• '' 20 '' Konu Açan yada mesaj yazmış olan Rütbe '' Özel üye '' olucaktır.. Vip üye de 200 konu yada Cevap vermiş olan Rütbe kazanacaktır saygılar

midi yapma konusunda acil yardım ricası

orgcu-furkan

5 Yıl ve Daha Eski Üyemiz
Özel Üye
Web sitesi
groups.google.com
Enst.
Korg pa 80
merhabalar arkadaşlar: midi yaparken yapıyorum bir sıkıntı yok fakat dinlerken sanki hiç koma vermemişim gibi oluyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim? ilginize şimdiden teşekkürler.

Cevap: midi yapma konusunda acil yardım ricası

Midi yi bilgisayarda çaldırken, klavyenin üzerinden Scale i değiştirmeniz , yani Arabic yapmaniz gerekir.

MİDİ YAPMA
önce sol üst sırada bulunan b.seq tuşuna bas sonra ekranın hemen sol üstünde bulunan record tuşuna bas iki tane menu karşına gelecek burdan realtime recording seç şimdi ritimini yine user1 user 2 veya user 3 ten seç ve program /perfonmance bölümündende istediğin enstrümanı seç şimdi start/stop tuşuna bas çok kısa bir süre metronorm sesi duyacaksın ve ritim çalmaya başlayacak sende istediğin parçayı klavyeden çal bitirmek için 1.kanal midi için kullandığın play/stop tuşuna bas karşına bir menu gelecek burdan save song seç sonra midiye isim ver ve nereye kaydedeceksen orayı seç hardisk için hd disket için fd.umarım yardımcı olmuşumdur.

KORG PA 50-55-60-80 de midi editleme:
1-disket yerleştirilir
2-song bölümüne gelinir
3-load edilir
4-istenilen midi üst satıra getirilir enter yapılır
5-midi yüklemesi bittikten sonra
6-traklar trak select ile görüntülenir
7-değişmesi istenilen trak işaretlenir
8-istenilen ses seçilir
9-bu işlem midi çalmaz iken yapılır
10-midi üzerindeki bütün değişiklikler midi çalmaz iken yapılır yoksa değişmez
11-ses değişmeleri bittikten sonra
12-menü den volüm efekt ayarları yapılır
13-işlem bittikten sonra
14-traklar kapatılır ana menüye gidilir
15- midiye isim verilerek diskete save edilir

Orgdaki BASSEg Olayı
Sevgili müzisyen kardeşler ve abiler.orgdaki B:SEQ in ne işe yardığını biliyormusunuz. Ben kısaca açıklamak istiyorum sizlere midi yazmada veya alt yapı düzenlemede çok kolaylık sağlıyacağından eminim.Şimdi elimizde diyelimki bir midi parçası var.Bunu B:SEQ tuşuna basarak önce midi yi çağırıyoruz. RECCORD düğmesine basarak REALTİME seçiyoruz.Daha sonra parçanın ritmi kaç kaçlıksa ona göre elimizdeki USER veya fabrika ritimlerinden seçiyoruz.öncelikle parçanın hangi yerinde hangi ritimi atmasını istiyorsak onu bir kağıda yazıyoruz.Bu tabiki parçayı iyi dinlemiş olmak ve mezrularını iyi takib etmekle olur.Diyelimki bir slow veya 2/4 lük bir midimiz var.Ama ritimlerini beğenmiyoruz.Bizim USER deki ritimleri beğeniyoruz ama ritim yazmak zor olduğu için baştan sona kadar.Bu kolay yöntemi seçebiliriz.Orada parçanın nakarat kısmı vaya şan kısmında hangi ritim çalmasını ve attack atmasını istiyorsak milimetrik olarak ayarlayabiliyoruz.Mesala 1.mezrudan 8.mezruya kadar giriş olsun.Buda 4. varyasyondaki ritimle çalmasını istiyoruz.kursörü 1-den 7 ye kadar seçiyor 7 nin 2.192 mezrusunda attak atmasını istiyoruz attak bölümünü seçiyoruz daha sonra mezru 8 e tamamlanmış oluyor.9.mezrudan itibaren şan kısmı olsun buda diyelimki 2. varyasyonda ise onu seçiyor Şan uzunluğu nekadarsa o kadar o varyasyonda çalmasıını işaretliyoruz daha sonra yine yeni mezruya geçmeden yarısında atak seçerekmezruyu tammalatıp yine sonraki bölümün varyasyonunu seçtirip en son çıkarken tekrar RECORD düğmesine basıp onu bir kaç saniye bekledikten sonra yeni midinizin ritimleri sizin istediğiniz gibi oluyor.