• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

kulak ama nasıl bir kulak

trakya59

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Enst.
Yok
Merhaba değerli piyanistler ben klavyelere meraklı biriyim piyano dersi alıyorum.Merak ettiğim konuşu kulaktan çalan arkadaşlar nasıl başladınız nota yok hoca yok kitap yok.ne nasıl olur bu merak etmekteyim...

not:kimse alınmasın bütün üstatlara saygım sonsuz bu işi yaptığını gördüğüm bazı insanlar tip sima olarak ne bileyim anladınız işte
Çıldırmak üzereyim kulaktan çalım nasıl oluyor.

Cevap: kulak ama nasıl bir kulak

Benim çaldığım parçayı, nota olmadan aynı zamanda sen de eşlik edebiliyor veya çalabiliyor musun? Bunları yapabiliyorsan kulaktan çalabiliyorsundur. Yani duyduğun bir melodiyi çalabilmektir kulaktan çalmak...
Duyduğunuz bir parça eğer nota bilginiz varsa veya olmasa bile kulak aşinalığından hangi notalardan çalındığını duyarsınız. Otomatik olarak siz de o notalardan bu parçaya eşlik edersiniz veya çalarsınız. Bu başka türlü nasıl anlatılabilir bilemiyorum...

Merhaba değerli piyanistler ben klavyelere meraklı biriyim piyano dersi alıyorum.Merak ettiğim konuşu kulaktan çalan arkadaşlar nasıl başladınız nota yok hoca yok kitap yok.ne nasıl olur bu merak etmekteyim...

not:kimse alınmasın bütün üstatlara saygım sonsuz bu işi yaptığını gördüğüm bazı insanlar tip sima olarak ne bileyim anladınız işte
Çıldırmak üzereyim kulaktan çalım nasıl oluyor.
tamamen his ve duygu meselesi ben hiç klavyenin tuşlarına bakmam çalar iken nota bilmem

Kulak olayı örneğin telefonundan arayan ve adı kayıtlı olmayan bir sesi anında tanıya biliyormusun ? Çalan bir müzik te çalanları ve estromanları görmeden hangi estroman ile müziğin veya melodinin çalındığını çöze biliyormusun. Sana rtim baadında birileri çeşitli aralıklarda bir vurgular yapıp (örneğin masaya kalem vurarak rtim çalsa) seninde aynı vurguları yapmanı istese aynısını yapabiliyormusun. Çıkan bir sesin ince mi kalın mı orta mı Bas mı olduğunu çözebiliyormusun eğer yanıtın evet ise ne kadar bir sürede çözebiliyorsun? işte Kulak olayı budur. kısacası duyulan her tür sesi, müziği mevcut durumunuz ile analiz etme ve yorumlama duygusuna halk arasında KULAKTAN denmektedir. dKolay gelsin Saygılarımla,

Allah vergisi bir yetenektir, sonradan olmaz..Ben de oyle caliyorum, dogusdan gelen bir yetenegim var ama egitim ile ilerletemedim, enayalik ettim...Sanayiciyim ama icimde hep bir muzisyenlik ruhu var (babadan gelen gen etkili oldu sanirim)...Daha cocukken elimi ilk klavyeme koydugumda, duydugum sarkiyi calarken parmaklarim kendisi buldu notalari...elim sanki kendi beyni olan bir varlik gibi ileri geri gitti tuslarda...sanki defalarca calmisim gibi ilk calista parmagim dogru tusa gitti pesi sira...absolut kulak gibi bir durum yani...calismayla bir noktaya gelinir ama asla digisdan gelen yetenek gibi olmaz, olamaz diye dusunuyorum. Selamlar...

ben bu aletler nedir ne işe yarar derken kendimi başında çalarken buldum.

yetenek konusuna tabiki katılıyorum ama çalışma ve egzersizinde kesinlikle büyük etkisi var.