bilgilerinize,

Moderatör tarafında düzenlendi:

şöle söyleyim bende org çalerken mi ve si notolarına koma veriyorum ama ben roman havası bu komayla çalınmadığını biliyorum roman havası kendine özel bir koması var onu istiyorum kendine özel bir makamı var

olurmu öyle şey her parçanın bir makamı varadamları parmakları harika olduğu için sana farklı çalınıyomuş gibi gelebilir

merhana arkadaşlar ben roman havası çalmak istiyorum ama tıpkı bir roman gibi yani şöle diyim ben roman havası çalarken komayı mi ve si notaları basıp veriyom ama ben başka komada çalmak istiyorum roman koması istiyorum yani onlar o komayla çalmıyor bir bulamadım roman havası nı çalcam ama komayı değiştircem roman koması istiyorum
romancılar bilir yazsınlar lütfen :(

"Acil" gibi başlıkları böyle konular için kullanmayın. Başlıkta "acil" yazdığını görünce bir müzisyen arkadaşımız sahnede zor durumda ya da başka acil bir durum var sanıp ilgi gösteriyoruz. Ama senin sorun acil felan değil. Lütfen buna bir daha dikkat et.

Roman koması diye birşey yok, mi ve si koma veriyorsan işin artık pitchbend'e kalmış demektir. Klarnet ya da saksafonda verilen roman tavırlarını pitchbend ile taklit etmeye çalışacaksın, bu da ezbere olmaz; zamanın getirdiği tecrübe ve el alışkanlığı ile olur.

pratik tecrube bilgi gerekli bu konuda emircan kardesime katılıyorum bu konuda.anladıgım kadarıyla kulaktan duyma calıyorsun. gerci hepimiz oyleyız lakin biraz da bilgi sart kardesim nota makam konularını incelemen tavsiyemdir.

ben kulaktan çalmayı öğrendim şimdide bunun kursuna gidiyorum bilgi biliyorum ama koma bana romanların çaldığı gibi tat alamıyorum ben

kardeşim çok yanlış biliyorsun kendine ait koması yok.
görünüşe göre sana re üzeri öğretmişler. re üzerindeki koma mi ve si ye verilir. başka yere verilmez komalı şarkılar genelde uşşak makamıdır. yani koma olayı romandan romana değişir.