• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Korg PA 80 KMP yükleme yardım

kiyli24

Gold
Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
Korg Pa80 , Roland E40or
Saygı değer abilerim üstadlarım kendime ses ağırlıklı bir set yapmak istiyorum bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.Öncelikle orga format attıktan sonra restore dosyalarını yüklemelimiyim yani fabrika ses ve ritimlerini yüklemesem ne olur? (Daha fazla boş yer olması için). İkinci olarak bir çok KMP dosyası indirdim bunları nasıl yükleyeceğim.Bir kaç sitede buldum nasıl yükleneceğimi ancak pek birşey anlamadım :) Son olarakta yüklediğim seslerle nasıl oynama yaparım yani bu edit olayı nasıl oluyor.İngilizcem iyi olmadığı için pek birşey anlamıyorum.Öğrenmek istediğim şeyler belki anlatması uzundur ama yol gösterirseniz uğraşıp kendimi geliştirmek istiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim

Cevap: Korg PA 80 KMP yükleme yardım

Birde PA 80'e özel KMP dosyası var mı? Bütün KMP dosyaları yüklenir mi?

Bütün kmp ler yüklenirde hiç bulaşma o işlere. Paffstar seti yükle ve bu set uzerinde zevkine göre edit işlerine ufak ufak başla derim. Bu konulara hakim değilken bu işe bulaşırsan inan ki 3 yaş gider ömründen ki bence hakim olan dahi uğraşmamalı. Ben yardımcı olurum elimden geldiğince ama inan ki pişman olursun dostum.

Orgun hafızası ile kmp olayının hiçbir alakası yok. Kartta 16 mb alanın var kmp için. Sample'lar ham seslerdir, doğru şekilde editlenmeden verim alamazsın.

Volkan hocam şuan paffstar set yüklü ona uygun beğendiğim ritim ve sesleri ekliyorum. KMP yükleme zor olaysa hiç bulaşmayayım.Peki bu sesleri nasıl editlerim üzerinde oynama yapabilirim bu konuda yardımcı olurmusunuz? Menüleri araştıra araştıra öğrenmeye çalışıyorum ancak ses editle ilgili bir döküman veya video bulamadım ingilizcemde olmadığı için anlamıyorum

Ses edit (program modu) parametreleriyle ilgili bilgi, pa80 türkçe kullanım klavuzunda mevcut. Öncelikle program menülerini bir süre kurcala ki hafızana menü sayfa yapısı otursun. Yeterince aşina olduktan sonra bu bilgileride dikkatlice ve anlayarak okur vede anında uygulayarak sonucunu duymaya çalışırsan, sanırım kafanda bir şablon oluşmaya başlayacaktır.

Temel konular şunlardır..
Basic, ossilator-ses kaynağı, 1,2 veya 3 adet kaynağı aynı anda veya belirli bir parametreye bağlı olarak tetikleyebilir ve üst üste bindirebikirsin. Romdan veya kart hafızasından belirlediği ossilator sayısı kadar sample atıyabilirsin.

Pitch mensü, bu menü sesi eğip bükebileceğin ton farklılıkları yaratabileceğin bölüm.

Amp menüsü, bu kısımda sesin seviyesini kontrol eden parametreler bulunur. Bu parametrelerle çok güzel etkiler almak mümkün.

Efekt bölümü.

Tüm bu bölümlerinde alt menüleri mevcut. Her bölümdeki bir parametre diğer parametreyi etkileyebilir.

Teşekkür ederim volkan hocam açıklamalarınız için. Klavuzu indirip okuyayım org üzerinde uygulamaya çalışayım. Takıldığım yerlerde yine rahatsız ederim

bu paff starı hakkaten merak ettim videosu varsa linkini atabılırmısınız ben bulamadım

Valla video zor biraz, 20 dakika bekleyip yükleyip denemen lazım. Her set gibi onunda eksikleri var ama mevcut malzemeler güzel ve kendime yakın bulduğum için öneriyorum.