• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

Makam üstadları yardım???

gumustilki

Vip Üye
5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Enst.
şimdilik yok
Fikirimin ince gülü adlı eseri çalacağım ama tam makamını alamıyorum. Üstadlar ACEM KÜRDİ makamı için hangi notalara koma vereceğiz alet yamaha a 1000 bu videodaki gibi güzel bir şekilde çalmak istiyorum acaba bu piyanist ensar arkadaş komayı nasıl ayarlamış yardımlarınızı bekliyorum üstadlar video bu :[ame=http://www.youtube.com/watch?v=Swtzuvm_zPo]ketron xd9 plus4 6-8lik slow ritm pianistensar - YouTube[/ame]

Cevap: Makam üstadları yardım???

bende youtube açılmıyor ama fikrimin ince gülü komasız bir parça

Videodaki parça fikrimin ince gülü değil, ama hangi parça çıkaramadım. Notalar komasız gibi sanki. fikrimin ince gülü muhayyer kürdi olup si bemol arızası alıyor ve komasız çalınıyor. Kolay gelsin.

uşak makamı hocam komasız

Acemkürdi makamı koma yok

Uşak değil Uşşak o makam. İkincisi profesor arkadaşımzın söylediği gibi Acem Kürdi makamındadır. Buyrun bakın...

fikrimin_ince_gulu.gif

Fikrimin ince gülü, kalbimin şen bülbülü
O gün ki gördüm seni, yaktın ah yaktın ben

Ellerin ellerimde, leblerin leblerimde
O gün ki gördüm seni, yaktın ah yaktın beni

Ateşli dudakların, gamzeli yanakların
O gün ki gördüm seni, yaktın ah yaktın beni

Beste: Muallim İsmail hakkı bey
Makam: Acemkürdî
Usûl: Semai

peki üstadlar acem kürdi makamı için nasıl bir ayar çekeceğiz

Acemkurdi-makami

acemkurdi-makami.jpg

Durak: Dügâh
Güçlü: Acem
Yeden: Rast
Yapı: Göçürülmüş
Seyir: Çıkıcı - İnici

Ses örneği:

III. Sultan Selim Han devrinden evvel yazılmış musiki kitaplarında Acem-Kürdîyi göremiyoruz. Hatta, Abdülbâki Nâsır Dede'de de bulamıyoruz. Bu makamın Dede tarafından bilinmesi ve bu makamdan beste yapılması, daha sonra İsmail Ağa'nın Acem Kürdî peşrevi ile Osep Ağa'nın berefşan bestesi, II. Sultan Mahmud Han devri ile daha sonraki devreye tesadüf etmektedir.

Bu itibarla makamın tertip tarihinin (elimizde bulunan eserlere göre) eski olmadığı anlaşılmaktadır. III. Sultan Selim Han döneminde tertiplenen makamlardan biri olduğu anlaşılmaktadır.

Acemkürdi makamı, acem makamını husule getiren acemaşiran ve uşşak dizilerinin nihayetine bir kürdi dörtlüsünün katılmasından ibarettir.

Güçlü acem-fa durak dügâh-la sesleridir. Makam acem makamını yapar, sonra kürdi dörtlüsü ile karar eder. Bazan ibare arasında da kürdi dörtlüsü gösterilir. Acem-Kürdînin kürdi makamından farkı pek azdır. O da iptida da çargâh dörtlüsünün çokça icrasıdır.

Acem kürdîyi donanımda acem makamında olduğu gibi, uşşak dizisinin işaretleri ile gösterilir. Acemaşiran dizisinin dördüncü sesi olan (sünbüle-küçük-mücennep bemollü si) kürdi dörtlüsünün ikinci sesi olan (kürdi-küçük mücennep bemollü si) nin değiştirme işaretleri ibare arasında o seslere ilâve edilir.

Kısaca Acem makamının kürdi ile birleşmiş hali , kürdi makamının inişlisidir. Bir ayar falan çekmeniz gerekmiyor. Şarkının notalarını verdim size. Nota ile çalamıyorsanız dinleyip kulaktan çalmaya çalışınız. Daha okunur bir biçimde veriyorum notalarını... Nota okumayı bilmiyorsanız netten araştırınız ya da sitemizdeki bilgilerden yararlanınız.

fikrimin-ince-g%C3%BCl%C3%BC.jpg

yani notadan çalacağız öyle mi üstad koma verilmiyor

peki acem kürdi makamını nasıl elde ederiz ne yapmamız gerekir üstadlar