• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

korg hakkında bilmeniz gerekenler

macitvega

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
ketron x1 + yamaha dx7 II hd
sevgili dostlar ben ketrondan korg a yeni döndüm fakat bu 2/3 aylık süre zarfında orgu tamami ile çözdüm sayılır size set yapmak sample silmek eklemek ritim yapmak ve sample üretme konusunda bilgilerimi paylaşmak istiyorum sebebi ise dünya çapında en iyi müzik bizim müziğimiz iken en kötü şartlarda bizde hali ile en kötü müzisyenler türk müzisyenleri gözlemlediğim kadarı ile örnek kaçımız triton kullanıyor yada sinti kaçımız pedal yada breth kontrol kullanıyor çok az sayıda önce sample üretmeyle başlayalım
sample üretme: öncelikle orgumuzun arka kısmındaki mic in girişine normal mikrofonumuzu takıyoruz sound düğmesine basıp record düğmesine basıyoruz konuştuğumuz zaman dalgalanmayı göreceksiniz sample yapmaya başladığımız zaman record düğmesine ekrandan basıp herhangi sesi yada tını yı belli aralıklarla kaydediyoruz wav olarak sonra bunu multi sample haline getirmemiz gerekecek örnek kırtasiyeden aldığımız 5 liralık fülütten 1 re verelim onu paylaştıralım reflut die adlandırdığımızı do do# re re# olarak bide fa üfleyelim bunuda mi fa# fa sol# olarak kaydedelim si üfleyip la la# si do paylaştıralım sonra save deyip sampleflut diye isimlendirelim
bunu işlemeye geldi sıra record exit from yapıp çıkıyoruz sound bölümünden herhangi bi ses seçtik örnek piano yapmamız gereken basic ten mono ve legato seçeneklerini ve last seçeneklerini seçip yanındaki menuye gidiyoruz rom grand piano yazan rom yeri ram olacak ve sampleflut die adlandırdığımız sesi seçiyoruz portamento ekleyecekseniz menu basıp pitch olan yere giriyoruz enable finger seçenekleri seç altta 10 luk kadar değer verebilisiniz amp bölümünden sesin gidişatını siz belirte bilirsiniz örnek veryim
start 65 attach 21 gibi release 40 gibi yani hepsi 0 yada 99 olmasın bunuda kaydeddip performanceyeden ayarlayabilirsiniz
not sampleler silme konusunda sound record bölümünden yaptığımız menu multisample silerken sadece multi sampleyi silmeyiniz oradaki menu de delete ile wav larıda silmeniz gerekir
orgumuzda begendiğimiz sampleleri nasıl diskete yada pc ye yada usb mize alabiliriz dersek
sound recor menu multisample bölümüne girip sampleleri görebilir dinleyebilirsiniz beyendiğinizi trakya muzikte paylaşmak için sağ üst köşeye tıklayıp export yaparak kmp ve ksf leri usb ye atabilir hatta import yaparak herhangi sampleyi yükleyebilirsiniz
ritim konusunda zaten ileri teknolojiyiz ama ses üretme ses yapma sesi değeri ile kullanma konusunda çok zayıfız zamanında paylaştığım videolardada göründüğü gibi bi spiros kottis bile bizim müziğimizi en iyi şekilde icra ederken biz hala orgumuzda vahde ritimi açıp pa80 in meşhur strings leri ile sahneyi bitirip orgumuzu kapatıp evimize gidiyoruz malesef bişeyler yapmamız gerek dostlar el birliği ile bu işi halledelim

Cevap: korg hakkında bilmeniz gerekenler

teşekkürleriniz için sağolun varolun belki faydası olur diye bu konuyu açmıştım?

Çok teşekkürler düşüncelerinize aynen katılıyorum..

bilgiler için teşekkürler,paylaşım güzeldir,birilerine bişeyler öğreten veya öğretmeye çalışan herkese teşekkürler

yakında pa1x set imi paylaşıma sunacağım ritimlerin bi kısmı alıntıdır seçtiğim ritimler ama sample seslerin hepsi silinmiştir korg triton studio klavyemden aldığım seslerdir sığdığı kadar koydum set 10 güne biter saygılar

abi emegine sağlık teşekkürler şimdiden pa1x im olmasada emege saygı bilgiler icin de ayrıca teşekkürler abicim :)

ne demek kardeşim paylaşmak güzeldir bu dünya sultan süleymana kalmadı bizemi kalacak şimdi pa1x seti paylaşmak isterdim ama set hazır değil abdal saz çok gıcık çıkıyor baktım olmadı silerim ok başka şeyler yükleriz pa1x te en güzel ritim seti hangi settedir

video olsa daha sağlıklı olur bu şekil anlamazlar